nazaj na kazalo
CVETNA NEDELJA     16. 3. 2008 // Leto VIII // Št. 29

UVODNIK

VELIKI TEDEN

Liturgija velikega tedna v nas budili zavest, da je VELIKA NOČ središče cerkvenega leta. To ni le spominjanje dogodkov preteklosti, temveč razglašanje čudovitih del, ki jih je Bog storil in jih še dela za nas ljudi. V liturgičnem obhajanju postanejo odrešenjski dogodki navzoči in dejavni v spominjanju verujočih, da bi mi uravnavali po teh dogodkih svoje življenje.
Cvetna nedelja je prvi dan velikega tedna. V ospredju bogoslužja je procesija z blagoslovljenimi oljkami ali drugim zelenjem v čast Kristusovemu vhodu v Jeruzalem. V cerkvi nato med mašo poslušamo poročilo o Jezusovem trpljenju (pasijon). Blagoslovljeno oljčno vejico doma spoštljivo shranimo ali zataknemo za razpelo ali sveto podobo.
Veliki četrtek je praznik zadnje večerje, pri kateri je Jezus postavil zakrament evharistije (mašo) in mašniškega posvečenja ter izročil zapoved ljubezni. Dopoldanska krizmena maša v stolnici je izraz zakramentalnega bratstva med duhovniki in izraz edinosti s škofom. V župnijah obhajamo večerno mašo, pri kateri zapojemo Slavo, po njej pa utihnejo orgle in zvonovi, ki se oglasijo šele med velikonočno vigilijo v soboto zvečer. Po maši prenesemo Najsvetejše v Božji grob, nakar smo vabljeni k češčenju Gospoda.
Veliki petek je dan Jezusovega trpljenja, smrti in pokopa, zato je ta dan strogi post in zdržek od mesnih jedi. Med dnevom, kot tudi v soboto, radi počastimo Jezusa v božjem grobu! Kjer je mogoče, se ob uri Jezusove smrti (ob 15:00) zberemo h križevem potu. Pri večernih obredih poslušamo poročilo o Jezusovem trpljenju. Križ je znamenje življenja in zmage, zato ga slovesno počastimo. Sveto opravilo sklenemo z obhajilom, nato sveto Rešnje Telo v božjem grobu primerno počastimo.
Velika sobota spominja na Jezusa v grobu. Ta dan blagoslavljamo velikonočne jedi. Zvečer je velikonočna vigilija, posvečena bedenju za Gospoda, zato imamo verniki v rokah prižgane sveče. Vigilija ima sledeče dele: blagoslov ognja, velikonočne sveče, vstop v cerkev in poslušanje hvalnice velikonočni sveči. Sledi branje božje besede, nato nadaljujemo s krstnim bogoslužjem ter obnovimo krstne obljube. Sledi evharistično bogoslužje - maša. Po maši (ali v nedeljo zjutraj) je lahko procesija kot izraz veselja in naše vere v Kristusovo vstajenje.
Velikonočna nedelja, največji krščanski praznik, je vzor vsake nedelje, praznika Kristusovega in našega vstajenja.
Voščim vam globoko doživeto pot z Jezusom v njegovem trpljenju, smrti in vstajenju!

Cvetko Valič

VREDNO SPOMINA

GORIŠKI KATAPAN IZ 17. STOLETJA

Katapan, v originalu Directorium, sive Catapan, je poseben verski, strogo liturgični dokument. Omenjeni goriški katapan je pravzaprav koledar in red cerkvenih opravil v župnijski cerkvi sv. Hilarija in Tacijana v Gorici. Iz posvetila je razvidno, da je katapan spisal Matija Trost, vikar prej omenjene župnije oziroma vikar župnika Filippa iz družine Strassoldo, ki je bil tudi arhidiakon Goriške grofije v okviru patriarhalne škofije v Ogleju. Katapan je iz leta 1706, vendar vsebina dokumenta nakazuje, da lahko glavnino tega vira pomaknemo v sredino 17. stoletja.
Po svoji naravi je ta dokument izšel iz v Gorici uveljavljene cerkvene prakse in neposredno zadeva ustanove, družbene odnose in javne prireditve v goriški družbi. Mesto je takrat skupaj s kaplanijama sv. Roka in sv. Andreja štelo okrog 6000 prebivalcev. Sosednje župnije so bile Solkan, Šempeter in Ločnik. Župnijski vikar je bil zadolžen za delitev zakramentov in za pogrebe. Drugi duhovniki pa so v župniji upravljali kapele, beneficije in bratovščine. Cerkveni redovi se v obravnavanem besedilu le redko omenjajo. 
Poglejmo, kako so po goriškem katapanu praznovali v velikonočnem času.
Na cvetno nedeljo se je vršil blagoslov oljčnih vejic in procesija okrog cerkve. Na veliki četrtek je bila pasijonska pridiga v slovenščini, naslednjega dne pa v italijanščini. Na veliko soboto je vikar daroval slovesno mašo, med katero je blagoslovil ogenj in krstni kamen. Po maši se je vršila procesija, kamor so povabili tudi okrajnega glavarja. Na samo veliko noč ni bilo jutranjic, temveč samo sveto petje (sacrum cantatum), zjutraj tudi ni bilo pridiganja v slovenščini (concio sclavonica), ampak blagoslov velikonočnih jedi (benedicuntur Agnus, ova, panis). Po kosilu in pred večernicami pa je bila pridiga v italijanščini. Ta dan so zaključili z molitvijo rožnega venca. V velikem tednu tja do bele nedelje ni bilo maš za rajne.
Na velikonočni ponedeljek so imeli procesijo k Sv. Roku (danes predmestje Gorice oz. Podturn), kjer je bilo izpostavljeno Najsvetejše, po kosilu pa molitev rožnega venca. Na velikonočni torek je šel vikar na Roje (polje med Vrtojbo, Šempetrom in Gorico), kjer je bral sveta besedila. Zvečer so imeli večernice, potem je župnik z obedom pogostil cerkvene pevce.
Na prvo nedeljo po Veliki noči so se po drugih večernicah pele večernice za že izumrle goriške grofe, naslednji da pa je mestni župnik daroval peto mašo v isti namen. Ob tej priložnosti je župnik razdelil sveče in štiri bakle, stroške zanje v višini 7 forintov je poravnala cesarska komora.
Vsebina katapana ponuja s svojimi predpisi tradicijo in obliko krščanskega življenja posameznikov, družin in skupnosti. To je oblika, ki prodira v vsakdanjo ustaljenost družbenega življenja, od preživljanja prostega časa do uporabe denarja, od vzgoje do sožitja.

Povzel Renato Podbersič ml. po: Luigi Tavano, Družbeno in versko življenje v Gorici v katapanu iz 17. stoletja

ZNAMENJA

VELIKI TEDEN 2008 »PRI NAS DOMA«

PRVI TRIJE DNEVI

l8_ST29_SL1.JPGPrve dni se zberemo pri križu, ob katerem gori pet svečk. Molimo iz Svetlega dela rožnega venca desetko: »… ki je postavil sveto evharistijo«.

V.: »Ko so jedli, je Jezus vzel kruh, blagoslovil, ga razlomil, jim ga dal in rekel: 'Vzemite, to je moje telo.' Nato je vzel kelih, se zahvalil, jim ga dal in vsi so pili iz njega. Rekel jim je: 'To je moja kri zaveze, ki se preliva za mnoge.« (Mk 14, 22-23)
Ni večje nesreče kot je človek, kadar se vdaja zlu, skušnjavi… Jezus nas uvaja v občutek za sveto, za božje, kakor je sveta hostija. Zato je sredi Velikega tedna tako pomembna prva maša, ki je bila pri zadnji večerji.
V.: »MOLIMO TE, KRISTUS IN TE HVALIMO!«
O.: »KER SI S SVOJIM KRIŽEM SVET ODREŠIL!«

VELIKI ČETRTEK – 20. 03. 2008

A. Veliki četrtek je dan družine in župnije.  Jezus je s svojimi najbližjimi obhajal zadnjo večerjo. Tako je evharistija, ki je ime za sveto mašo, združila apostole. Pri obredih velikega četrtka se zberemo v cerkvi, da obhajamo najsvetejšo daritev, spomin zadnje večerje, ustanovitve maše in mašniškega posvečenja. Še bolj je zgovoren obred umivanja nog, ko nam je Jezus pokazal, da ni krščanskega življenja brez dobrih del. Po večerji je Jezus odšel v vrt Getsemani, na kraj molitve, po kateri se je izročil v Božje roke.

l8_ST29_SL2.JPGB. Srečanje začnemo s prižganimi svečami na postnem križu. Lahko zapojemo pesem: HVALI SVET, ODREŠENIKA, ali katero drugo evharistično pesem. Med petjem mama prinese kruh, ki ga položi na pripravljeno mesto poleg križa.
Oče po možnosti, moli nad kruhom: “Gospod, zahvaljujemo se ti, da smo nocoj lahko skupaj. Prosimo te, blagoslovi ta kruh in vse nas, ki ga bomo zaužili po tvoji dobroti. Amen.”
Kruh razlomi in ga razdeli. Pogovor usmerimo na vprašanje dobrodelnosti, ko se na veliki petek odpovemo ceni tople malice (npr. 800 SIT) in darujemo v dober namen (dobrodelna akcija v župniji), saj kruh delimo s tistimi, ki ga nimajo.

C. Za branje in premišljevanje priporočamo: 2 Mz 12, 1-8. 11-14; Jn 13, 1-15.

VELIKI PETEK –  21. 03. 2008

L8_st29_sl3A.    Na veliki petek ni maše, ker je Bog umrl na križu. V cerkev smo na ta dan povabljeni k molitvi Križevega pota in k obredu velikega petka, med katerim poslušamo Božjo besedo, molimo prošnje za vse potrebe, počastimo sveti križ in prejmemo sveto obhajilo. To je dan posta in molitve.

B.    Zberemo se ob križu, na katerem ni več sveč. V rokah lahko držimo prižgane sveče. Molimo Očenaš ter zaključimo: »MOLIMO TE, KRISTUS, IN TE HVALIMO…«

C.   BRANJE: Iz 52, 13-53; Jn 18, 1-19, 42 (pasijon).

VELIKA SOBOTA – 22. 03. 2008

A. Jezus je v grobu, kjer ni več trpljenja in preganjanja, je samo še mir. Pripravo na Veliko noč so pri nas zaznamovali številni običaji. Z blagoslovljenim ognjem so v hiši prižgali ogenj, ko so gospodinje pripravljale velikonočne jedi. Skrbno so počistili hišo in okolico, popoldne pa so nesli k blagoslovu velikonočnih jedi: kruh, meso, pirhe, hren, vino… Velikonočne jedi so podoba tiste velikonočne večerje, po kateri so Izraelci šli iz suženjstva v obljubljeno deželo.
Z blagoslovom stopamo tudi mi v praznično veselje.

L8_ST29_SL4B. V krajih, kjer nam prinesejo velikonočni ogenj in nimamo primernega štedilnika ali peči, pripravimo posodico za blagoslovljeni ogenj in z njim prižgemo svečo (podobno kakor za Luč miru iz Betlehema). Glede časa, kdaj uživamo velikonočni žegen, se držimo tradicije, ki obsega čas med soboto zvečer in nedeljo zjutraj. Gre za čas, ko smo »pri nas doma« zares vsi zbrani.
Pristopimo k mizi, stojimo, voditelj moli molitev pred jedjo:
“Gospod, vsak dan smo deležni tvojega blagoslova. Te jedi so znamenje, ki nas na to spominja. Prosimo te, naj bomo vedno pripravljeni videti tvojo dobroto in jo deliti z drugimi”. Mama (gospodinja) razdeli najprej kruh; nato sedemo in jemljemo z mize, kar komu ustreza. Če je potrebno komu razložiti pomen posamezne jedi, to razloži voditelj (razlago smo slišali pri blagoslovu velikonočnih jedi).
Udeležimo se v cerkvi slavja Velikonočne vigilije.

VELIKI ČETRTEK
 IZ BERILA Jaz sem namreč prejel od Gospoda, kar sem vam tudi izročil: Gospod Jezus je tisto noč, ko je bil izdan, vzel kruh in se zahvalil, ga razlomil in rekel: »To je moje telo za vas. To delajte v moj spomin.« Prav tako je vzel tudi kelih po večerji in rekel: »Ta kelih je nova zaveza v moji krvi. Kolikorkrat boste pili, delajte to v moj spomin.« (1Kor 11, 23-25)
IZ EVANGELIJA Jezus je namreč vedel, kdo ga bo izdal, zato je rekel: »Niste vsi čisti.« Ko jim je umil noge in vzel vrhnjo obleko, je spet prisedel in jim rekel: »Razumete, kaj sem vam storil? Vi me kličete: Učitelj in Gospod. In prav govorite, saj to sem. Če sem vam torej jaz, Gospod in Učitelj, vam umil noge, ste tudi vi dolžni drug drugemu umivati noge. Zgled sem vam namreč dal, da bi tudi vi…« (Jn 13, 10 –15)
 VELIKI PETEK 
IZ BERILA Trdno se torej držimo veroizpovedi, ker imamo veličastnega velikega duhovnika, ki je šel skozi nebesa, Jezusa, Božjega Sina. Nimamo namreč velikega duhovnika, ki ne bi mogel sočustvovati z našimi slabostmi, marveč takega, ki je kakor mi preizkušan v vsem, vendar brez greha.  ( Hebr 4,14-15)
IZ EVANGELIJA Potem je Jožef iz Arimateje, Jezusov učenec, čeprav je bil to iz strahu pred Judi na skrivaj, prosil Pilata, da bi odnesel Jezusovo telo. In Pilat je dovolil. Prišel pa je tudi Nikodem. Vzela sta torej Jezusovo telo in ga z dišavami vred povila s povoji, kakor imajo Judje navado pokopavati. (Jn 19, 38-40)
VELIKA SOBOTA 
IZ BERILA STARE ZAVEZE Ko so Izraelci videli mogočno roko, ki jo je Gospod izkazal nad Egipčani, se je ljudstvo balo Gospoda in zaupalo njemu in njegovemu služabniku Mojzesu. Tedaj so Mojzes in Izraelovi sinovi peli Gospodu tole pesem. Rekli so:
Pel bom Gospodu, ker je silno vzvišen…;
Gospod je moja moč in moja pesem,
Bil mi je v rešitev. (2 Mz 14, 31 in 15,1-2)
IZ EVANGELIJA Ko je minila sobota, so Marija Magdalena, Marija Jakobova mati, in Saloma kupile dišav, da bi šle Jezusa mazilit. Prvi dan tedna so šle h grobu navsezgodaj, ko je sonce vzšlo… Stopile so v grob in zagledale mladeniča, ki je sedel na desni strani, ogrnjen z belim oblačilom, in so se zelo začudile. On pa jim je rekel: »Ne čudite se! Jezusa iščete, Nazarečana, križanega. Bil je obujen. Ni ga tukaj. Poglejte kraj, kamor so ga položili.« (Mr 16, 1-6)

Mama ve, za kaj gre

»Mami, ali lahko grem malo v park poslušat slavčka,  ki tako lepo poje?«
»No. Minka, pa pojdi za kratek čas, ampak glej, da ne boš slavčku spet nesla očijevih cigaret!«

IZ ŽUPNIJ

KAPELA

TEDEN VELIKEGA UPANJA IN SPRAVE
Spored glede prejema zakramenta sv. spovedi morete prebrati na oglasnih deskah. Ne čakajte zadnjih dni!

POSTNI NABIRALNIK
Kakor na pepelnico bo tudi na drugi najstrožji postni dan, veliki petek, v cerkvi nabiralnik. Zdrav kristjan od 18. do 60. leta se je posta dolžan držati. Prihranki tega dneva so namenjeni delovanju Cerkve v Sveti deželi.

KRST IN POGREB
Trenutni »delni« rezultat je 2 krsta proti 9 pogrebom.
Na 5. postno nedeljo je bil med Božje otroke sprejet 4. otrok družine Radovana in Hermine Ličen, Cankarjeva 44. Izbrali so mu ime Lovro. V imenu župnije iskrene čestitke pogumni družini.
Na Božjo njivo v Solkanu pa smo 12. 3. pospremili Angelo JUG (82) iz Rutarjeve 3. Naj si spočije od vseh zemeljski naporov.

KRISTUS ODREŠENIK

SVETO TRIDNEVJE - DAROVI
Veliki četrtek – nabiralnik karitas  bo v veži; v cerkvi, pred oltarjem bomo odložili darove (živila in higijenske pripomočke). Tudi miloščina tega dne gre za pomoč ljudem v stiski.
Veliki petek – nabirka tega dne je za Sveto deželo. Košara bo v veži. Tudi miloščina, ki se pobira med obredom velikega petka, je namenjena za pomoč Sveti deželi.
Velika sobota – V veži bo košara za darove v Anin sklad.

BELA NEDELJA 2008
Pripravimo se za tradicionalno župnijsko romanje na Sveto Goro. Maša bo tam ob 10:00. Doma bosta na Belo nedeljo maši ob 7:30 in 19:00.

ROMANJE
Romarje v Burgundijo (in Pariz) prosimo, da potrdijo udeležbo z akontacijo (če še niso), nekaj mest je še prostih.

VEROUK
Po veliki noči bo reden verouk od torka dalje.

KROMBERK VOGRSKO

VEROUK
Otroci in starši, potrudimo se v velikem tednu do velike noči. Jutri, v torek in sredo pridete otroci k verouku – spovedi, vsi pa k obredom velikega četrtka, petka in sobote ter velike noči, praznika vstajenja in zmage nad grehom in zlom.

NABIRKE
Na veliki četrtek bo za potrebe Župnijske karitas (otroci prinesete prihranke), na veliki petek za kristjane v Sveti deželi in na veliko noč ofer za župnijske potrebe.

STARI IN BOLNI
Na Vogrskem vas bom obiskal in delil zakramente danes po maši, v Kromberku na veliki petek. Povabite me še k drugim bolnikom!

OSEK

KRIŽEV POT
Danes vas vabimo k molitvi ob 14:30 v župnijsko cerkev. Ob 15:00 boste lahko opravili spoved. Prav tako v torek ob 17:00 pri sv. Luciji.

NAŠI RAJNI
Pri sv. Luciji v Vitovljah smo se v soboto, 8. 3. poslovili od Amalije Živec (84), Vitovlje 43a. Naj počiva v miru.

SOLKANKo je minila sobota, so Marija Magdalena, Marija Jakobova mati, in Saloma kupile dišav, da bi šle Jezusa mazilit. Prvi dan tedna so šle h grobu navsezgodaj, ko je sonce vzšlo… Stopile so v grob in zagledale mladeniča, ki je sedel na desni strani, ogrnjen z belim oblačilom, in so se zelo začudile. On pa jim je rekel: »Ne čudite se! Jezusa iščete, Nazarečana, križanega. Bil je obujen. Ni ga tukaj. Poglejte kraj, kamor so ga položili.« (Mr 16, 1-6)

CVETNA – OLJČNA NEDELJA – 23. SVETOVNI DAN MLADIH.
Geslo: »Prejeli boste moč, ko bo Sveti Duh prišel nad vas.

ŠE VELIKONOČNA SPOVED
vsak dan pol ure pred mašo, po maši in po dogovoru. Ko je minila sobota, so Marija Magdalena, Marija Jakobova mati, in Saloma kupile dišav, da bi šle Jezusa mazilit. Prvi dan tedna so šle h grobu navsezgodaj, ko je sonce vzšlo… Stopile so v grob in zagledale mladeniča, ki je sedel na desni strani, ogrnjen z belim oblačilom, in so se zelo začudile. On pa jim je rekel: »Ne čudite se! Jezusa iščete, Nazarečana, križanega. Bil je obujen. Ni ga tukaj. Poglejte kraj, kamor so ga položili.« (Mr 16, 1-6)
Da bomo lahko deležni resničnega velikonočnega veselja v obhajilu. Vabljeni, da bi jih to naredilo več v vsaki družini, da bo potem zares družinsko vstajenjsko veselje.
Ko je minila sobota, so Marija Magdalena, Marija Jakobova mati, in Saloma kupile dišav, da bi šle Jezusa mazilit. Prvi dan tedna so šle h grobu navsezgodaj, ko je sonce vzšlo… Stopile so v grob in zagledale mladeniča, ki je sedel na desni strani, ogrnjen z belim oblačilom, in so se zelo začudile. On pa jim je rekel: »Ne čudite se! Jezusa iščete, Nazarečana, križanega. Bil je obujen. Ni ga tukaj. Poglejte kraj, kamor so ga položili.« (Mr 16, 1-6)
OBISK STAREJŠIH IN BOLNIKOV
za velikonočne zakramente: med tednom dopoldne. Sporočite nove naslove.

VELIKONOČNO TRIDNEVJE
V velikem tednu pri bogoslužju sodelujejo birmanci, spremljajo jih starši.

NAŠI RAJNI
7. 3. je dokončal svoj življenjski križev pot 78-letni Vinko Kogoj, tudi eden od 12 solkanskih apostolov, Soška 22. Gospod, podari mu polnost večne velike noči!

ŠEMPAS

KRIŽEV POT
Molitev bo danes ob 14:00 v Šempasu.
 
VAŠI DAROVI
Na veliki četrtek bo vaš dar namenjen v dobrodelne namene, na veliki petek darujemo za Cerkev v Sveti deželi, na veliko noč pa vaš dar namenjamo za potrebe župnije.
 
NAŠI RAJNI
V Ozeljanu smo se v ponedeljek, 10. 3. poslovili od Mirka Škarabota (69), Ozeljan 91; v torek, 11. 3. pa od Nikolaja Krašana (70), Ozeljan 83. Molimo za naše rajne.

ŠEMPETER

VOŠČILO
Vsem župljanom, pa tudi vsem bralcem skupnih oznanil voščim vesele in blagoslovljene velikonočne praznike, g. Janez.

SKUPNA OZNANILA 

PRAZNIČNI DNEVI IN URNIKI MAŠ V OKROŽJU


VELIKI ČETRTEK - Večerne maše v spomin Zadnje večerje.
Kapela: 7.00 - Križev pot in hvalnice.
19:00 -  maša, sledi molitvena ura »pri ječi«. Darovi za »posvojitev na daljavo«.
Kristus Odrešenik: maša ob 19:00; po njej prenos Najsvetejšega v dnevno kapelo, kjer se bomo zadržali v češčenju Najsvetejšega.
Kromberk: maša ob 19:00
Osek: maša ob 19:00 maša zadnje večerje. Prinesimo svoje postne darove za Karitas! Po maši vabimo k češčenju Najsvetejšega.
Solkan: maša ob 18:00: obred umivanja nog 12 možem-apostolom, darovanje letošnjih postnih prihrankov za potrebne, češčenje Najsvetejšega »na Oljski gori«.
Šempas: sv. maša ob 18:00; po njej vabljeni k molitveni uri.
Šempeter: sv. maša ob 18:00. (z darovi za uboge); po maši prenos Najsvetejšega na stranski oltar in skupna ura molitve; po njej imajo češčenje žene (do 21:00), ob 21:00 možje, ob 21:30 župnijski pevski zbor.
Vogrsko:  maša ob 19:00

VELIKI PETEK - Obredi z bogoslužjem Božje besede, češčenjem križa in sv. obhajilom.

Kapela: 7:00 – Križev pot in hvalnice
19:00 – Obredi in molitvena ura »pri Jezusovem grobu«. Darovi so za kristjane v Sveti deželi.
Kristus Odrešenik: Ob 18:30 sveti križev pot; Ob 19:00 obredi.
Kromberk: Ob 15:00 križev pot; obredi ob 19:00.
Osek: ob 17:00 križev pot z otroki in starši veroučencev;
ob 19:00 obredi; po njih žalostni del rožnega venca s petjem.
Solkan: ob 17:30 križev pot,
ob 18:00 obredi, darovanje za Sveto deželo.
Med dnevom obisk Jezusa v cerkvi. Jezusu darujemo trpljenje naših družin.
Šempas: Križev pot v Šempasu ob 15:00;
obredi ob 18:00; po njih žalostni del rožnega venca.
Šempeter: ob 15:00 križev pot;
ob 18:00 obredi; pri njih darovanje za Božji grob; po njih prenos Najsvetejšega v Božji grob
Vogrsko: obredi ob 19:00.

VELIKA SOBOTA - Blagoslov ognja, jedi. Ko pade noč, praznovanje Gospodovega vstajenja.

Kapela:
7:00 – Križev pot in hvalnice
15:00, 16:00 in 17.00 - Blagoslov velikonočnih jedi
19:00 – Velikonočna vigilija (ne pozabite na svečke!)
Kristus Odrešenik:
Ob 16:30 blagoslov velikonočnih jedi.
Ob 19:00: velikonočna vigilija. Pod vodstvom g. škofa Metoda bo vstajenjsko bogoslužje in slavje zakramentov, obhajali jih bomo s katehumeni, ki so šli lani na pot uvajanja. Deset katehumenov bo krščenih, dvanajst bo prvič pri svetem obhajilu in trinajst bo z birmo potrjenih v veri; bosta tudi dve cerkveni poroki katehumenov.
Kromberk:
Blagoslov velikonočnih jedi: pri Sveti Trojici ob 15:30, v župnijski cerkvi ob 16:00, v Lokah ob 16:30
Vigilija ob 19:00; prinesemo sveče za procesijo!
Osek:
ob 8:00 – V Oseku pri cerkvi blagoslov velikonočnega ognja za domove.
Blagoslov velikonočnih jedi: sv. Peter ob 15:00, sv. Lucija ob 15:45, sv. Martin ob 16:30.
ob 19:00 – velikonočna vigilija. Prinesite svečke za obnovitev krstnih obljub.
Solkan: med dnevom obisk Jezusa v božjem grobu.
blagoslov velikonočnih jedil: od 15:30 dalje v 4 domovih, ob 17:00 v cerkvi s češčenjem Jezusa v Božjem grobu (nekaj blagoslovljenih jedil damo v cerkvi v košaro za voščilo stanovalcem materinskega doma in zapora);  velikonočna vigilija ob 19:00 z vstajenjsko procesijo (prinesemo svečo).
Šempas: Ob 8:00 pred cerkvijo v Šempasu blagoslov ognja.
Blagoslov velikonočnih jedi bo v Šmihelu ob 15:00, v Ozeljanu ob 15:30 in v Šempasu ob 16:00.
Vigilija ob 19:00: s seboj prinesite sveče; po njej vstajenjska procesija.
Šempeter: ves dan izpostavljeno v češčenje Najsvetejše v božjem grobu. Od 9:00 do 17:00 bodo dežurni v božjem grobu člani živega rožnega venca (vsaka roža po eno uro), po 17.00 člani binkoštne dvorane.
Ob 8:00 blagoslov velikonočnega ognja, ki ga bodo do 12:00 strežniki nosili po domovih.
Ob 16:00 in 17:00 blagoslov velikonočnih jedi.
Ob 19:00 velikonočna vigilija; po maši prenos Najsvetejšega spet na glavni oltar.
Vogrsko: maša ob 19:00; prinesemo sveče za procesijo; po maši blagoslov jedi.

VELIKA NOČ - Vstajenjsko jutro novega upanja in življenja.

Kapela: 6:00 - Vstajenjska procesija, kateri sledi sveta maša.
Svete maše še ob: 8:00, 10:00 in 18:00.
Kristus Odrešenik maše ob 7:30, 9:00, 11:00, 19:00
Kromberk: maša ob 9:00
Osek: sv. maša bo ob 9:00: ofer za obnovo notranjščine župnijske cerkve.
Solkan: sv. maši ob 10:00 in 19:00.
Šempas: maša z ljudskim petjem ob 9:00 v Ozeljanu in slovesna maša v Šempasu ob 10:30.
Šempeter: slovesni praznični maši ob 8:00 in 10:00; darovanje za obnovo zvonika.
Vogrsko: maša ob 10:30.