nazaj na kazalo
 
.  
4.  ADVENTNA  NEDELJA in BOŽIČ     23. 12. 2007 // Leto VIII // Št. 18

UVODNIK

TIHO PRIHAJA

Zopet je pred vrati skrivnostni sveti večer. Le kdo se ga ne veseli? Žal, so tudi taki. Vendar je za veliko ljudi ta noč imenovana sveta, noč miru, ljubezni in prijateljstva; za nas, kristjane pa je ta noč tudi noč blagoslova, saj ves svet blagoslavlja Dete iz jasli.
 Njegove ročice so ročice miru, njegove ročice so ročice, ki vsakemu človeku na tem svetu sporočajo: »Rojen sem zate. Sprejmi me. Želim biti s teboj!« Dete betlehemsko, tisočkrat rojeno, želi in mora biti rojeno v Tvojem in mojem srcu. Potem je sveta noč res sveta in je božič resnično praznik dobrote, ljubezni in miru. Noben praznik se toliko ne dotakne človeka kot prav božič. Razlog je v sporočilu, ki se dotika človekovega srca in je enako, pa naj bo človek črn ali bel, rumen ali rdeč, veren ali neveren, kristjan ali hindujec. Prav človekovega srca se dotika sporočilo božiča, ki človeka napolni in razveseli.

Dete zato tiho prihaja, kakor snežinka izpod neba,
prihaja iskreno, kakor otrok pred očeta in mater in
hoče  ter želi, da ga sprejmem objamem in molim.
On želi ostati z mano in v meni.

Zato, bratje in sestre, naj bo sveta noč res sveta, ker bo vsak postoril to, kar mora in želi, da bo srečen on in vsi okrog njega.
L18_sl1
Duhovniki novogoriškega pastoralnega okrožja želimo vsem ljudem dobre volje SVET, MIREN in BLAGOSLOVLJEN BOŽIČ, LETU 2008 PA OBILO ZDRAVJA, POGUMA IN RAZUMEVANJA.

MIR Z VAMI v  imenu vseh duhovnikov Vam želi p. Krizostom

VREDNO SPOMINA

OGLEJSKA SHIZMA (2)

Vzhodnogotsko državo so zrušili Bizantinci, ki jim je tedaj vladal cesar Justinijan (527-565), v dolgi, krvavi, uničujoči gotski vojni, ki je trajala od leta 535 do leta 553; zadnja vzhodnogotska oporišča pa so padla šele v letu 562/3. V to vojno so se na našem današnjem ozemlju vmešali Franki in Langobardi. Prvi so hoteli iz vojne izvleči čim več koristi in zato so zasedli del severne Italije in Norik (dele današnje Avstrije in Štajerske); drugi so za pomoč v tej vojni poleg Panonije dobili dele današnje osrednje in vzhodne Slovenije.
Sredi gotske vojne je leta 543 prišlo do dogodka. Oglejska shizma ima svoj izvor v sporih okrog Kristusove narave, ki so pretresali pozno antiko. V bizantinski državi je to bilo toliko huje, ker so vladarji vero videli kot državno zadevo (cezaropapizem). Cesar Justinijan si je hotel podrediti cerkveno oblast in s tem poenotiti državo. Del krivde je na strani shizmatikov: slabo poznavanje verskih in teoloških besedil, slabo poznavanje grščine, v kateri so bili določeni teksti pomembni, in trma, s katero so zavračali razlage raznih papežev. Pojdimo od začetka.
Na koncilu v Efezu leta 431 (III. ekumenski koncil), je bilo obsojeno nestorijanstvo in teologa Teodoret iz Cira ter Iba iz Edese in spisi teologa Teodora. Na naslednjem koncilu v Kalcedonu leta 451 pa so bili rehabilitirani. Temu se je uprla ločina monofizitov, ki je rehabilitirance upravičeno sumila nestorijanstva. Nestorijanci so verjeli, da sta v Kristusu dve ločeni osebi, ena božanska in druga človeška, monofiziti pa so Jezusu priznavali samo božjo naravo. Ker so slednji živeli večinoma na vzhodu države, si je cesar Justinijan s posegom na verskem področju poizkušal zagotoviti politično enotnost države.
Leta 543 ali 544 je v ediktu s tremi poglavji (od tu tudi ime) obsodil nekatere spise prvih dveh zgoraj omenjenih teologov in vse spise tretjega. Ni uspel: vzhodni pravoverni kristjani so ga podprli, monofiziti zavrnili, zahodni pravoverni kristjani so se tudi uprli (videli so napad na kalcedonski koncil), papež Vigilij je molčal.
Ko pa je papež obsodil Justinijanov edikt, ga je slednji dal privesti v Konstantinopel. Tu je Vigilij večkrat menjal stališče, kar se je na Zahodu odražalo zdaj kot upor zdaj kot podpora. Voditelja tega gibanja na Zahodu sta bila metropolita Dacij iz Milana in Macedonij iz Ogleja. Kljub vsemu temu je bil leta 553 v Konstantinoplu sklican V. ekumenski koncil, ki je potrdil Justinijanov edikt. Koncila so se udeležili skoraj samo vzhodni škofje brez papeža. Ta je po dolgih pretehtavanjih leta 554 priznal koncil. Sklepe koncila je priznal tudi novi papež Pelagij I. (556 - 561). Odpor je ostal. Papež in cesarska oblast sta večino upornikov kmalu pomirila, le severna Italija ni popustila, Milan do leta 571, Gradež do leta 607/628 in Oglej do leta 698.                         

Miloš Fon

ZNAMENJA

IZ ZAHVALNEGA BOGOSLUŽJA NA KAPELI 16. DEC. 2007 OB 15:30

IZ NAGOVORA KOPRSKEGA ŠKOFA MSGR. METODA
Ko smo pred tremi leti vstopali v evropsko skupnost, smo bili tako kot danes zbrani za molitev, premišljevanje in prošnjo za Božjo pomoč v tej cerkvi…
Ko je bil podrt berlinski zid 1989. leta, smo mislili, da je podrt zadnji zid na našem planetu, ki je nastal v srcu Evrope... Toda zidovi so spet med nami… Zidovi so lahko znotraj naših družin, kjer manjka umetnost poslušanja in pogovarjanja, kjer ni več odpuščanja in sprave…
Evropski narodi se niso začeli združevati samo iz gospodarskih, temveč tudi iz moralnih razlogov. Iz Evrope so po končani drugi svetovni vojni hoteli narediti prostor miru, sodelovanja, svobode, blaginje, družbene solidarnosti in spoštovanja človekovih pravic.
Vstop v schengensko območje in predsedovanje Slovenije Evropski uniji prvih šest mesecev leta 2008 je za nas izjemna priložnost, da začnemo čutiti in misliti evropsko, da okrepimo v sebi poleg svoje slovenske zavesti tudi evropsko zavest in z njo evropsko solidarnost, spoštovanje, miroljubnost, versko svobodo in dialoškost, sožitje in sodelovanje.
Naj sveti zavetniki Evrope: sv. Benedikt, sveta brata Ciril in Metod, sv. Brigita Švedska in sv. Edith Stein prosijo za nas.

IZ NAGOVORA GORIŠKEGA NADŠKOFA MSGR. DINA DE ANTONIJA
… Dogodki minejo, ljudje obstanejo… Kar se je zdelo pred šestdesetimi leti nemogoče in nepredstavljivo, je postalo uresničljivo…
Na predvečer padca meje želimo potrditi, da verujemo:
- v istovetnost kot sestavino pozitivne vrednote, kajti po njej ohranjamo lastno zgodovino, spomine, korenine, preteklost, ki utemeljuje našo sedanjost tako,  da odvrže lupine in zbira bivanjske sokove našega življenja, saj “kdor se ne spominja, ne živi”. Vendar  se pri tem ne obešamo nanjo…, da se ne bi izrodila pri  posameznikih v ozkosrčnost, pri narodih v nacionalizem, pri verah v fundamentalizem, pri kulturi v integralizem.
 … Vsak integralizem prinaša veliko sovraštva in malo ljubezni; veliko sovraštva do drugega in malo ljubezni do sebe…
Prepričani smo, da moramo še posebej  zagotavljati  vrednoto edinosti. V teh desetletjih smo okusili negativne posledice ločitve... Mesti sta bili razdeljeni, jutri bo mesto združeno, ne da bi bila zabrisana njuna ustvarjalna različnost.
Skupaj moramo graditi,  kristjani še posebej, tisto podobo, ki jo  osvetljuje sv. Pavel, ko opredeljuje krščansko občestvo (čemur dodajamo, občestvo nekega mesta) telesu, v katerem se ohranja v usklajenem ravnovesju tako enost kot mnogoterost: “Je veliko delov, telo pa je eno. Ne more oko reči roki: Ne potrebujem te, tudi glava ne nogam: Ne potrebujem vas” (1 Kor 12, 20-21).
Tu smo , da prepletemo istovetnost in enost, razliko in bližino, raznolikost in občestvenost. To pa delamo v imenu istega Očeta, po katerem smo vsi njegovi otroci; v imenu Kristusa, po katerem smo vsi odrešeni; v imenu Svetega Duha, čigar navdihu izročamo potovanje naših dveh cerkva in narodov.

IZ BOŽIČNEGA VOŠČILA SLOVENSKIH ŠKOFOV

… Odpovedal se je vsem človeškim zakladom, le enemu se ni hotel odpovedati. Ob sebi je želel imeti Jožefa in Marijo, dva uboga člana družine, ki za odkup Božjega Sina nista premogla enoletnega jagnjeta. Bila sta uboga, a prežeta s svetostjo.
Odpev k Moja duša na sveti večer se glasi: »Ko bo jutri sonce vzšlo, bomo videli najvišjega kralja, ki prihaja od Očeta kot ženin iz svojega bivališča.« Kristus je ženin, njegova nevesta je Cerkev. Še več! Duhovna, zaročna, sveta ljubezen novorojenega Božjega Sina se nanaša na vsako posamezno dušo, na vsakega člana naših družin. Ali je še kaj bolj osrečujočega? Novorojeni betlehemski otrok, Bog - človek, hkrati ženin naših duš!
O, brat, jaz sem bogat, pomagaj mi spoznati duše zaklad!
… Blagoslov Novorojenega naj vas spremlja tudi vsak dan prihajajočega novega leta

SILVESTROVO 2007

Družinska miza je pripravljena in okrašena.
Če smo ohranili običaj, da blagoslovimo stanovanje, ga blagoslovimo na začetku, tako da se pokrižamo in med blagoslavljanjem molimo vsaj eno desetko rožnega venca.
Če ne blagoslovljamo, se zberemo, pokrižamo in  zapojemo božično pesem.
Nato molimo vsaj eno desetko veselega dela rožnega venca.
Oče prebere odlomek iz evangelija:
st18_sl2
Iz svetega evangelija po Janezu. »…Resnična luč, ki razsvetljuje vsakega človeka, je prihajala na svet, svet je po njej nastal, a svet je ni spoznal. Prišla je, toda njeni je niso sprejeli. Tistim pa, ki so jo sprejeli, je dala moč, da postanejo Božji otroci, vsem, ki verujejo v njeno ime. In Beseda je postala meso in se naselila med nami. Videli smo njeno veličastvo, veličastvo, ki ga ima od Očeta kot edinorojeni Sin, polna milosti in resnice.«
 
Prošnja:
»Bog, naš Oče, ob sklepu starega leta se ti iz vsega srca
zahvaljujemo za vse prejete milosti in vsak trenutek življenja:
srečen in manj srečen.
Vse to darujemo tebi in te prosimo:
blagoslovi nas, naše življenje in naš dom,
da nas bo vse, kar se v njem dogaja in se bo dogajalo,
vodilo k tebi.
Po Kristusu, našem Gospodu.« »Amen!«

Voščimo: “SREČNO NOVO LETO!” Zadržimo se pri večerji in družabnih igrah.

PABERKOVANJA

NOVO LETO 2008

PRED NOVOLETNIM ZAJTRKOM ALI (IN) KOSILOM

Oče bere: Iz pisma svetega apostola Pavla  Rimljanom.
Ljubezen naj bo brez hinavščine. Odklanjajte zlo, oklepajte pa se dobrega. Drug drugega ljubite z bratovsko ljubeznijo. Tekmujete v medsebojnem spoštovanju…
Veselite se v upanju, potrpite v stiski, vztrajajte v molitvi… gojite gostoljubje…
Veselite se s tistimi, ki se veselijo, in jokajte s tistimi, ki jočejo. Drug o drugem imejte isto mišljenje, ne razmišljajte o visokih stvareh, marveč se prilagajajte skromnim. Ne imejte se v svojih očeh za pametne. Nikomur ne vračajte hudega s hudim. Pred vsemi ljudmi skušajte skrbeti za dobro.
Če je mogoče, kolikor je odvisno od vas, živite v miru z vsemi ljudmi.
(Rim 12, 9-18)
L18_sl3 MOLIMO!
Nebeški Oče, v tvoje roke izročamo leto, ki ga danes začenjamo.
Ne vemo, kaj nam bo prineslo, kako se bo končalo, a zaupamo v tvojo previdnost.
Naj te slavimo in hvalimo, molimo in poveličujemo ter si prizadevamo,da bomo dan za dnem, uro za uro, hodili po poti, ki nam jo kaže tvoj Sin Jezus Kristus,
ki s teboj živi in kraljuje vekomaj.
Amen!

Iz prejšnjih časov…

Naiven in malce opit možakar se je pripeljal iz nakupovanja v Gorici na mejni prehod v Rožni dolini. Carinik ga vpraša: "Kava, viski, petarde?"
"Ne, hvala! V prtljažniku imam vsega tega dovolj!" odgovori možakar.

IZ ŽUPNIJ

KAPELA

JASLICE
Tudi letos nam božično skrivnost pričarajo naše župnijske jaslice, ki imajo skupen naslov BESEDA. Bog je svet ustvaril po Besedi in Beseda se je v Jezusu učlovečila. Hvala vsem, ki ste kakorkoli pomagali pri postavitvi jaslic in prispevali k novim figuram.

OGLED ŽIVIH JASLIC
29. 12. bomo z avtobusom poromali na ogled živih jaslic v ledu v Mojstrano. Prijavite se v zakristiji. Cena: odrasli 25 € in otroci po 22€.

VOŠČILO
K mislim na prvi strani dodajmo še: Hvala vsem ki ste z nami in nas podpirate. Bratje frančiškani na Kostanjevici se zavedamo, da smo »bosi in goli, lačni in žejni«, če nimamo okrog sebe dobrih ljudi. Hvala. ker ste to prav vi.

BLAGOSLOVI DOMOV
Po novem letu se oglasite v zakristiji in prijavite dan in uro duhovnikovega obiska za blagoslov na domu.

KRISTUS ODREŠENIK

MISIJONSKA TOMBOLA
Na praznik sv. treh kraljev, 6. 1. bo po obeh dopoldanskih mašah misijonska tombola. Darovi so namenjeni za pomoč misijonarki sestri Zori Škerlj. Več o njej je na plakatu v veži.

PRVOOBHAJANCI 2008
Na srečanju 16. t.m. so starši dobili gradivo za uvajanje v spravo.
-    posamično srečanje prvoobhajancev in enega od staršev z duhovnikom bo v petek, 7. 3. od 16:00 dalje;
-    Spravni dan in sv. spoved bomo obhajali v petek, 14. 3., ali ob 16:30 ali 17:30, kakor komu bolj ustreza.
-    prvoobhajanci(ke) se bodo v času pred obhajanjem sprave usposobili za sodelovanje pri bogoslužju. Začetek v okviru verouka po 13. 1.

BLAGOSLOV DOMOV IN DRUŽIN
Za božični ter novoletni blagoslov doma in družine se dogovorite z g. Markom.

KROMBERK VOGRSKO

BOŽIČ
Pri polnočnici in na božič bo po mašah ofer za cerkvene potrebe. Urnik maš – glej zadaj.

ŽIVE JASLICE
Na svetega Štefana (26. 12.) bo po maši, ki je ob 16:00, predstava živih jaslic pred cerkvijo v Kromberku. Pridite, da doživimo še bolj »v živo« božično skrivnost!

VOŠČILO
Vsem župljanom, še posebej bolnikom, voščim vesel božič in srečno in zdravo 2008!

OSEK

OFER
Na božič in novo leto bo pri mašah ofer.

ZAHVALNO ROMANJE
Župnija Osek in Turistično društvo Vitovlje vabimo na zahvalno romanje ob koncu leta na Vitovlje. V soboto, 29. 12. ob 18:00 se zberemo na prireditvenem prostoru v Vitovljah in z baklami romamo k Devici Mariji na Vitovlje, kjer bo ob 19:00 zahvalna maša. V cerkvi smo postavili jaslice, ki si jih boste lahko ogledali na božič in na praznik sv. Štefana od 13:00 do 15:00.

VEROUK
Z rednimi veroučnimi srečanji nadaljujemo 7. 1. Na praznik Gospodovega razglašenja veroučenci in drugi darujemo zbrana sredstva za adventno misijonsko akcijo.

PRVI PETEK
G. Bogdan bo na prvi petek, 4. 1. dopoldne obiskal bolne na domu v Oseku in v soboto, 5. 1. dopoldne v Vitovljah.

SOLKAN

SVETI ŠTEFAN, ZAVETNIK SOLKANA, 26. 12.
Bogoslužje ob 10:00:
-    blagoslov vode in soli; prinesemo sol v »šalčki z japko«,
-    slovesna sveta maša,
-    predstavitev birmancev 09, izročitev Svetega pisma.
-    Za pogostitev po maši poskrbijo pridne gospodinje z ŽK.
Sveta maša tudi ob 18:00. Božični koncert ob 19:00 poklanja krajevna skupnost Solkan. Božične pesmi Štefana Kovača in druge sakralne pesmi bo prepeval Mešani pevski zbor »Jacobus Gallus« iz Trsta z zborovodjo Matjažem Ščekom.

BIRMANCI
Bodo od 4. do 6. 1. na duhovnem poglabljanju na Sveti Gori.

NAŠI RAJNI
S telesno smrtjo sta 15. 12. doživela dokončen advent 73-letni Jože Grebenc, Josipa Makuca 25, in 80-letna Celesta Perko, roj. Gregorič, IX. Korpus 28. Z lučjo nebeških jaslic naj jima Gospod povrne za vse dobro, ki sta ga delila na zemlji!

ŠEMPAS

OFER
Pri vseh božičnih mašah bo ofer (tudi pri polnočnici).

VEROUK
Med prazniki ni verouka. Z rednimi srečanji nadaljujemo v ponedeljek, 7. 1. 2008. Veroučenci s seboj prinesejo dar adventne misijonske akcije Otroci za otroke.
 
PRVI PETEK
Na prvi petek, 5. 1. dopoldne obiščem bolne na domu. Pol ure pred mašo ste povabljeni k molitvi pred Najsvetejšim.

ŠEMPETER

BOŽIČNI KONCERT
bo v naši cerkvi v četrtek, 27. 12. ob 19:00. Oblikoval ga bo naš župnijski zbor skupaj z orkestrom iz Nove Gorice.

PRAZNOVANJE PADCA MEJE
bo na Vrtojbenskem bloku v nedeljo, 30. 12. 2007 ob 17:00. Po različnih slovesnostih nas ta prireditev vabi, da se zberemo z vseh strani z lučkami in baklami in si zaželimo miru in dobrega sožitja med Slovenci, pa tudi z Italijani in Furlani.

OBISK PRVOOBHAJANCEV
V času božičnih počitnic bo župnik obiskal vse družine prvoobhajancev in blagoslovil njihove družine.

SKUPNA OZNANILA 

NASLEDNJA OZNANILA
bodo izšla v nedeljo, 6. 1. 2008.

PRAZNIČNI DNEVI IN URNIKI MAŠ V OKROŽJU
24. 12., sveti večer:
Preživimo ga v krogu družine z obhajanjem slavja svetega večera »pri nas doma« z blagoslovom jaslic in družine.  Naj bo to večer v zbranosti, notranjem veselju in medsebojni ljubezni.
Kapela: ob 19:00 zaključna adventna maša s kratkim otroškim božičnim programom; ob 24:00 polnočnica.
Kristus Odrešenik: obe maši sta samo zjutraj ob 7:30. Opolnoči vodi somaševanje g škof. dr. Jurij Bizjak. Cerkev bo odprta po 23:00.
Kromberk: polnočnica ob 24:00.
Osek: maša ob 23:00.
Solkan: ob 24:00 polnočnica; pol ure prej božičnica cerkvenega zbora.
Šempas: sklep devetdnevnice bo ob 16:00, ko bo tudi blagoslov Jezuščkov, ki jih boste položili v domače jaslice; polnočnica ob 24:00.
Šempeter: namesto maše ob 18:00 bo ob 19:00 otroška polnočnica (vabljene posebno družine z otroki in vsi, ki ne morejo kasneje). Pri njej bodo prvoobhajanci podoživljali božično skrivnost. Pred polnočnico bo ob 23:30 božičnica, ki jo pripravljajo mladi.
Vogrsko: polnočnica ob 22:00.

25. 12., BOŽIČ – GOSPODOVO ROJSTVO
Kapela: ob 6:30, 8:00, 10:00 in 18:00.
Kristus Odrešenik: ob 7:30 (Part.), 9:00, 11:00 in 19:00.
Kromberk: ob 9:00.
Osek: ob 9:00.
Solkan: Ob 10:00 in 18:00.
Šempas: ob 9:00 v Ozeljanu in ob 10:30 v Šempasu.
Šempeter: ob 8:00 (pastirska) in ob 10:00 (dnevna). Večerne maše ni.
Vogrsko: ob 10:30.

26. 12., sv. Štefan
Kapela: ob 6:30, 8:00, 10:00 in 18:00.
Kristus Odrešenik: ob 7:30 (Part.), 9:00, 11:00 in 19:00.
Kromberk: ob 16:00; pri maši blagoslov vode, soli in vina.
Osek: v Vitovljah pri sv. Luciji maša ob 10:00. Po maši bo blagoslov konj.
Solkan: ob 10:00.
Šempas: ob 10:00 v Šempasu.
Šempeter: ob 10:00 in 18:00; pri mašah bo blagoslov soli.

27. 12., sv. Janez evangelist
Osek: pri maši bo blagoslov vina.

28. 12., sv. Nedolžni otroci
Osek: pri maši bo blagoslov otrok.
Šempas: maša bo ob 16:00; pri njej bo blagoslov otrok.

30. 12., PRAZNIK SV. DRUŽINE
Sv. maše so po nedeljskih urnikih.
Kapela: ob 10:00 blagoslov družin z malimi otroki.
Kristus Odrešenik: ob 11:00 bomo blagoslovili navzoče družine, zlasti otroke.
Kromberk: med mašo blagoslov otrok; otroci boste oddali prihranke, ki ste jih zbirali za revne otroke.
Osek: ob 9:00 zahvalna maša.
Solkan: Za družine z majhnimi otroki sveta maša ob 16:00.
Vogrsko: med mašo blagoslov otrok; otroci oddate prihranke adventne akcije.

31. 12., sv. Silvester
Kapela: pri večerni maši ob 19:00 zahvalna pesem; v samostanski dvorani ob ¬22:00 molitev, ob 23:00 sv. maša.
Kristus Odrešenik: pri večerni maši ob 19:00 zahvalna pesem; doma imamo družinsko slavje.
Osek: ob 9:00.
Solkan: pri maši ob 18:00 zahvalna pesem za iztekajoče se leto. Od 23:00 do 24:00 cerkev odprta za molitev.
Šempas: Župnijskega zavetnika sv. Silvestra bomo počastili v ponedeljek, 31. 12. pri maši ob 10:00. Bogu se bomo zahvalili za prejete darove v preteklem letu.

1. 1. BOŽJA MATI MARIJA – NOVO LETO
Kapela: ob 6:30, 8:00, 10:00 in 18:00.
Kristus Odrešenik: ob 7:30 (Part.), 9:00, 11:00 in 19:00.
Kromberk: ob 9:00.
Osek: ob 10:00.
Solkan: ob 10:00 in 18:00.
Šempas: ob 10:30.
Vogrsko: ob 10:30.

6. 1., GOSPODOVO RAZGLAŠENJE
Maše so po nedeljskem urniku.
Kapela: Otroci prinesite k jaslicam kuverte s prihranjenim denarjem za lačne otroke.
Solkan: Sveti maši: ob 10:00 (blagoslov vode) in 18:00 (pri obeh mašah prinesejo otroci  adventne in božične prihranke za revne otroke).