nazaj na kazalo
26. NAVADNA NEDELJA    30. 9. 2007 // Leto VIII // Št. 6

UVODNIK

OB ZAČETKU JESENI

Vstopili smo v mirnejše, hladnejše in s tem bolj delovno obdobje jesenskega časa. Otroci so že krepko zaorali v šolsko pridobivanje znanja, pa tudi veroučne učilnice so se ustalile v rednem tedenskem ritmu iskanja in odkrivanja lastnega mesta v družbi in pred Bogom.
Starejši se verjetno veselite lepih sadov narave, tega neskončnega Božjega rajskega vrta, ki nam vsako jesen postreže z vedno novimi darovi za telo in duha. Ob tem tudi doživljate in občudujete bolj ali manj bogate sadove jeseni lastnega življenja. Marsikdo sicer zagrenjeno potoži, da se v zrelih letih počuti kot jesensko drevo, ki je oddalo svoje sadove in le še čaka na 'zimsko spanje' - torej kot odveč in neraben. In vendar smo v jeseni povabljeni prav vsi in še posebej 'zreli' ljudje, da se ne oziramo le nazaj na prehojeno življenjsko pot in se je veselimo, ampak da še marsikaj postorimo dobrega in koristnega zase, pa tudi za druge. Kdo lahko več moli za otroke, za mladino, za zaposlene in z delom in skrbmi obložene očete in matere, kot prav vi, starejši, bolehni in onemogli? Koliko lahko pripomorete z varstvom vnukov, z globokimi pripovedmi in tudi z vzgojnimi nasveti in priporočili, ki so sad vašega življenjskega iskanja. Končno pa tudi vaše križe in težave, ki jih v mesecu rožnega venca preko te molitve polagate v Božje srce, predstavljajo za vse nas neizčrpen zaklad Cerkve.
Pred nami je še začetek novega akademskega leta. Veliko študentov se bo zgrnilo v predavalnice, da bi v teh 'hramih učenosti' sami in s pomočjo profesorjev in asistentov odkrivali znanja, ki naj jim pomagajo do zdrave uveljavitve v službi in v življenju.
Tudi Cerkev ponuja svojim odraslim, zrelim članom možnost globljega spoznavanja in preučevanja verskega znanja, ki v večini vernikov na žalost ostaja le na ravni otroške, osnovnošolske stopnje. To se uresničuje v Katehetsko pastoralni šoli, ko se v prostorih konkatedrale zbirajo odrasli ob sobotnih popoldnevih, da si ob predavanjih in raznih seminarskih vajah in nalogah pridobivajo osnove filozofskih, antropoloških in teoloških ved. Morda bo pa kdo s takim pridobljenim znanjem velikodušno koristil tudi drugim v lastni župniji kot član župnijskega sveta, kot animator otrok in mladine ali celo kot katehist pri verouku.
Želim vam, da bi vsak našel svoje mesto in pravilno usmeril svoje iskanje in delovanje v tej bogati jeseni!

Cvetko Valič

VREDNO SPOMINA

OB 60. OBLETNICI PRIKLJUČITVE PRIMORSKE (4. del)

Dr. Močnik si je prizadeval za čimbolj urejeno delovanje. Iz arhivskih dokumentov je razviden njegov smisel za red. Že 16. 9. 1947 je izdal svoj prvi dekret o ustanovitvi vikariata na Kostanjevici. Oblastniki so želeli razbiti enotnost duhovnikov na Primorskem in prekiniti zvezo z nadškofijo v Gorici. S priključitvijo je komunistična oblast dobila formalno pokritje za boj proti Cerkvi. Partijo je motilo, da je bil dr. Močnik med ljudmi priljubljen, iskali so načine, kako bi ga s pomočjo "ljudske volje" odstranili. Prva akcija proti dr. Močniku je bila preprečitev slovesnosti na Sveti gori, v nedeljo 21. septembra. Takrat naj bi se apostolski administrator prvič javno predstavil množici vernikov. Prišlo je do t.i. prvega izgona. Dne 19. septembra 1947 zvečer je po mitingu v Solkanu naščuvana množica (okrog 150 ljudi) dr. Močnika dobesedno porinila čez mejo proti Gorici. Po razgovorih pri nadškofu Margottiju se je 22. septembra odpravil čez mejo pri Sežani v Ljubljano. Po posvetu s škofom Vovkom in po razgovoru z namestnikom notranjega ministra Borisa Kraigherja se je odločil za vrnitev v Solkan. Takoj je napisal pismo komandirju ljudske milice: "Spoštovani g. poveljnik, upam, da se kaj podobnega kot se je zgodilo v petek zvečer, ne bo zgodilo več, ker je le v veliko škodo dobrega imena nove Jugoslavije."
Naročniki akcije so spoznali, da nimajo podpore med domačini, zato so poskrbeli za mobilizacijo "zdravih sil" iz širšega območja.
Za nedeljo, 12. oktobra 1947 je bilo v Solkanu napovedano ljudsko zborovanje pravzaprav predvolilni shod OF za volitve v krajevne ljudske odbore. Zbralo se je okrog 5000 ljudi, med njimi veliko od drugod. Dr. Močnik je bil prejšnji večer posvarjen, da se nekaj pripravlja, zato se je umaknil na Sveto goro. Govorniki so zastrupljali vzdušje s hujskanjem. Namesto dr. Močnika so prijeli solkanskega župnijskega upravitelja Ivana Kretiča, ga zasmehovali in porinili čez mejo. Spoznali so pomoto. Po dr. Močnika so poslali avtomobil z agenti v civilu. Zvečer so ga pripeljali v Solkan, pričakalo ga je okrog 500 nahujskanih ljudi. Med zasmehovanjem in klofutami so ga pospremili do bodeče žice pri današnji novogoriški železniški postaji. Dr. Močnik ni hotel čez mejo, zato so ga z močno brco porinili na italijansko stran.
Odpotoval je v Rim poročat, sprejel ga je tudi papež Pij XII., ki mu je priporočal nastanitev v Gorici. Dr. Močnik je še vedno formalno nosil naslov apostolskega administratorja. Pisal je protestna pisma na razne naslove v Jugoslaviji, a odgovora ni dobil, razen suhoparnega obvestila, da je nezaželena oseba v deželi ljudske demokracije. Sv. sedež ga je smatral za "onemogočenega".
21. januarja 1948 je prejel pismo iz goriške nadškofije, da je Sveti sedež 18. januarja imenoval msgr. dr. Mihaela Toroša za njegovega naslednika.

Renato Podbersič ml.

ZNAMENJA

»ODGOVOREN«  HAZARD – TEČAJ ZA ZAČETNIKE (4. del)

MOČ DENARJA
Kar počnejo zagovorniki hazarda v zadnjih tednih »javne diskusije«, kaže na to, da so zmetali in še mečejo v advokaturo hazarda ogromno časa in denarja. Iz preprostega razloga. Čas si elegantno plačujejo, torej ga imajo, denar pa zato, ker so nenasitni dobičkarji prepričani, da jim kupi denarja pripadajo po vseh zemeljskih pravilih in otročji zakonodaji naše države. Cvenk, menijo, jim mora padati kakor mana z neba. Zdaj razkazujejo oboje: čas in denar. Pa uboštvo idej!
Zagovorniki hazarda si z najetimi strokovnimi sodelavci krčevito prizadevajo, da bi nam končno dopovedali: »Razširimo hazard na Goriškem pa se bo vsem sanjsko cedil med. V vseh oblikah in količinah. Enkratno priložnost smo zrihtali. Zgrabite, ljudje, in ne bodite neumni z zastarelimi predsodki in strahovi!«
Tako vlogo so si zagovorniki hazarda nadeli v javni diskusiji na Mestnem občinskem svetu, v medijih, na različnih režiranih predstavitvah. Povedali niso ničesar, kar ne bi bilo že znano. Pravzaprav nekatere številke izpred dveh let so, seveda »znanstveno«, spremenili. Ne glede na to, da so naročene, časovno načrtovane in dobro plačane študije predstavili brez zardevanja ljudje z znanstvenimi naslovi. Trdijo, da njihove študije niso naročene. Kdo jim verjame, da plačujejo »študije« iz lastnega žepa? Saj ni prvi april!
Ne vemo, kako daleč se pride z denarjem, vemo pa, da denar v rokah peščice dobičkarjev ne obogati niti družbe, niti znanosti in ne okolja. Pa naj dela še tako načrtno kičasto reklamo zase in »kompanjone«.

VESELOIGRA (ALI PA NE!) ZA GORIŠKO
Beremo besedilo iz igralničarskega gnezda.
V prvem delu priznava, kar se je vedelo že pred letom 2005, ko je diskusija o hazardu med nami nekako shodila, do pisca naročenega besedila je prišel podatek, tako je videti, komaj v zadnjem tednu, da so namreč igre na srečo bolezen našega časa. Ne pove, kakšna je ta bolezen, čeprav je desetletja znano, da se pojavi v družbi večje ali manjše imovitosti z naraščanjem brezglavega potrošništva, ko ljudje postajamo notranje vedno bolj prazni ter neodgovorni (vodljivi!) in sebični.
Baroni hazarda so to preštudirali. Zato nas obdelujejo.
No, ono besedilce veselo nadaljuje svoje umovanje z ugotovitvijo, da se mora pač zdravstvo posvetiti hazarderski bolezni. Ko gre za zdravljenje, dobičkarjev ni več zraven. Oni so svoje naporno in odgovorno delo opravili, ko so spraznili duše in pamet, da so lahko posegli v denarnice. Zdaj pa naenkrat medicina. Iz proračuna!
Veselimo se raja. Njihovega!
Za konec še višek inovativne »logike« dobičkarjev, ki ne poznajo cene denarja, ker jim ga znosijo bolniki, zasvojenci. Oznanja, da nasprotovanje igralništvu dokazuje duha iz davno minulih časov. Se pravi, da so nasprotniki širjenja igralništva zagrenjeni nazadnjaki, okoreli mračnjaki; programirani, da bodo njihove besede onemele, ko bodo zadele ob hazarderske vlečne konje. Opustošenja!

Gašper Rudolf

POUK O RAZDALJAH - PRAVZAPRAV O VPITJU

Učitelj je vprašal učence: »Zakaj ljudje kričijo, kadar so jezni?«
Učenci so nekaj časa razmišljali. »Zato ker zgubimo potrpljenje,« je odgovoril eden izmed njih, »zato kričimo.«
»Vendar, zakaj bi kričal, če je oseba, na katero kričiš, poleg tebe?« je vprašal učitelj, »ali ni mogoče govoriti potiho – nalahno, prijateljsko?«
»Zakaj kričiš, ko si jezen?«
Učenci so dajali še druge odgovore, vendar nobeden ni zadovoljil učitelja.
Končno je razložil: »Kadar sta dve osebi sprti, jezni, se njuni srci zelo oddaljita. Zato morata kričati drug na drugega, da njun krik preseže razdaljo src in se slišita. Čimbolj sta jezna, glasneje morata kričati, da se slišita, ker je razdalja med njima, razdalja njunih src!, prevelika."
Nato je vprašal učitelj: »Kaj se pa zgodi, ko se dve osebi zaljubita? Ne kričita, govorita si nežno, zakaj? Njuni srci sta si blizu. Razdalja med njima je zelo majhna.«
Učitelj je nadaljeval: »Kaj se zgodi, ko se še bolj zaljubita? Ne govorita več. Zadostuje jima šepet. Končno ne potrebujeta niti šepeta. Se gledata in to je vse. Taki so ljudje, ki se imajo radi. Vi se boste doma pogovarjali. In to veliko! Še bolj pa boste drug drugega gledali!«
Potem je nadaljeval: »Kadar se prepirate, ne pustite, da se vaša srca oddaljijo; ne izgovarjajte besed, ki bi vas še bolj oddaljile, ker bo prišel dan, ko bo razdalja tako velika, da ne boste našli več poti nazaj.
Ostali boste ostali osamljeni. Zelo osamljeni in brez prijateljev!«
Povzeto po Nadino Conteju

O DENARJU

SAM PO SEBI DENAR NI NITI POŠTEN - NITI NEPOŠTEN
Med močmi denarja je tudi ta, da lahko hitro in ne da bi se zavedal, zapre človeka v njegovo slepo in samovšečno sebičnost.
Sodoben človek mora priti, če hoče dobro sebi in prihodnosti, zaradi svoje osebne sreče in notranjega miru, do nekakšnega spreobrnjenja glede denarja in njegove uporabe.
Namesto da ga uporablja samo za lastne interese in za potrebe tistih, s katerimi pač mora svoj denar deliti, mora priti do tega, da spozna potrebe revnih, o njih razmišlja in pomaga. Koliko naj da? Toliko, da se mu pozna!
Med paradoksi krščanstva je tudi tale: Jezus Kristus ni prišel, da nas bi obložil z bogastvom, marveč je prišel ubog, pravzaprav je prinesel na svet samo svojo ljubezen, ki pa ga je potisnila tako visoko, da je dal svoje življenje za nas.
V svetu se bije ta čas dvoje ekonomskih stališč do denarja: logika dobička in, njej nasprotna!, logika pravične delitve dobrin.
Obe ekonomski logiki med seboj nikakor nista skregani. Cerkev je bila vedno na stališču, da je treba dobrine pravično porazdeliti.
Pritisk lakote in pritisk ekološke zavesti, da je treba naš planet reševati, sta dokaz, da samo hlepenje po dobičku ne pelje nikamor več.
Kapitalizem je treba preusmeriti v solidarnost. Zadnji čas je za ta velik podvig v korist narodov vsega sveta. Bogatih in ubožnih!

Povzetek govora Benedikta XVI. prejšnjo  nedeljo – gl. ZENIT 23.09.07 

PABERKOVANJA

ZDA: VSE MANJ POROK

V Združenih državah Amerike se vedno manj ljudi odloča za poroko, kar negativno vpliva na posameznika in družbo nasploh, so zapisali v zaključku raziskave, ki so jo naredili na Univerzi v New Jerseyju. Po podatkih, ki sta jih pripravila univerzitetna profesorja David Popenoe in Barbara Dafoe Whitehead, je v Ameriki od leta 1970 do 2005 število porok upadlo za 50%. Vzrok za to je v odlašanju pri odločitvi za sklenitev zakona, skupno življenje brez poroke in ker se razvezani težko odločajo za novi zakon. Poročilo prav tako zavrača niz argumentov, ki nasprotujejo osnovanju družine, tudi trditev, da je predzakonsko skupno življenje koristno, saj se tako spoznava, če je partner prava oseba.
Objavljeni podatki potrjujejo, da se osebe iz predzakonske življenjske skupnosti hitreje odločajo za razvezo zakona. Po rezultatih raziskave je zakonska zveza trdnejša med osebami z višjo izobrazbo. Zanemarjanje zakona in družine je poleg osebnih posledic v zadnjih desetletjih povzročilo tudi opazne gospodarske posledice. Osebe v zakonu običajno ustvarjajo večje bogastvo, živijo bolj umirjeno, varčujejo in bolj mislijo na prihodnost. Zdi se, da je povečanje razvez zakona povzročilo večjo neenakost in revščino. Razveza in življenje v svobodnih zvezah povečujejo siromaštvo otrok. Razveza zakona prav tako negativno vpliva na državni proračun, saj je več sredstev potrebno vlagati  v socialne službe in preprečevanje kriminala mladoletnih. Tudi povečanje družin s samo enim staršem ima težke posledice za otroke. Profesor Popenoe smatra, da samo kulturna preobrazba na podlagi vrednot lahko reši zakon in družino.
 

PREDNOSTNE NALOGE 

V nadškofiji Valencija v Španiji so objavili »Prednostne pastoralne naloge« za pastoralno leto 2007 – 2008, v katerih poudarjajo, naj evharistija dobi osrednje mesto v življenju krščanskih skupnosti. Prav tako je potrebno na novo ovrednotiti vlogo družine pri posredovanju vere mladim. V besedilu so naglašeni posamezni predlogi za delo po župnijah: predvsem je potrebno poskrbeti, da bodo ovrednotene vse razsežnosti nedelje. Pomembno je tudi, da so v obhajanje nedeljske maše vključeni vsi člani skupnosti, še posebej družine. Ko v dokumentu govorijo o prednostni nalogi posredovanja vere najmlajšim generacijam, predlagajo, naj enkrat mesečno pripravijo srečanje za katehiste, ki jih spremlja duhovnik. V nadaljevanju vabijo, da v vseh župnijah zbirajo skupine odraščajočih in mladih za njihovo oblikovanje. Prav tako za poživitev drugih prednostnih pastoralnih nalog izpostavljajo pomen družine, v kateri vero živijo in jo posredujejo. Zato priporočajo, da vsaj enkrat v trimesečju izpeljejo srečanja s starši, kjer bodo obravnavali vsebine o družinski pastorali in tako ovrednotijo njihovo vlogo pri posredovanju vere.

Aleš Rupnik

Diskretnost

Šef opozarja svojo novo tajnico: »Veste, pri tem delu morate biti zelo diskretni!« »Oh, glede tega vam pa ni treba skrbeti. Jaz še omare ne odprem, če prej dvakrat ne potrkam!« odvrne tajnica.

IZ ŽUPNIJ

KAPELA

MESEC ROŽNEGA VENCA
Pričenjamo mesec, posvečen rožnemu vencu. Vsak večer pred mašo, to je ob 18:30, ste lepo vabljeni k tej še vedno aktualni premišljevalni molitvi.

PRAZNIK SVETEGA FRANČIŠKA
Ta teden praznuje tudi serafinski svetnik, naš oče sv. Frančišek. Njegov praznik je v četrtek, 4. oktobra. Na predvečer, 3. oktobra, se bomo po sv. maši ob 19:00 spomnili njegovega prehoda iz minljivega v neminljivi svet. Molitveni spomin imenujemo TRANSITUS.

SREČANJE STAREJŠIH IN BOLNIH
V soboto, 6. oktobra bo v naši cerkvi srečanje starejših in bolnih. Sveta maša bo ob 15:00. Pred mašo bo prilika za sveto spoved, med mašo pa prejem zakramenta bolniškega maziljenja. Po maši sledi kratko družabno srečanje v samostanski dvorani. Župnijska Karitas lepo prosi župljane, da obvestite vaše drage starše, sorodnike, sosede in prijatelje, ter jim pomagate, da se tega srečanja udeležijo. Lepo vabljeni tudi tisti, ki še sami kljub visoki starosti redno prihajate k sv. maši. To je vaš dan.

CELODNEVNO ČEŠČENJE NAJSVETEŠEGA
Po tradiciji v naši župniji častimo Najsvetejše na Frančiškovo nedeljo, ki je tudi rožnovenska, 7. oktobra. Molili bomo pred Najsvetejšim po ustaljenem zaporedju:
od 9:00 do 10:00 – katehistinje z veroučenci in njihovimi starši
od 11:00 do 12:00 – bratje frančiškani – samostanska družina
od 15:00 do 16:00 – molitvena skupina Prenova v Duhu
od 16:00 do 17:00 – Frančiškova družina in ŽPS
od 17:00 do 17:30. – tiho češčenje
od 17:30 do 18:00 – župnijski pevski zbor
Od 18:00 bo slovesna sv. maša ob sklepu celodnevnega češčenja, ki jo bo daroval letošnji frančiškanski novomašnik p. Tomaž Hočevar iz Ljubljane. Z vero in zaupanje počastimo in molimo Jezusa pod podobo kruha.

ZAHVALA
Zahvaljujemo se g. Marjanu Breclju in našim knjižničarkam Mirjam, Martini in Nevenki, ki so pripravili razstavo o prisotnosti Svetega pisma v naši knjižnici. Poleg drugih obiskovalcev si je razstavo ogledalo skoraj 500 dijakov in učencev, ki smo jim ob tej priložnosti pripravili tudi predstavitev Svetega pisma kot knjige Božjega razodetja. Gotovo jim bo koristilo malo boljše poznanje tega temelja naše zahodne civilizacije in še posebej temelja slovenske kulture, jezika in književnosti.

ROMANJE V NOVO MESTO
Prijave za romanje v Novo mesto, ki bo 20. 10., sprejemamo v zakristiji.

KRISTUS ODREŠENIK

PRVOOBHAJANCI
Nasvidenje jutri ob 18:00, da izpeljemo zadnjo pripravo pred praznikom.

BIRMANCI
Srečanje je danes ob 10:00.

STARŠI
S starši birmancev se srečamo prihodnjo nedeljo ob 10:00.

VPRAŠALNIK
Hvala, starši, za vrnjene izpolnjene vprašalnike, ki nam bodo pomagali pri soodločanju o tem, kako bomo prišli do tega, da ne bomo delali z otroki brez stika z vami ali mimo vas. Več o tem prihodnjo nedeljo. Bog plačaj!

KROMBERK VOGRSKO

STARŠI IN OTROCI, sodelavci Slomškovega bralnega priznanja, v soboto, 29. 9. gremo z vlakom ob 15:24 iz Nove Gorice do Anhovega, kjer bomo ob Slomškovi kapelici imeli mašo in se še poveselili in naigrali ter se ob 18:25 vrnili domov.

ŽUPNIJSKA KARITAS ima v Kromberku sestanek v torek po maši (ob 19:30).

KRST Anžeta Grmeka, Breg 16, je danes v Kromberku. Staršem iskreno čestitamo in voščimo lepe in bogate vzgoje!

OLTAR popravljamo v Kromberku. Može prosim, da bi pomagali po svojih močeh.

OSEK

URNIK MAŠ
Od 1. oktobra bodo večerne maše ob 18:30.

MOLITEV ROŽNEGA VENCA
V mesecu oktobru vas vabimo k molitvi rožnega venca pol ure pred sveto mašo. K molitvi ste povabljeni tudi vsako nedeljo ob 14:00.

PRVI PETEK
G. Bogdan bo starejše na domu obiskal v Oseku v petek in v Vitovljah v soboto dopoldne.

STARŠI
Srečanj s starši veroučencev se udeležite po razporedu v Šempasu.

VAŠ DAR
Na kvatrno nedeljo ste darovali 150,35 €. Hvala.

SOLKAN

PRAZNIK PRVEGA OBHAJILA
V letu družine je to najlepši praznik, ne le za družine prvoobhajancev, ampak za vso župnijo. Prisrčna voščila 14 prvoobhajancem! O, da bi vsi uspeli priti tudi k »drugemu obhajilu« prihodnjo nedeljo! – Vsi vabljeni k zahvalnim mašam v tednu po prvem obhajilu.

ROŽNI VENEC V OKTOBRU
v cerkvi: 20 minut pred mašo,
doma: ob najprimernejšem trenutku,
osebno: kadarkoli med dnevom.

SREČANJA STARŠEV
V torek, 2. 10. ali v sredo 3. 10. ob 20:00 starši 7. in 8. razreda (birmancev 2009).
V torek, 9. 10.: 2. razred, v sredo 10. 10.: 1. razred.

SVETOPISEMSKA SKUPINA
v četrtek , 4. 10. ob 20:00.

ČETRTEK PRED PRVIM PETKOM
Češčenje Najsvetejšega za duhovne poklice: po maši.

POROKE
V zakramentu svetega zakona so si obljubili zvestobo in ljubezen: 15. 9. Katja Žigon in Uroš Pellegrini, 22. 9. Urška Mozetič in Bogdan Podveršič. Iskrenim voščilom pridružujemo molitveno podporo.

NAŠI RAJNI
25. 9. je Bog poklical k sebi 77-letnega Ludvika Komela, IX. korpusa 40, in 87-letno Marijo (Marico) Drašček r. Balič, Vojkova 22. Naj jima naklanja svoj mir in domačim tolažbo.

ŠEMPAS

SREČANJA S STARŠI
S starši veroučencev 8. razreda se srečamo v ponedeljek, 1. oktobra, 7. razreda pa v torek, 2. oktobra. Za 6. razred je srečanje v ponedeljek, 8. oktobra in za 5. razred v sredo, 10. oktobra. Srečanja so ob 20:00.

SHOD V ŠMIHELU
Zahvaljujem se vsem, ki ste pripravili cerkev, oblikovali sveto mašo in po maši navzoče pogostili.

OKTOBRSKA POBOŽNOST
K molitvi rožnega venca se zberemo pol ure pred večerno mašo, ob nedeljah po maši v Šempasu in ob 14:00 v Ozeljanu. V nedeljo, 7. oktobra molitev pripravijo bogoslužni sodelavci.

KRST
S starši se pred krstom srečamo v ponedeljek, 8. oktobra ob 17:30.

PRVI PETEK
V petek dopoldne obiščem bolne na domu. Pol ure pred mašo ste povabljeni k molitvi pred Najsvetejšim. V tem času bom na razpolago za sveto spoved, prav tako v soboto v Ozeljanu.

KVATRNA NABIRKA
Vaš dar, ki ga namenjamo za potrebe škofije je 291,50 €.

NAŠI RAJNI
V petek, 21. septembra smo se v Šmihelu poslovili od Vekoslave Leban roj. Poljak (82), Ozeljan 57a.

ŠEMPETER

SREČANJE ZA STAREJŠE IN BOLNE bo v nedeljo, 23. 9. Ob 14:30 bo prilika za spoved, ob 15:00 sv. maša, med mašo priložnost za prejem bolniškega maziljenja, po maši pogostitev in družabno srečanje. Vabljeni vsi, ki ste dopolnili 70 let ali vas bremeni križ bolezni ali invalidnosti.

BIBLIČNA SKUPINA se zbira v naši župniji že vrsto let. Začetno srečanje v letošnjem pastoralnem letu bo v ponedeljek, 1. 10. ob 20:00. Srečanje bodo dvakrat mesečno. Letos začnemo s 1. pismom apostola Pavla Timoteju. Doma predhodno preberite to pismo. Dobrodošli tudi novi udeleženci.

SKUPNA OZNANILA 

ZAHVALA
V združenju Concordia et pax se zahvaljujejo župniji Nova Gorica – Kristus Odrešenik, da so zaradi danih okoliščin na trgu na meji omogočili, da je bila prireditev »Poti spomina in sprave« dostojno izpeljana. Hvala vsem sodelujočim, še posebej pevcem združenih zborov iz župnij Novogoriškega pastoralnega okrožja.

ZBOROVODJE IN ORGANISTI
Srečanje zborovodij in organistov župnijskih, mladinskih in otroških pevskih zborov bo v soboto, 6. oktobra ob 20:00 v konkatedrali.

VABILO SESTER NA SVETI GORI
6. oktobra ob 15. uri bo v baziliki na Sveti Gori slovesnost Manjših sester sv. Frančiška, ki jo bo vodil koprski škof msgr. Metod Pirih. Manjše sestre sv. Frančiška so v letošnjem letu prejele od škofa odlok, s katerim je potrjen pravno cerkveni status njihove skupnosti. Ob tej priložnosti bodo se enkrat javno izrekle svoje zaobljube, ki so jih do sedaj izrekale zasebno. Vabljeni!

KATEHETSKO PASTORALNA ŠOLA je pričela s svojimi srečanji v konkatedrali z informativnim dnem v včeraj ob 18:00. Še vedno pa je čas za vpis. Ta bo potekal v soboto, 6. 10. ob 15:00. Vabimo vse, ki bi želeli ob študiju poglobiti svojo vero in bi lahko pomagali pri delu v župniji, npr. pri katehezi!