nazaj na kazalo
22. NAVADNA NEDELJA  2. 9. 2007 // Leto VIII // Št. 2

UVODNIK

VESELICA

V ŽIVLJENJU JE POSKRBLJENO
za skrbi, žalost, igro, razočaranje, obžalovanje in tudi za resno delo…
Pa za veselice!
Ni veselica, je pa veselje začetek šolskega in veroučnega leta v trikotniku starši, otroci,  učitelji - po župnijah  katehistinje in kateheti.
Veselica, ne samo te sezone, pa je načrtovana igralnica vseh igralnic. Kje drugje kot na Goriškem!
Deset let jo botri na tiho pripravljajo, kot slišimo v teh dneh, kup denarja je vloženega v projekt veselice, ki ne bo masirala utrujenih teles in svetila izsušenih duš le »od« - »do« kot vaške veselice in mestne plaže, ampak vse dni in noči. Z »dobrim počutjem!«
POLETNA SEZONA
Za sezonski uvod sta poskrbela na Veliki šmaren naša škofa s ponavljanjem pomislekov do razpaslega neodgovornega igralništva na Slovenskem, posebej do nameravanega množenja igralništva na Goriškem. H koncu gre javna razprava o tej veselici in škofa sta se vključila. Da ne bi kdo rekel, da Cerkev nima stališča.
Takoj se je veselje stopnjevalo.
Škofa sta dobila odgovor in pouk, da ne vesta, o čem sploh govorita. Kakor ne razumejo igralništva oni, ki se oglašajo z neargumentiranimi besedičenji zoper igralniško veselico. (Vmesni vzklik: »Da jih ni sram!«)
RAZISKAVA
Splošno veselje so podžgale v zadnjih dneh sveže misli. Raziskovalcev!
Tisti, ki so ugovarjali hazardu, so  končno dobili, kar so zahtevali, izračun z naslovom »Družbeni stroški igralništva v Sloveniji«. Kar potrjuje, da so imeli škofje in kritiki prav, ko so posumili, da botri igralništva vsem nekaj obljubljajo, mislijo pa na svoje podmizne in namizne dobičke.
Raziskavo so naredili v Novi Gorici na Fakulteti za uporabne družbene študije.  
Med drugim so ugotovili, da bomo morali zavihati rokave. V splošno igralniško miselnost in vzgojo bomo vrinili odgovorno igralništvo.
Odgovorno igralništvo je med inovacijami raziskovalcev.
Kakor bi rekli: odgovoren alkoholizem, odgovorno omamljanje, odgovorno zapravljanje, odgovorno sesuvanje družinskega proračuna, odgovorno pranje denarja, »odgovorno« to in ono …
Če držijo številke vesele raziskave, bomo imeli na Goriškem, ko bo veselica popolna, 3.588 problematičnih in zasvojenih hazarderjev.
Raziskovalci pravijo, da tega »Ni mogoče trditi vnaprej.«  
Nenajeti neraziskovalci pripominjajo: »Niti zanikati!«
Gašper Rudolf

VREDNO SPOMINA

PRVA - ŽUPNIJSKA ŠOLA V SOLKANU (2)

    Prostor za šolski pouk v Solkanu so našli v občinski hiši, kjer je bila v prvem nadstropju prostorna soba, ki so jo primerno opremili. Iz dokumentov o cenitvi vojne škode narejene v prvi svetovni vojni razberemo, da je ta prva šolska soba v Solkanu merila 69.68 m2. Iz teh dokumentov in iz družinskih knjig solkanske župnije ugotovimo, da se je občinska hiša, ki je do leta 1905 služila tudi za šolo, nahajala zraven kaplanije (stanovanje kaplana in obenem učitelja). Nekdanja kaplanija je sedanje župnišče v Mizarski ulici št. 18. 
Torej se je prva šola v Solkanu nahajala na mestu sedanje veroučne dvorane!
V družinski knjigi iz leta 1840 piše pri hišni številki 105: »Občinska hiša in klet cerkve sv. Štefana in od novembra 1843 krajevna šola«, v družinski knjigi iz leta 1855 pa: »Župnijska šola, klet in shramba krajevne cerkve.« V pritličju je bila namreč klet pa tudi občinski zapor.
    Kakšne knjige so uporabljali v prvi solkanski šoli? To sta bila Abecednik in Mali katekizem, ki so ju naročili v Ljubljani.  Zanimivo! Kot v času Primoža Trubarja. Iz naslovov učbenikov sklepamo, da so se otroci naučili pisati in brati predvsem zato, da so se lahko učili verske vsebine.
    Za šolo je bilo torej vse nared: učitelj, primeren prostor in učbeniki. Potrebni so bili le še učenci. Teh se je tudi nabralo kar nekaj: za pouk med tednom 72 dečkov in 71 deklic. Videti je, da so morali nekateri otroci med tednom pomagati staršem. Kaplan Jernej se jim je dal na razpolago tudi v nedeljo. Tako se je za nedeljsko šolo prijavilo še 15 dečkov in 32 deklic. Dnevno je pouk trajal dve uri in pol.
    Za požrtvovalnost je bilo treba kaplana in učitelja Jerneja Štrekla – in pozneje Franca Mozetiča in Antona Merkla - nagraditi s primerno plačo. Določili so mu 60 goldinarjev. Kje pa naj jih vzamejo? No, dohodki podružne cerkve svete Katarine so kar veliki in ne bodo utrpeli velike škode, če bodo postali vir tudi za učiteljevo plačo. Dejansko je bilo na cerkev svete Katarine zapisane kar nekaj zemlje, še posebno od takrat, ko so pod njen naslov prišla tudi posestva cerkve Svete Trojice in svetega Gabrijela s Škabrijela. Okrog leta 1800 je vsa posestva cerkve svete Katarine obdelovalo dvainšestdeset najemnikov, med katerimi so nekateri oskrbovali tudi po več parcel.
    Prva osnovna šola v Solkanu je bila torej župnijska šola, »eine Pfarrschule«. V ponos ni le vsemu Solkanu, ampak najprej solkanski župniji in duhovnikom, ki so tu delovali in poučevali. Ob tem si voščimo, da bi Cerkev znala biti, kot nekdaj, tudi v današnjih časih zares v službi naroda, da bi vrednote, ki jih sama živi, znala posredovati vsem v resnično skupno dobro in da bi bili vsi odprti za te vrednote.                               
Vinko  Paljk

ZNAMENJA

SLOVENIJA JE MLADA DRŽAVA TISOČERIH MOŽNOSTI

 - NE ZAKOCKAJMO JIH!
PETICIJA PROTI ŠIRITVI IGRALNIŠTVA

Pobudniki peticije želimo, da bi bila Slovenija v svetu prepoznavna kot država z bogato naravno in kulturno dediščino, kot država, v kateri živimo prijazni, gostoljubni in delavni
ljudje. Zavzemamo se za blaginjo naše države in načelno nismo proti tujim investicijam, če
te spodbujajo ustvarjalnost, blagostanje in srečo posameznikov, družin in vseh prebivalcev.
Na podlagi informacij, ki prihajajo iz izkušenj po svetu razširjenega igralništva, pa smo
trdno prepričani, da širitev le-tega v Sloveniji ne prispeva k uresničevanju dolgoročnega in
trajnostnega razvoja Slovenije.

Zato od slovenskih oblasti zahtevamo:

• Da sprejmejo moratorij in začasno zamrznejo vse postopke ter spremembo zakonodaje, povezane z načrtovano izgradnjo megaigralnice na Goriškem ali kjerkoli drugje v Sloveniji.
• Da naročijo neodvisne in celostne raziskave o vplivu vseh trenutno obstoječih igralnic v Sloveniji na življenje ljudi. Te študije morajo biti celovite, upoštevati morajo različne vidike naše resničnosti: kulturne, ekonomske, politične, sociološke, psihološke, pedagoške, okoljske, epidemiološke in etične.
• Da slovensko javnost seznanijo z rezultati teh raziskav in organizirajo široko in dovolj dolgo javno demokratično razpravo o igralništvu, v katero bodo vključene tudi lokalne skupnosti.
• Da še posebno pozornost posvetijo raziskavi internetnega igralništva, saj je to novejša, še ne dovolj raziskana oblika igralništva.
• Da že obstoječo igralniško dejavnost obdavčijo tako, da bo upoštevano Pigoujevo ekonomsko standardno načelo; kar pomeni, da mora tovrstna dejavnost sama kriti neposredne in posredne stroške, ki jih ustvarja družbi in okolici.
• Da nemudoma poskrbijo za opozorila o negativnih učinkih igralništva, podobno kot na področju tobaka in da prav tako poskrbijo za preventivne in kurativne programe, ki bodo strokovno pomagali patološkim hazarderjem in njihovim bližnjim.

Naslov Koordinacije:
Koordinacija za omejevanje igralništva, Podraga 78, 5272 Podnanos
Komunikacija: info.koi@email.si • http://igralnice.ne-hvala.com

Pojasnila:
Župnije niso nosilke podpisovanja, podpirajo pa kritičen odnos do igralništva, kakor so ga že večkrat izrekli škofje, zlasti v Izjavi spomladi 2006.
Podpisnik(ca) sme podpisati Peticijo le enkrat, najbolje na obrazcu Koordinacije za omejevanje igralništva, ki prihaja v obtok v teh dneh. Pišemo čitljivo.
Podpis obsega podpisnikovo ime, priimek in naslov.

IZ UTEMELJITVE PETICIJE

Igralniške kapacitete so v naši državi že sedaj nesorazmerno velike (13 igralnic z igralnimi mizami in 37 igralnih salonov z igralnimi avtomati). Z novo igralnico pa bi se igralniške kapacitete še povečale, saj bi le-ta imela okoli 3000 igralnih avtomatov in 120 igralnih miz.
Igralniška dejavnost ima poleg domnevnih prednosti za državo tudi vrsto socioloških, ekonomskih, psiholoških, okoljskih in drugih negativnih posledic. Na to kažejo ugotovitve mnogih tujih znanstvenikov, katerih raziskave dokazujejo, da igralniška dejavnost prinaša družbi več negativnih posledic in stroškov kot koristi.
Na nevarnosti igralništva je s posebno izjavo opozorila varuhinja človekovih pravic, dr. Zdenka Čebašek Travnik, ki je med drugim zapisala, da je širitev igralniške dejavnosti zelo tvegano početje, saj ogroža: »Pravico do zdravega življenjskega okolja, do svobode in varnosti, do spoštovanja zasebnega in družinskega življenja, do sodelovanja v javnih zadevah. Širitev igralništva pa predstavlja nevarnost tudi za uresničevanje otrokovih pravic.«
Kritično pa so o problematiki igralništva spregovorili nekateri slovenski strokovnjaki, med katerimi naj omenimo dr. Renato Salecl z Inštituta za kriminologijo na Pravni fakulteti.  … Igralništvo zaposluje veliko visoko izobraženih kadrov ali tistih, ki bi to lahko postali. Smo priča ‚bega možganov‘ v igralništvo, kar ima mnogo dolgoročnih negativnih posledic. Preostalo gospodarstvo zaradi izgube izobraženega kadra propada ali se seli iz regije. Dolgoročno to vodi v popolno odvisnost regije od igralništva. Seveda pa ‚beg možganov‘ v igralništvo ne vpliva le na gospodarstvo, ampak tudi na kulturne, duhovne, moralne in narodnostne razmere v regiji.
… Namesto da bi mlade vzgajali za varčevanje in upravljanje s premoženjem, jih z zgledom učimo zapravljati in se zanašati namesto na znanje in svoje sposobnosti na srečo in lažno upanje. Taki življenjski drži pa v večini primerov zelo hitro sledi razočaranje in obup.
Vsak dan naj bi v megazabavišče prišlo 12.000 gostov. To bi bila vsekakor obremenitev
za okolje; pomislimo samo na daljše čakalne vrste v zdravstvenih institucijah, večjo obremenitev komunalne infrastrukture, na letalski in cestni promet, ki bi se drastično povečala, to pa bi pomenilo več hrupa in toplogrednih izpušnih plinov in s tem slabšo kvaliteto bivanja.
… Prizadevamo si za spoštovanje človeškega dostojanstva, zato se zavzemamo za omejitev igralništva in smo proti sprejemanju zakonodaje, ki omogoča širjenje te dejavnosti.
Slovenija je mlada država tisočerih možnosti tudi na področju turizma, kjer so naše prednosti sorazmerno neokrnjena narava ter številne kulturne znamenitosti in naravne lepote. Ob premišljenem ravnanju je lahko vabljiva tudi za zahtevne premožnejše goste. Škoda bi bilo, ko bi to zapravili z nepremišljeno odločitvijo za industrijski model množičnega turizma, ki bi Sloveniji prinesel sloves dežele iger na srečo, v ozadje pa potisnil številne resnične turistične bisere...
… Peticija je univerzalna, splošna in nadstrankarska. Njeni pobudniki vabimo k podpisu vse državljanke in državljane Slovenije ne glede na versko ali politično prepričanje.

Koordinacija za omejevanje igralništva

PABERKOVANJA

ODLOČITVE ORGANIZACIJE AMNESTY INTERNATIONAL

V Riminiju je potekalo srečanje z naslovom: »Prijateljstvo med narodi«. Ključna misel, ki je spremljala pogovore je bila RESNICA. Na srečanju je sodeloval tudi Carlo Casini, predsednik italijanskega Gibanja za življenje, ki je v pogovoru za Radio Vatikan izpostavil odločitev organizacije Amnesty International, da je splav v primeru posilstva človekova pravica. »Čudimo se dosedanjemu molku te organizacije o pravici do življenja še nerojenih otrok. O tem niso nikoli spregovorili in to je nesprejemljivo za organizacijo, ki pravi, da se bori za človekove pravice. Sedaj pa so molk prekinili z odločitvijo, da umor otroka razglasi za pravico. Boriti se je treba za enake pravice vseh ljudi, rojenih in nerojenih« je poudaril Casini.
Na vprašanje, če drža te organizacije spominja na odločitve drugih mednarodnih ustanov, je odgovoril, da se tudi Evropska unija ni opredelila glede temeljne človekove pravice do življenja, da pa je s tem v zvezi kritizirala odločitev Irske in Poljske.  Podobna je drža tudi, ko želijo zvezo istospolnih oseb izenačiti z zakonom med možem in ženo, oziroma družino. »Prav v teh izhodiščih je kontradikcija, ki lahko privede do poraza Evrope. Trenutno stanje je zelo kritično. Izziv je velik in moramo biti pozorni« je še povedal Casini.
Spregovoril je tudi o razpravi v italijanskem parlamentu o biološki oporoki. Rekel je, da človek lahko na list papirja napiše svojo željo, kaj naj naredijo v primeru, da mu bolezen odvzame sposobnost odločanja, vendar to ne sme pogojevati odločitev zdravnika, lahko je to prvi korak v evtanazijo.

NAGOVORI PAPEŽA BENEDIKTA XVI. V DVEH ZBIRKAH

Vatikanska založniška hiša je v teh dneh objavila dve pomembni zbirki papeža Benedikta XVI. Gre za dva zvezka o papeževih nagovorih v letu 2006 ter za knjigo, kjer so zbrane papeževe kateheze o apostolih in prvih Kristusovih učencih. V tej zbirki, ki govori o začetkih Cerkve, je velik poudarek, kako je potrebno poznati temelje vere. Prav ta katehetski načrt spremlja nauk papeža Benedikta XVI. od samega začetka. O tem je spregovoril biblicist Bruno Maggioni, profesor na Katoliški univerzi v Milanu, ki je v razgovoru za Radio Vatikan poudaril, da katehezo zelo potrebujemo, še posebej pa jasnost o temeljih iz katerih izhaja vse drugo. »Če hočemo oblikovati pravo podobo, kaj je Cerkev, potem moramo začeti pri prvi Cerkvi in nikoli ne smemo pozabiti, da je tam tisto ogledalo, ki ga moramo obrniti v naš čas. Takšne so papeževe knjige: izhodišče je, da Cerkev najbolj spoznamo pri njenih koreninah; v začetkih se vidi njeno bistvo«.

Aleš Rupnik

Krajšanje pridige

V nedeljo je župnik na dolgo pridigal o čudežih v naravi in zaključil: »Na vsakem travniku je skrita pridiga!« Naslednje dan župnik kosi zelenico. Mimo pride sosed in reče: »O gospod, me veseli, ko vidim, da krajšate svoje pridige!«

IZ ŽUPNIJ

KAPELA

NOVO VEROUČNO LETO
V tem tednu pričenjamo novo veroučno leto. V ponedeljek, torek in sredo bodo srečanja veroukarjev s starši po posameznih razredih. Razpored srečanj je napisan na urniku.

MALI ŠMAREN
V soboto, 8. septembra obhajamo praznik Marijinega rojstva. Sv. maše bodo kot ob nedeljah: ob 6:30, 8.00, 10:00 in 19:00. Lepo povabljeni, da počastimo Marijin rojstni dan.

KATEHETSKA NEDELJA
Sv. maša ob začetku novega veroučnega leta bo prihodnjo nedeljo, 9. septembra ob 10. uri. Starši in veroučenci, to je maša, ki je še posebej namenjena vam! Priporočili in izročili se bomo Svetemu Duhu in ga prosili, da bi tako kateheti kot veroukarji ter njihovi starši  zmogli razumeti in doumeti sporočilo evangelija v Jezusovi šoli.

ZLATE POROKE
V naši cerkvi na Kostanjevici so se Bogu zahvalili za 50 let skupnega življenja zakonski pari: Močnik iz Trsta, Zupan iz Amerike in Premrl iz Ajdovščine. Iskrene čestitke in Bog vas živi!

NAŠI RAJNI
Od naših dragih rajnih smo se poslovili na pokopališčih:
- v Stari Gori: od Nevenke Kurinčič (43), Bernarde Novak (80), Frančiška Ermana (68), Ferdinanda Rožerja (92), Maksimiljana Dolenca (76), Marije Melinc (91), Marije Leban (85) in Antona Gorjupa (51);
- v Šempetru pri Gorici: od Jordana Furlana (69) in Lucijana Černigoja (68);
- v Prilesju pri Plavah: od Ivana Horvata (76).
Naj našim dragim rajnim večna luč sveti; nam živim pa naj izprosijo moči za vsakdanje življenje.

KRISTUS ODREŠENIK

STARŠI
Spomladi smo v Župnijskem svetu premlevali, kako bi pomagali staršem veroučencev spričo njihovih mogočih in nemogočih delovnih urnikov in drugih obveznosti, da bi lažje spremljali otroke pri njihovem vsestranskem razvoju. Kateheti smo dolžni pri tem staršem stati ob strani. Ugotovili smo, da je potrebno dosedanji način dela s starši preurediti. Z nekaterimi skupinami staršev nismo sploh dobili stika ...
Sprejeli smo okvirne predloge:
-    število srečanj s starši naj bi načelno znižali na dve srečanji na leto;
-    srečanja naj ne bi bila na nedeljo (razen izjem, če bi se s kakšno skupino uskladili glede časa in trajanja);
-    da pa bi bilo vsako srečanje vsebinsko in animacijsko bolj ustrezno, mora trajati precej  dalj časa kot doslej;
-    duhovnika naj ob začetku veroučnega leta pripravita predlog z datumi srečanj za vse leto: na sobote z začetkom ob 9:00 in s sklepom pred 12:00; napovesta naj tudi vsebino;
-    na vsakem srečanju naj prideta oba starša do besede s svojim izkušnjami in spoznanji.
Konkretnejše predloge bomo uskladili v teh dneh.

URNIK MAŠ
Od jutri dalje bo večerna maša ob 19:00 - tudi nedeljska (s prihodnjo nedeljo!).

OTROŠKI PEVSKI ZBOR
Mlajši otroški pevski zbor ima vaje ob petkih ob 16:30;
otroški zbor pa pol ure kasneje, t.j. ob 17:00.
Otroke čakata Metka in Veronika.
Prisrčno vabimo!

POROKI
Tomaž Testen in Sara Bitič sta se poročila 30. junija;
Primož Kobal in Martina Dernovšček 07. julija.
Blagoslovi jih, Gospod!

KRST
15. avgusta je bila krščena Tija Mihalj, hči Erika in Mateje Čefarin.
Vsega blagoslova na življenjsko pot!

POGREBI
V Božjem miru počivajo:
Stanko Bičič (60) od 21. junija na Sveti gori;
Marija Leban (98) od 9. julija na pokopališču v Solkanu;
Marija Kovačič (81) od 10. julija prav tako na solkanskem pokopališču.

KROMBERK VOGRSKO

VPIS K VEROUKU (in urnik) V KROMBERKU
1. razred: ponedeljek, 3. 9. ob 16:15
2. razred: ponedeljek, 3. 9. ob 18. uri
3. razred: ponedeljek, 3. 9. ob 17:15
4. razred: torek, 4. 9. ob 16. uri
5. razred: sreda, 5. 9. ob 17. uri
6. razred: sreda, 5. 9. ob 18. uri
7. razred: četrtek, 6. 9. ob 17. uri
8. razred: torek, 4. 9. ob 18. uri
9. razred: četrtek, 6. 9. ob 16. uri

VPIS K VEROUKU NA VOGRSKEM
1. razred: ponedeljek, 3. 9. ob 15. uri
4. in 5. razred: ponedeljek, 3. 9. ob 16. uri
7. in 8. razred: ponedeljek, 3. 9. ob 17. uri
9. razred: ponedeljek, 3. 9. ob 18. uri

K »vpisu« pridete starši in otroci. S seboj prinesite podpisana spričevala in denar, da boste nabavili veroučne knjige in zvezke ter poravnali stroške verouka. Pri prvi uri se bomo pogovorili o urniku, snovi, sodelovanju med letom, o programu priprave na prvo obhajilo, na birmo…
Starši in otroci, obvestite se med seboj; še posebej obvestite starše prvega razreda!

Verska vzgoja otrok je pravica in dolžnost staršev samih. Mi duhovniki in katehisti(nje) vam pri tem le pomagamo.

PEVSKE VAJE
V Kromberku so ob četrtkih po maši (ob 19:30).

SHOD V KROMBERKU
Prihodnjo nedeljo bo slovesnost ob 80-letnici posvetitve cerkve (8. 9. 1927) in prazniku župnijske zavetnice Marije Tolažnice. Slovesna maša s procesijo bo 9. septembra ob 16. uri. Lepo vabljeni, Marijini častilci!

OSEK

PRVI PETEK
G. Bogdan bo obiskal bolne po domovih v Oseku v petek in v Vitovljah v soboto dopoldne.

VEROUK
Veroučenci na prvo srečanje pridejo s podpisanimi spričevali. Opravili bodo sveto spoved. Srečanja za vse skupine so v Šempasu.

MALI ŠMAREN
Sveta maša bo v Oseku ob 19:00.

SHOD NA VITOVLJAH
Ob prazniku Marijinega rojstva bo shod na Vitovljah v nedeljo, 9. septembra popoldne. V vasi se zberemo k molitvi križevega pota ob 14:30. Romarska sveta maša, pri kateri se bomo v začetku pastoralnega leta priporočili Svetemu Duhu in angelom varuhom, bo ob 16:00. Povabljene predvsem družine veroučencev.

SOLKAN

V NOVO ŠOLSKO IN VEROUČNO LETO
vstopamo odpočiti in okrepljeni, predvsem v zaupanju v Gospoda. Prosimo ga, da bi kot njegovi učenci imeli odprta in poslušna srca za vse besede, ki nam jih želi povedati v tem novem obdobju svoje ljubezni, pripravljeni, da jih čim bolj uresničimo.
Prva veroučna ura je po urniku v ponedeljek 3. 9. in v torek 4. 9.

KATEHETSKA NEDELJA
9. septembra bomo pri maši ob 10:00 izročili Jezusu na oltar vse želje in pričakovanja leta, ki je pred nami. Vabljene vse družine veroučencev!

ČETRTEK PRED PRVIM PETKOM
Molimo za duhovne poklice. Po tem namenu je tudi sveta maša in češčenje Najsvetejšega po njej.

PRVI PETEK
Med dnevom obisk starejših in bolnikov. Pol ure pred mašo spovedovanje (pater s Svete Gore).

MALI ŠMAREN, sobota 8. 9.
Sveta maša ob 19:00.

ZAHVALA za izredne darove:
za vozila misijonarjev (MIVA) 375,05 €, za Petrov novčič 62 € in za solidarnostni sklad (soc. zavarovanje duhovnikov) 300 €.

ŠEMPAS

VEROUK
S katehisti in katehistinjami ter animatorji prvoobhajanskih in birmanskih skupin se srečamo v ponedeljek, 10. septembra po maši.
Urnik verouka je objavljen na oglasnih deskah. Veroučenci bodo na prvem srečanju opravili sveto spoved, prejeli bodo veroučne priročnike. S seboj prinesejo podpisana spričevala. Sveta maša ob začetku veroučnega leta bo v nedeljo, 16. septembra. Vabim vas, da se udeležite shoda na Vitovljah.

PEVSKE VAJE
Otroški pevski zbor začne s pevskimi vajami v petek ob 17:00. Župnijski pevski zbor pa se srečuje ob petkih ob 20:00.

PRVI PETEK
Na prvi petek dopoldne obiščem bolne na domu. Pol ure pred mašo bomo izpostavili Najsvetejše. Povabljeni ste k molitvi. Opravili boste lahko tudi sveto spoved v petek v Šempasu in v soboto v Ozeljanu.

MLADI
S srednješolci se srečamo v petek, 7. septembra po maši.

MALI ŠMAREN
Praznična sveta maša bo v Šempasu ob 9:00.

NAŠI RAJNI
V poletnih mesecih sta se od nas poslovila: Vida Cernatič. roj. Košuta (73), Šempas 158 in Leopold Hrovatin (93), Šempas 22. Naj si pri Bogu odpočijeta od zemeljskega truda. Zahvaljujem se za dar 800 €, ki ste ga ob pogrebu Vide Cernatič darovali za obnovo župnijske cerkve. Bog povrni.

SKUPNA OZNANILA 

SVETOPISEMSKA RAZSTAVA
Samostan Kostanjevica in knjižnica p. Stanislava Škrabca v Letu Svetega pisma vabita na svetopisemsko razstavo »Prisotnost Svetega pisma v Škrabčevi knjižnici«. Odprtje razstave bo v nedeljo, 9. septembra ob 11. uri, ogled pa bo možen od 10. do 26. septembra med 9. in 12. ter 15. in 17. uro.

ORGLARSKA ŠOLA - VPIS
Orglarska šola se pripravlja na novo delovno leto.
Vpis bo v konkatedrali v 4. učilnici, in sicer prihodnji petek, 7. 9. ob 15:00 in naslednji dan, v soboto, 8. 9. ob 10:00.
Lepo vabljeni!

ROMANJE
Župnija Šempas vabi na jesensko romanje »Po poteh cerkvenih očetov«. Za informacije in prijave se obrnete na župnijski urad Šempas: tel. 307-8877.