nazaj na kazalo

21. NAVADNA NEDELJA  26. 8. 2007 // Leto VIII // Št. 1

UVODNIK

POLETNA VELIKA NOČ

15. avgusta je bil praznik Marijinega vnebovzetja. Kakor vsako leto smo tudi letos obnovili posvetitev Slovenskega naroda Mariji. Koprska škofa sta vodila slovesnosti: škof Metod v Logu pri Vipavi in škof Jurij na Sveti Gori. Naj tudi v tem prvem uvodu skupnih oznanil odmevajo drobci iz njunih pridig.
Škof Metod je v Logu pri Vipavi poudaril:
»Mlade spodbujam, naj se ne bojijo sklepati zakonskih zvez. Cerkvena poroka je zakrament, po katerem prihaja Bog v življenje zakoncev, da bi jima pomagal v skupnem življenju. Ni res, kar nekateri trdijo, da je vseeno, če se poročiš v cerkvi ali ne. Za tistega, ki veruje, to ne sme veljati.
Mladim, ki v sebi čutijo duhovni poklic, pa še kolebajo, svetujem, naj premagajo strah in se ne bojijo. Bog, ki vas kliče v svojo posebno službo, vam bo dal moči, da boste premagali vse ovire in vztrajali.«
Škof Jurij na Sveti Gori:
»Tudi vnebovzetje spada med resnice, ki jih vsak človek prinese s sabo na svet in jih celo življenje nosi v sebi kot uresničljive slutnje. Pri zadnji večerji je Jezus rekel: »V hiši mojega Očeta je mnogo bivališč. Če bi ne bilo tako, bi vam bil povedal, ker odhajam, da vam prostor pripravim. In če odidem in vam prostor pripravim, bom zopet prišel in vas k sebi vzel, da boste tudi vi tam, kjer sem jaz« (Jn 14, 2-3). Kar je Kristus obljubil svojim učencem, je že uresničil s svojo Materjo in jo vzel k sebi v nebo.«
Soglasna sta bila:
»Danes vas moram opozoriti še na eno stvar. Skupaj z duhovniki, številnimi verniki ter ljudmi naše škofije, ki jim ni vseeno za prihodnost našega naroda, izražam svojo zaskrbljenost o nameri postavitve megazabavišča na Goriškem. Igralniška dejavnost je sporna in zaskrbljujoča, ker ustvarja več škode kot koristi. Nova Gorica je po številu odvisnikov od drog glede na število prebivalcev na prvem mestu v državi. Če bi bili dobički od igralništva tako nedolžni, kakor jih prikazujejo pri nas, se jim druge države, tudi sosednje, ne bi odpovedale.«
Naj nas te misli popeljejo v novo prihajajoče pastoralno in veroučno leto.

p. Krizostom

VREDNO SPOMINA

PRVA - ŽUPNIJSKA ŠOLA V SOLKANU (1)

V juniju smo na strani Vredno spomina pod naslovom Cerkev za prenovljeno šolo z objavo dokumentov predstavili, kako je v Solkanu z letom 1857 nastopil službo učitelj Andrej Drašček. Toda osnovna šola se je v Solkanu začela že trinajst let prej, 8. 11. 1843! Začetek ima poseben čar in je prav, da ga ne prezremo.
V avstroogrskem cesarstvu je cesarica Marija Terezija leta 1774 s šolsko reformo odredila obvezno šolanje. Toda ta načrt si je le počasi utiral pot uresničevanja. Po štirih letih so v naših krajih zaživele prve šole le v Bovcu, Tolminu, Kanalu in Ajdovščini.
Kako to, da je šola v Solkanu prišla na vrsto šele skoraj sedemdeset let po cesarskem odloku o obveznem šolanju? To si lahko razlagamo z bližino Gorice. Tam so imeli jezuiti šolo za fante že od leta 1619, uršulinke pa za dekleta od leta 1672 in je zelo verjetno, da je kakšen Solkanec zavil v tiste šole. Solkanske plemiške družine so za pouk svojih otrok poskrbele s hišnimi učitelji. V družini barona Arrardija je npr. leta 1745 takšno poslanstvo izvrševal Peter, doma iz poreške škofije, ki je študiral v Gorici.
V naših krajih so osnovne šole doživele velik razmah po letu 1840. Temu je botrovalo več razlogov, med katerimi je bil glavni ta, da se je za šolstvo zavzela Cerkev. Nadškofijski ordinariat v Gorici je 30. junija 1842 poslal svojim duhovnikom okrožnico, v kateri jim je naročil, da morajo imeti posebno pridigo, s katero naj prepričajo starše in otroke, kako je šola koristna za posameznike, za družine, za župnijo, za družbo in za vero. Duhovniki so morali o tem poročati na škofijo in poslati napisano pridigo.
Ob tako konkretnih določilih se je tudi v Solkanu nekaj premaknilo. Ker še ni bilo na razpolago pravega učitelja, je bil za učitelja določen »drugi« kaplan (prvi kaplan je imel vzdevek »primisarij«). Takrat je to bil Jernej Štrekel (1814-1880), doma z Gorjanskega. Pozneje je bil kurat v Grgarju in pri sv. Roku v Gorici. Bil je »silno zmožen in zelo priden. Po značaju je bil najboljši, po spretnostih pohvalen in v dejavnosti neumoren.« Takšno karakteristiko je o njem podal takratni solkanski župnik Filip Peric.
Jernej Štrekel je bil v Solkanu učitelj štiri leta. Leta 1847 ga je zamenjal kaplan Franc Mozetič. Leta 1849 pa je kaplansko in učiteljsko službo prevzel Anton Merkel (1817-1879). Ta je bil učitelj v Solkanu do konca leta 1856. Vsi trije so imeli naslov »cooperator et ludimagister« - kaplan in učitelj.  
Merkel je bil doma iz Šempasa, pozneje je bil župnik v Prvačini. Solkanski župnik ga je tako označil: »Nosi težo in vročino zunanje pastorale (izven Solkana). Ker je bil učitelj v Joannis in Solkanu trinajst let in je delaven, naj bo povzdignjen v kakšno župnijo v ravnini.«

Vinko Paljk

ZNAMENJA

RAZPRODAJA

Ob poslušanju in branju zagovornikov širitve igralništva, ki nam razlagajo, da je  gradnja največje igralnice v Evropi in vstop Američanov  v ta prostor velika priložnost za našo „majhnost“, razmišljam, kako različno razumemo pojma „biti velik“ oziroma „biti majhen“. Je res velik tisti, ki se šopiri z razkošjem ali je velik ta, ki ima bogastvo v sebi?
Vsiljuje se mi primerjava naše dežele z mladim dekletom. Kaj si oče želi za lepo hčer? Da bi jo nekdo ljubil in jo spoštoval ali da bi prišla v roke spretnemu zvodniku, ki bi njeno lepoto dobro tržil?
Turizem sam po sebi ni nič slabega. A zdrav turizem je gostoljubje in ne pohlep. Verjetno si nihče od nas ne želi gostov, ki bi pomazali in razdejali hišo, četudi bi prinesli draga darila. Ne, ni vseeno, kakšne ljudi vabimo na svoj dom. Z igralnico gotovo ne bomo privabili takšnih, ki bi občudovali in spoštovali dragoceni „porcelan“ naših prednikov.
Pred kratkim sem doživela turistično neprijetnost, vredno razmisleka.
V začetku avgusta sem s svojo družino obiskala Krnsko jezero. Ker je ta biser Triglavskega narodnega parka z bovškega konca dokaj lahko dostopen, se na poti do njega obrusi ogromno podplatov. A človek bi pričakoval, da se vsaj obiskovalci gora obnašajo spoštljivo do naravnih lepot. Zmota! Ko smo prispeli, smo sredi jezera najprej zagledali odvrženo plastenko. Kot ocvirek v kozarcu studenčnice! Potem, ko so si moji otroci hoteli osvežiti utrujene noge, sem jim razložila, da ni primerno broditi po nepretočnem jezeru, saj prav ljudje, ki se v tej vodi umivajo in se celo kopajo, najbolj ogrožajo življenje v njej. Takrat pa je prišla na obrežje nemška družina s tremi dečki. Otroci in njihov oče so se sezuli in tacali s prepotenimi nogami po plitvini. Potem so vrgli v vodo kos kruha, da so se okrog njega nagnetle majhne ribice, oče pa je z vso vnemo planil po živalcah in jih metal na kopno. Njegovi otroci so se silno zabavali, ko so gledali ribe, ki so se zvijale na suhem. Tega nisem mogla gledati. Planila sem zraven in kroteč svojo razburjenost skušala vljudno razložiti, da se tega ne sme. Možakar je svoje početje opravičeval, češ da bo ribe vrgel nazaj v vodo, a mene to ni pomirilo. Zdelo se mi je skrajno neotesano – obiskati naravni park in mučiti ribe v zabavo otrok. Oče je zavijal z očmi, a je odnehal, njegovi fantički pa ne. Še naprej so nastavljali kruh, privabljali ribe in jih metali na pesek …
Sem negostoljubna, ker si ne želim še nekaj milijonov takšnih turistov več? Smo res pripravljeni do onemoglosti prostituirati svojo deželo? Je mar treba vse, kar je na tem svetu lepega, spremeniti v denar?

Nataša Konc Lorenzutti, Osek

IZ SLOVARJA

»R« KOT RAVNO PRAV

RAVNO PRAV SMO VERNI
Ravno prav smo verni, da ne ljubimo iskreno niti Boga, niti bližnjega.
S tem nočemo reči, da tisti, ki niso verni, bolj ljubijo bližnjega, naravo ali Boga. Ne.
Z vernostjo ni šale, ni rezanja na koščke, razprodaje, cefranja.
Nekako tako je govoril pred več kot 250 leti Jonathan Swift, znameniti pisec Gulliverjevih potovanj. Swift je bil anglikanski duhovnik (+1745) in je rad pomočil pero v jedkost na račun plitvega krščanstva med ljudmi onega časa, ki pa so bili, kakor vemo, nič slabši od nas današnjih kristjanov, ki smo bolj ali manj trdno povezani po župnijah.
Pravzaprav je šel Jonathan Swift zadevi še bolj do dna z izjavo, da smo dovolj verni, da sovražimo bližnje in dovolj, da jih nimamo radi.

»RAVNO DOVOLJ SMO VERNI!«
To izjavo bomo spet slišali v različnih variantah v teh dneh, ko se bodo, večkrat težavno odločali po družinah, na katero mesto bodo dali starši skupaj s svojimi otroki veroučne dejavnosti. Starši, ki so najbolj pomembni in otroci, ki so jim starši zgled. Spet bomo ugotavljali, da so mnogi tako zelo zadovoljni s svojo krščanskostjo, da jim samovšečnost onemogoči nadaljnji duhovni razvoj.   
Predvsem pa jih okuži z vzvišenostjo nad Cerkvijo, veroukom, evangelijem…

»RAVNO DOVOLJ SEM VEREN«
je izjava, ki jo je vredno premisliti. Pove namreč, da je nekdo v svojem življenju naredil, pomislimo!, že tretji korak na poti proč od Boga; tretji zamah, da bi izgnal Boga.
Prvi korak izgona Boga je, kadar postane človeku, staršem! družini vseeno, ali smo verni ali ne. Ali smo povezani s Cerkvijo ali nismo. Verni v smislu, da imamo domač odnos z Bogom. Verni – ne potrošniško – kakor ustreza našemu udobju, marveč verni iz izročila in Knjige - Biblije. In iz izkušnje sodobne Cerkve.
Drugi korak k izgonu Boga je, ko se nič verskega v človeku in v družini ne dogaja in kadar komu začnejo hoditi na živce ljudje, ki so verni ali zastopajo vero.
Verni imamo nepopolne značaje, kakor vsi, vendar si vsaj prizadevamo, da bi bili na poti iskanja Resnice in da bi na tej poti hodili skupaj z drugimi.

»DOVOLJ SEM VEREN!«
Kdor tako občuti začetek pastoralnega leta, je zanj vpis k verouku in sam verouk s srečanji s starši ter dogajanje okrog župnijskega življenja (pre)težko. Kar je posledica postopnega izrinjenja ali izgona Boga. Taki kmalu zatrejo verski čut. Pravijo, da se da brez vere lepše in svobodneje živeti.
To pa je že jedro vseh sodobnih tegob na vseh področjih: potlačenje ali zanikanje verskega čuta, čuta za Boga.
Kdo je za Jonathanom Swiftom dodal: ko gre za človeka in za Boga, ni kompromisa?

Gašper Rudolf

PABERKOVANJA

SREČANJE ITALIJANSKE MLADINE V LORETU

Loreto 2007 je prvo od treh pomembnih srečanj triletnega programa italijanske mladine in pastoralnega načrta Cerkve v Italiji.
Papež Benedikt XVI. bo v kraju Montorso z mladimi 1. in 2. septembra. Srečanje bo potekalo pod geslom: »Kakor sem vas jaz ljubil«. V drugem letu bodo pastoralno delo z mladimi povezali pod geslom: »Vi boste moje priče« in bo namenjeno oblikovanju medsebojne evangelizacije. Vrhunec bo Svetovni dan mladih v Sydneyu od 15. do 20. julija 2008. Pastoralno triletje bodo zaključili v letu 2009, ki bo namenjeno kulturni in družbeni razsežnosti evangelizacije. Geslo tega leta je: »Do konca sveta«.
O triletnem programu je v razgovoru za Radio Vatikan Domenico Pompili, ravnatelj Urada za sredstva družbenega obveščanja povedal, da je pri delu z mladimi prišlo do neke vrste nasprotij med tistimi, ki so naklonjeni velikim dogodkom in tistimi, ki zagovarjajo redno pastoralno delo.  
»Z mladimi je potrebno vedno delati, toda vedeti moramo, da oni ne bežijo pred velikimi skupnimi srečanji. Prav zato ima zamisel Janeza Pavla II. Svetovnega dneva mladih tudi danes svojo preroško vrednost. Mogoče nastaja problem pri usklajevanju narodnega in mednarodnega programa, menim pa, da se veliki dogodki zelo dobro vključujejo v triletno pastoralno delo, oziroma dolgoročno delo z mladimi.«
Med drugim ima srečanje solidarnostno dimenzijo. Izbrali so Etiopijo, kjer je bolj kot drugje potrebna dejanska pomoč. Odločili so se, da uresničijo projekt, ki bo simboliziral Cerkev. Zgradili bodo bogoslužni prostor in ob njem kraj srečevanja za mlade. »Zdi se mi, da prav ti dve razsežnosti – molitev in sprejem – kažejo pot k vzgoji mladih«, je povedal in dodal, da so škofje izbrali Loreto zato, ker spominja na hišo v Nazaretu, kjer je izvir evangelija in na Marijo, prvo učenko, ki se je prepustila, da jo vodi Božja Beseda.

O ETIKI OBVEŠČANJA

V Kolumbiji se bo od 10. do 12. septembra na Latinskoameriškem kongresu o etiki obveščanja zbralo več kot 300 strokovnjakov in pastoralnih delavcev.
Na srečanju bodo sodelovali številni strokovnjaki in ugledni novinarji. Razpravljali bodo o treh temah: O vlogi etike in sredstev družbenega obveščanja pri oblikovanju človeka; O novinarstvu, ki je izbira in izziv; O etičnih izzivih v služenju sredstvom družbenega obveščanja. Po mnenju organizatorjev le etika lahko omogoči pravo razumevanje novinarskega poklica, daje pravi smisel obveščanju in prerašča omejitve površnega in senzacionalnega poročanja. V tem smislu še posebno pozornost zaslužijo sredstva družbenega obveščanja v svetu potrošništva, ki zaobide vse druge družbene in človeške vidike.

Aleš Rupnik

Podopustniška ugotovitev

Gospa Marija povzema: »Zame je popoln moški: biti mora lepo zagorel, znati mora zanimivo govoriti; kadar želim, me mora zabavati; biti mora tiho, kadar se mi ne da pogovarjati in zvečer ne sme hoditi ven…«  Mož pa: »Draga moja, to pa ni moški, to je televizor!«

IZ ŽUPNIJ

KAPELA

POZDRAV
Iz srca Vas želim, kot novi župnik, prav vse lepo pozdraviti z željo in prošnjo k Bogu, da bi nas vse skupaj navdihoval in usmerjal po poti medsebojnega spoštovanja, razumevanja in darovanjske ljubezni.
P. Krizostom, župnik.

VEROUČNI URNIK
Lahko ga dobite na mizici  zadaj ali si ga preberete na oglasnih deskah.

ZAHVALE
Brez Vaše darežljivost ne gre, zato velja zahvala vsem, ki ste kakorkoli prispevali k resnično lepi izvedbi letošnjega, že 5. župnijskega piknika v Prelesju pri Plavah; hvala za vse darove (nekaj nad 700€) ob srečelovu in tomboli, ki so bili namenjeni za obnovo (600 €) okvirja okrog Kostanjeviške Marije v glavnem oltarju.
Hvala tudi za darove ob nabirkah: 
- Solidarnostna nabirka - 17. junija: 373,65 €
- Petrov novčič-  29. junija: 208,88 €
- Krištofova nedelja MIVA - 22. julija – za prevozna sredstva naših misijonarjev:1.617,78 €
Hvala tudi parketarstvu Romana Pogorelca, ki je »gratis« zbrusil in namazal parket v župnijski pisarni.

ROMANJE NA BREZJE
Ob 100-letnici kronanja milostne podobe Vas vabimo na romanje v soboto, 1. septembra. Prijavite se čimprej v zakristiji in povabite še koga.

KRSTI 
23. junij: Maya Bizjak, hči Matjaža Bizjaka in Andreje Korošak.
24. junij: Aljaž Peršič, sin Aleša in Martine Peršič
24. junij: Nejc Koren, sin Miloša Korena in Bojane Uršič
24. junij: Domen Skomina, sin Draga in Ksenije Skomina
15. julij: David Šušmelj, sin Milivoja Šušmelja in Patricije Leban
22. julij: Lea Baštjančič, hči Michela Mutića in Sare Baštjančič.

POROKE
23. junij: Miha Lapajne in Polona Bizjak
23. junij: Dimitrij Pregelj in Ingrid Padovan
30. junij: Borut Kavčič in Tanja Velikonja
7. julij: Matej Škarabot in Tanja Rebolja
4. avgust: David Erik Pipan in Milena Manfreda na Sveti Gori
18. avgust: Suzana Fiegl in Jožef Kovačič v Štanjelu
Vsem novim kristjanom izražamo dobrodošlico, mladoporočencem pa obilje milosti, da bi jih poročni blagoslov povezoval in navdihoval do konca njihovih dni.

KRISTUS ODREŠENIK

VEROUK - PRVI VPIS
Vsak dan v tem tednu vpisujemo pred in po večerni maši veroučence, ki pri nas še niso vpisani (predšolski, prvi razred itn.)

VEROUČNI URNIK
Z veroukom bomo začeli v ponedeljek 3. sept.
Začasen urnik je v veži na oglasni deski.
Prve tedne skušamo urnik prilagoditi tako, da je usklajen za vse skupine, zato prosimo, zlasti starše, naj predlagajo takoj na začetku ustreznejše rešitve.

UVODNA MAŠA
Uvodna maša ob začetku veroučnega leta bo 16. sept. ob 11:00.

PEVSKI ZBOR
Mešani pevski zbor bo vadil na četrtke ob 20:00. Prvič ta teden 30. avg.
Lepo vabljeni!

OTROŠKI PEVSKI ZBOR
Vaje otroškega pevskega zbora bomo oznanili prihodnji teden. Čakamo tudi nove pevke in pevce! Vabljeni!

POSEBNI DAROVI
PETROV NOVČIČ = € 662,00
MIVA – 2007 = € 1.510,00
SOCIALNO ZAVAROVANJE DUHOVNIKOV = € 805,00
Bog plačaj!

KROMBERK VOGRSKO

MLADI NA SVETI GORI
Danes je na Sveti Gori srečanje mladih, predvsem tistih, ki so bili letošnje poletje na duhovnih vajah ali tednu duhovnosti. Zbiranje opoldne, ob 14,30 bo maša. Vabljeni!

OTROCI
Skupaj s katehisti in katehistinjami vas lepo pozdravljam po lepem času dopustov, letovanja in izletov. Gotovo poleti niste pozabili na molitev in mašo! Čez teden dni pričenjamo novo šolsko in veroučno leto z Božjo pomočjo in z dobro voljo. Na svidenje!

KRSTI ČEZ POLETJE
V Kromberku smo krstili Marušo Miljavec (8.7.), Tobiasa Teotima Pavlin in Leo Blazetič (25.8.), na Vogrskem pa Žana Furlana (12.8.). Staršem iskrene čestitke!

POGREBI ČEZ POLETJE
Na Vogrskem smo 26.6. cerkveno pokopali Lidijo Gregorič, v Kromberku pa 8.7. Ano Bone. Gospod, daj vsem rajnim večni pokoj!

OSEK

VEROUK
Urnik verouka je že objavljen. Z veroučnimi srečanji pričnemo v ponedeljek, 3. septembra, za vse skupine v Šempasu.

SOLKAN

ZADNJI DNEVI POČITNIC
Z veseljem jih preživljajmo. Obenem ne pozabimo vsak dan drug za drugega zmoliti Sveti angel, da se vsi srečno vrnemo. Svetopisemski biser Besede življenja »Vztrajno tecimo v tekmi in glejmo na Jezusa«, ko nas obišče v kašnem presenečenju ali bolečini, naj sveti na naše nam poti.

NOVO VEROUČNO LETO
začenjamo v nedeljo 2. septembra. Zato se reden verouk prične v ponedeljek in torek 3. in 4. septembra. Veroučenci so prejeli veroučni urnik po pošti skupaj z voščili za praznik Marijinega vnebovzetja. Pri prvi veroučni uri se bomo pripravili na sveto mašo 9. septembra, ko se bomo skupaj priporočili Svetemu Duhu za potrebno razsvetljenje in vodstvo skoz novo veroučno in šolsko leto.
Starši, ki imajo otroke za Jezusovo malo šolo, rojene v letu 2002, bodo prejeli vabilo.

IZLET DRUŽIN ŽUPNIJSKIH SODELAVCEV
v nedeljo 26. avgusta popoldne.

KRSTI
29. junija je postal Božji otrok Marcel Pavel Gospodarič, 29. julija pa Erika Bratina in Miha Obidič. Staršem iskrena voščila!

CERKVENA POROKA
7. julija sta si podarila zakrament svetega zakona Dean Krašna Halilagič in Nataša Božič.  Naj jima Gospod vsak dan uslišuje sedem prošenj iz Očenaša in naredi, da bo v njunem življenju vedno živih sedem kreposti in sedem darov Svetega Duha!

ŠEMPAS

VEROUK
V ponedeljek, 3. septembra začnemo z rednim veroukom. Urnik je objavljen na oglasnih deskah.

VAŠI DAROVI
Za socialno zavarovanje duhovnikov ste darovali 417,06 € in v akciji MIVA 595,73 €. Hvala za vaše razumevanje in pomoč.

ROMANJE PO POTEH CERKVENIH OČETOV
Program romanja dobite v zakristiji.

SKUPNA OZNANILA 

PREMESTITVE V OKROŽJU
P. Bernard Goličnik je imenovan za rektorja svetogorske bazilike in za kaplana na ozemlju župnije Solkan namesto p. Staneta Zoreta, ki odhaja v ljubljansko nadškofijo, prav tako odhaja p. Peter Lavrih. Na Sveto Goro prihajata p. Viljem Pustoslemšek iz Nazarij in p. dr. Mihael Vovk z Brezij. P. Krizostom Komar je bil imenovan za župnika župnije Nova Gorica – Kapela, dosedanji župnik p. David Šrumpf je postal kaplan iste župnije. Novomašnik g. Marko Rijavec je imenovan za kaplana v župniji Nova Gorica – Kristus Odrešenik, dosedanji kaplan g. Boštjan Toplikar pa je premeščen v župnijo Postojna.

TEČAJ PRIPRAVE NA ZAKON
Z novim krogom srečanj začnemo v ponedeljek, 27. avgusta ob 19:00, v prostorih konkatedralne župnije v Novi Gorici.

STARŠI OB KRSTU OTROK
Priprava staršev na krst otroka začne z novo vrsto  srečanj v soboto, 1. septembra ob 19:30 v konkatedralni cerkvi.

UVAJANJE ODRASLIH V KRŠČANSTVO
Skupina, ki je začela svojo pot 25. februarja, nadaljuje svoja srečanja 2. septembra.
V tem času se po naših župnijah javljajo kandidati za nov katehumenat v začetku prihodnjega posta 10. februarja 2008. Prijazno jih povabimo in napotimo k domačemu župniku.