LETNIK V I

ŠTEVILKA:27

2. POSTNA NEDELJA

12. MAREC 2006

 

ARHIV_LETNIK VI


 

UVODNIK

ZAÈETEK STRANI


IZ PUŠÈAVE NA GORO TABOR
Prva postna nedelja nas vsako leto pelje k Jezusu v pušèavo, druga pa z Jezusom na goro Tabor. Pušèava in Tabor sta dve besedi, ki pomenita dve stvarnosti življenja. Pušèava predstavlja stisko, odpoved, samoto, preizkušnjo. Tabor pa oznaèuje sreèo, polnost, obèestvo z Bogom, nebešèani in brati.
Med Jezusovim bivanjem v pušèavi in njegovim spremenjenjem na gori Tabor je minilo vsaj eno, èe ne dve leti. Bogoslužje postavlja ta dva dogodka drugega za drugim gotovo z doloèenim namenom. Kar nam bo pokazalo na koncu posta v vsem sijaju velikonoènega tridnevja - Jezusovo trpljenje, smrt in vstajenje - v to nas vpelje z uverturo prvih postnih nedelj.
"Pušèava in Tabor", smrt in vstajenje, nista le dva dogodka v Jezusovem življenju, ampak sta tudi vzorec našega življenja. In to vsak trenutek. Mnogokrat sta, kot pri Jezusu, oddaljena drug od drugega. »Pušèava« lahko pri nekom traja mesece in leta: dolgotrajna bolezen, nerazumevanje, skrhani odnosi... In tudi blaženost »Tabora« je lahko trajna izkušnja.
Ko pa se nauèimo biti z Jezusom v pušèavi in na gori Tabor, doživljamo, da se pušèava in Tabor nekako prepletata, da se lahko Tabor nahaja kar sredi tudi najhujše pušèave.
Ko stisko, samoto, nerazumevanje ali katerokoli boleèino, ki je povezana z boleznijo, spremenim v dar ljubezni Bogu, takoj doživim, da se s tem darom dvignem tudi sam v zedinjenje z Bogom, na goro Tabor. Ga. Mira Lièen-Krmpotiè je na vsako postajo križevega pota dala poleg temnih tudi zlato barvo: pri Jezusu je bila boleèina vsake postaje ljubezen.
Ko se uspem povleèi v pušèavo, v samoto, v skritost svojega srca za molitev in tam najdem Boga, to ni veè pušèava, ampak je sreèa gore Tabor.
Tudi v medsebojnem odnosu se pušèava spreminja v Tabor. Pušèava pomeni napor, da pozabim nase, da se odtrgam od sebe in sem pozoren do bližnjega. Ta prehod pa je kratkotrajen, kajti hitro se lahko znajdem v raju, ki se skriva v srcu brata in sem v sreèi, ki jo prinaša nesebièna ljubezen. In èe enako ravna brat z menoj, sva skupaj na gori Tabor.
Èe ves postni èas in vse leto dobro spreminjam pušèavo v Tabor, bom veliki petek in veliko noè doživel zares kot vrhunec leta.
Vinko Paljk

VREDNO SPOMINA

ZAÈETEK STRANI


SLOVENSKI KARDINALI
V teh dneh se slovenski verniki veselimo imenovanja svojega tretjega rojaka za kardinala.
To èast je dosegel dr. Franc Rode, nekdanji ljubljanski nadškof in slovenski metropolit. Èeprav mu naslov nekako pripada zaradi odgovornega dela, ki ga opravlja v Vatikanu, to ne zmanjšuje njegove povezanosti z našim narodom in domovino. Dr. Rode je namreè prefekt kongregacije za redovnike in ustanove posveèenega življenja ali po domaèe »minister v vatikanski vladi za redovniške zadeve«. Kardinalska èast bo uradno potrjena 24. marca na slovesne konzistoriju, oz. zboru kardinalov.
Dr. Franc Rode je tretji Slovenec, ki je dosegel ta pomemben položaj znotraj katoliške Cerkve.
Kardinali, njihova barva je škrlatna, veljajo za papeževe svetovalce, ki izmed sebe tudi volijo novega papeža. Trenutno je vseh kardinalov na svetu 178, a le 110 jih ima na konklavu volilno pravico pri izbiri novega poglavarja katoliške Cerkve. Ta pravica je vezana na starost, ki je doloèena do dopolnjenega osemdesetega leta. Že prejšnji papež Janez Pavel II. je postavil nekakšno pravilo, da je vseh kardinalov, ki lahko glasujejo 120. Tako sedanji papež dejansko z napovedanim imenovanjem 15 novih kardinalov le popolnjuje sedanje prenizko število glasujoèih kardinalov.
Velikokrat Slovenci pozabljamo, da že imamo kardinala.
Torontski nadškof in kardinal Alojzij Ambrožiè, rojen v Dobrovi pri Ljubljani, je sicer vpet v delovanje kanadske Cerkve.
 
Njegova družina je po drugi svetovni vojni bežala iz domovine pred komunistiènim nasiljem, v tem je njegova usoda podobna mladosti dr. Franca Rodeta, ki je odrašèal v argentinskem Buenos Airesu. Pravzaprav smo edinega kardinala, ki je deloval v slovenskem narodnem prostoru dobili pred dobrimi sto leti prav na Goriškem.
Takrat je postal kardinal tedanji goriški nadškof dr. Jakob Missia. Kardinalski klobuk je prejel 19. junija 1899.
Bil je ena vodilnih osebnosti avstrijske Cerkve na prelomu prejšnjega stoletja, užival je zaupanje cesarja Franca Jožefa in v življenju je posegel po najvišjih cerkvenih èasteh. Kljub številnim èastem je ostal zgleden pastir svojim vernikom ter zvest izpolnjevalec Božje volje v težkih razmerah narašèajoèega nacionalnega prebujanja in ofenzivnega nastopa liberalizma.
Dr. Jakob Missia je bil rojen 30. junija 1838 v Prlekiji, v župniji Sv. Križ pri Ljutomeru. Študiral je v Rimu na Gregoriani ter dosegel dva doktorata, iz filozofije in teologije. V Gorico je prišel leta 1898, pred tem je bil od 1884 ljubljanski škof. Med svojim škofovanjem v Gorici je Missia poskušal ostati izven narodnih sporov in politiènih igric, zato je užival veliko spoštovanje vseh prebivalcev dežele. Goriški kardinal dr. J. Missia je umrl nagle smrti, prav na dan letošnjega konzistorija, 24. marca 1902. Pokopan pa je v svetogorski baziliki.
Renato Podbersiè ml.
 

ZNAMENJA

ZAÈETEK STRANI


POST 2006 »PRI NAS DOMA«
 
 
DRUGA
POSTNA NEDELJA, 12.03.2006 KI JE ZA NAS BIÈAN BIL


POST2
 DRUGA POSTNA NEDELJA
A. Prižgemo drugo postno sveèo, (pojemo) recitiramo npr. Duša, le pojdi z mano...

Voditelj (odslej V.):
»Molimo te, Kristus, in te hvalimo!«
Ostali (odslej O.):
»Ker si s svojim križem svet odrešil!«
V. »Jezusa so muèili ljudje, ki niso spoštovali èlovekovega telesa. Zato so ga slekli in ga zaèeli pretepati z bièi. Nevzgojen ali surov èlovek ne zna spoštovati svojega telesa in ne telesa drugega èloveka. Mi bomo drug drugega pobožali (lahko po roki), da si izmenjamo ljubezen in spoštovanje. Potem se bomo prijeli za roke in molili desetko tega tedna...«
V. Moli vsaj tri Zdravamarije, bolje desetko rožnega venca: »Oèe naš...Zdrava Marija..., Ki je za nas bièan bil ...«. Itn.
SKLEP: V. »USMILI SE NAS, O, GOSPOD!« O. »USMILI SE NAS!«

B. ZA BRANJE PRIPOROÈAMO ODSTAVKE – TUDI ZA POGOVOR: 1 Mz 12, 1-4; Lk 5,18 -26; Mt 5, 20-26; Mt 5, 43-48.

TRETJA POSTNA NEDELJA- 19.03. 2006  KI JE ZA NAS S STRNJEM KRONAN BIL


POST3 
TRETJA POSTNA NEDELJA
A. Prižgemo tretjo postno sveèo, (pojemo) recitiramo npr. Kraljevo znanVnje križ stoji...
V: »Molimo te, Kristus, in te hvalimo!«
O.:
»Ker si s svojim križem svet odrešil!«
V: »Kdor se postavlja nad druge, je napuhnjen. Reèemo, da je ošaben. Vojaki, ki so trpinèili Jezusa, so se postavljali nad njim. Orodje njihovega zanièevanja je bila trnjeva krona. Zato je trnje med znamenji postnega èasa. Med molitvijo bomo sklonili glave in mislili na greh napuha. Mislimo na svoj napuh...!«
V. Moli vsaj tri Zdravamarije, še bolje desetko rožnega venca: »Oèe naš...Zdrava Marija..., ki je za nas s trn jem kronan bil ...«. Itn.
SKLEP: - V. »USMILI SE NAS, O, GOSPOD!« O. »USMILI SE NAS!«

B. ZA BRANJE PRIPOROÈAMO ODSTAVKE: Jn 4, 15-26; Lk 6,36-38; 1 Mz 37, 3 -28; Lk 15, 3-24.






POMOÈ DRUGIM NAS OSREÈUJE -ALI »TROPSKA MEDICINA«

Na Medicinski fakulteti v Ljubljani že vrsto let deluje sekcija za tropsko medicino. Po enem letu predavanj iz tropskih bolezni se študenti višjih letnikov medicine in mladi zdravniki odpravljamo za nekaj mesecev v manj razvite tropske kraje, da pomagamo pri zdravstveni oskrbi tamkajšnjega prebivalstva.
Tudi s kolegico Majo Goršin sva se odloèili, da greva tja in da organizirava takšno odpravo. Letos aprila se odpravljava v Demokratièno republiko Kongo, kjer v Don Boscovem središèu za mlade v Gomi deluje tudi slovenski misijonar Danilo Lisjak, ki ga med drugimi podpira tudi župnija Kristusa Odrešenika.
Središèe je v bistvu zavetišèe za otroke. V njem prebiva približno 400 sirot, imajo pa tudi druge programe: osnovno šolo, tri poklicne srednje šole, program prehranjevanja za podhranjene otroke idr. Tako se dnevno v centru zadržuje okoli 1800 otrok. Po veèini so otroci iz revnih družin ali celo brez njih, tudi otroci z ulice, ki so preživeli najhujše preizkušnje.
V centru obratuje preprosta zdravstvena ambulanta, katero trikrat na teden obi
šèe tamkajšnji zdravnik. Seveda je to veliko premalo za zadostno zdravstveno oskrbo tolikih otrok, zaradi revšèine pa primanjkujejo zdravila in drugi zdravstveni material.
Najpogostej
ši zdravstveni problemi otrok so malarija, podhranjenost, infekcije in poškodbe. Za nas je samoumevno, da našemu malèku takoj ublažimo boleèino, v Gomi pogosto ni niti ene tablete ali sveèke. Z Majo bova pomagali zdravniku in ga nadomešèali, ko ga ne bo. Oskrbovali bova rane, zdravili infekcije in uèili prostovoljke osnovnega zdravstvenega ukrepanja.
Povezali sva se s Škofijsko Karitas, ki bo skupaj z ostalimi potrebšèinami poslala v misijon tudi zdravila in obvezilni material, ki so ga na najino prošnjo radodarno podarile nekatere trgovine in farmacevtske firme.
Pomanjkanje zdravil je namreè tolikšno, da si ljudje ne morejo privošèiti niti preproste tablete proti vroèini in boleèinam. Veliko nujnega zdravstvenega materiala smo dobili, veliko pa ga bo potrebno še kupiti v Afriki.
Na medicinski fakulteti imava odprt raèun (01100 6030708380, sklic 250 104) in zbirava denar za ta zdravila. Marsikateri posameznik ali zasebno podjetje z razliènih podroèij delovanja so nama že pomagali z denarnimi darovi. Najveèji problem so zdravila proti malariji, t.i. antimalariki. Veèina denarja za zdravstvo v misijonu gre ravno zanje. Pri nas se jih ne da dobiti v veèjih kolièinah. V župniji Kristusa Odrešenika bo v nedeljo,19. marca 2006, pri vseh svetih mašah nabirka posebej za antimalarike, namenjene centru v Gomi. Takrat nam bosta prepevala pri sv. maši ob 11. uri in s krajšim koncertom po maši mladinski pevski zbor Ignis in vokalna skupina Goldinar iz Postojne. Verjameva, da bodo tudi ti darovi zdravili in povrnili nasmeh velikemu številu otrok.
Vsem, ki s svojo velikodušnostjo podpirate naša prizadevanja, se najlepše zahvaljujeva. Bog povrni!
Tanja Jan

PABERKOVANJA

ZAÈETEK STRANI


CERKVENI SHOD V VERONI - 2. DEL


V SKUPNOSTI
»Italijanske katolièane želimo povabiti, naj s svojim naèinom življenja prièujejo o vstalem Kristusu, ki tudi danes ponovno odgovarja na najgloblja prièakovanja in upanja sodobnega èloveka«, so zapisali v »Itinerariju«, ki so ga izdelali ob pripravah na Narodni cerkveni shod v Veroni. »Evangelizacija in èloveški napredek« 1976 v Rimu; »Sprava med kristjani in èloveška skupnost« 1985 v Loretu; »Evangelij usmiljenja za novo družbeno ureditev v Italiji« 1995 v Palermu so teme predhodnih narodnih cerkvenih shodov. Samo v Palermu je sodelovalo 2335 udeležencev, škofijskih delegatov in povabljenih gostov.
Prva pomembnejša smernica opozarja, da se je potrebno odzvati na krizo družine. »V današnjem kulturnem in antropološkem okvirju, v katerem ni niè resnièno trdno, zanesljivo in doloèeno, je potrebno odgovoriti na prevladujoèi obèutek nestabilnosti. Zavestno se moramo usmeriti k dejstvu, da vera ni zgolj zasebna stvar, ampak dobi pravo vrednost šele v javnosti. To pa zahteva navzoènost zrelih kristjanov, ki bodo o Evangeliju sposobni prièevati z veseljem in pogumno«, so zapisali italijanski škofje v dokumentu, ki spremlja in usmerja priprave na shod. Med prvenstvenimi izkušnjami kršèanskega prièevanja dokument postavi družino na prvo mesto. To je kraj, kjer èlovek sprejme in oblikuje odnos do življenja, do drugega in do sveta. Družinsko življenje je danes zaradi družbenih okolišèin zelo preizkušeno. Zato ima izreden pomen oblikovanje zrelih kristjanov, ki bodo pripravljeni odgovorno pokazati svojo pripadnost in zvestobo. To je eden najveèjih izzivov, ki je postavljen pred ljudi današnjega èasa.

SESTRA LUCIJA
Sestra Lucija konèno poèiva poleg svojih sorodnikov Jacinte in Francija. Vsi trije so bili prièe prikazanj Fatimske Marije v dolini Irija. Posmrtne ostanke sestre Lucije, ki je bila pokopana v karmelièanskem samostanu svete Terezije v Coimbri, v katerem je kot redovnica živela od leta 1948, pa vse do smrti, 13. februarja lansko leto, so prenesli v svetišèe Fatimske Gospe.
Po molitvi Rožnega venca in obhajanju evharistiènega slavja, ki ga je na odprtem vodil škof Serafim de Sousa Ferreira e Silva, so posmrtne ostanke sestre Lucije položili poleg že prej pokopanih sorodnikov v baziliki. Za razliko od sestre Lucije, sta Jacinta in Franci umrla v otroških letih. Po pogrebu je veè deset tisoè Portugalcev, pa tudi ljudi od drugod sodelovalo v procesiji, s katero so zakljuèili obred prenosa posmrtnih ostankov sestre Lucije v Fatimo. Istoèasno so zaèeli obdobje obhajanja 90. obletnice Marijinih prikazanj, ki bo doseglo vrhunec prihodnje leto, ko bo v Fatimi posveèena nova cerkev, ki bo najveèja na Portugalskem.
Aleš Rupnik

Je veè uspešnih naèinov
Sodnik: »Obtoženi, ali ste vlomili v hišo na ta naèin, kot sem ga vam opisal?« »Ne, gospod sodnik! Jaz delam drugaèe, toda tudi vaš naèin ni slab!«

IZ ŽUPNIJ

ZAÈETEK STRANI


KAPELA

ANIN SKLAD
Hvala za vaše darove ob dnevu posta na pepelnièno sredo. Za Anin sklad smo nabrali 71.630 SIT. Bog povrni!
POSTNA AKCIJA ŽUPNIJSKE KARITAS
Naša Župnijska Karitas pripravlja na 3. in 4. postno nedeljo (19. in 26. marca) postno akcijo. Pred vsemi mašami bomo na plošèadi pred cerkvijo sprejemali vaše darove za potrebne iz naše okolice: pripravljeno hrano (juhe in konzerve) ter denarne prispevke.
KRIŽEV POT
Vsak torek in petek v postu vas vabimo h križevem potu, ki ga molimo ob 19. uri (pred sveto mašo).

KRISTUS ODREŠENIK
BIRMANCI
V soboto romamo v Oglej in Gradež. Odhod ob 13:00 pri cerkvi. Kdor ne more v Oglej v soboto, se bo pridružil katerikoli sosednji skupini našega okrožja.
AFRIKA - GOMA
Prihodnjo nedeljo, 19. marca, bo pri svetih mašah nabirka za antimalarike v misijonu v Gomi v Afriki. V zaèetku aprila odhaja tja pomagat Tanja Jan s kolegico Majo Goršin z Dolenjske. Želimo jima blagoslova pri njunem plemenitem poslanstvu in sreèno vrnitev. Pri sveti maši ob 11. uri bo prepeval mladinski pevski zbor Ignis in vokalna skupina Goldinar iz Postojne. Poleg tega nas bodo pevci po maši s krajšim koncertom popeljali v svet revšèine in veselja. Veè o tem lahko preberete na osrednjih straneh Oznanil.
ANIN SKLAD
Med pepelnièno sredo in 1. postno nedeljo smo zbrali za Anin sklad 118.500 SIT. Bog plaèaj vsem darovalkam in darovalcem!


KROMBERK
ROMANJE DRUŽIN BIRMANCEV  V  OGLEJ IN GRADEŽ
Sestanek staršev bodoèih birmancev bo v èetrtek, 16. marca, ob 19. uri v dvorani. Na sestanek pridite vsi starši. Po uvodnih besedah se bomo pogovarjali o praktiènih zadevah. V Oglej in Gradež bomo poromali v soboto, 25. marca. Z nami bodo romali tudi starši in birmanci iz Oseka.
DELA V ZVONIKU
lepo napredujejo. Sproti rešujemo zadeve in uredimo še to in ono. Tako bo na koncu narejeno vse kot je prav in v zadovoljstvo vseh. Hvala vsem, ki ste že do sedaj nakazali svoje prispevke v ta namen. Prosimo še druge, da se jim èimprej pridružite.
POST ÈAS MOLITVE
Vabimo vas k sveti maši in ob nedeljah zveèer ob 18:00 h križevem potu.


OSEK
ROMANJE BIRMANCEV
V prvem letu priprave na sveto birmo je tudi romanje v Oglej in Gradež. Ogledali si bomo starodavna svetišèa in krstilnice v obeh krajih. Videli in spoznali bomo, kje so »korenine« naše vernosti - od kod se je kršèanstvo širilo tudi v našo deželo. Pri verouku v tem tednu birmanci prijavite sebe in spremljevalce (starše, botre...). Priporoèamo, da gredo na to pot tudi družine verouèencev 9. razreda, ki v svoji takratni pripravi na birmo niso doživele takega romanja. Romanje bo v soboto 25. marca. Voznina znaša 1.600 SIT na osebo. Istega dne pojdejo tja tudi birmanci iz kromberške župnije.
KRIŽEV POT NA VITOVLJE
bo na tretjo postno nedeljo, 19. marca ob 14:30, od kapelice v zaselku Vitovlje, mimo lani na novo iz tramov narejenih in zabetoniranih postaj. Želimo in prièakujemo, da sodelujete družine kandidatov za prvo obhajilo in birmo. Lepo vabljeni tudi od drugod! V primeru slabega vremena, bomo križev pot molili v cerkvi sv. Petra v Vitovljah!


SOLKAN
POST 2006
-Èas za ljubezen do bližnjega:
1.
verouèenci (pri verouku) in vsi župljani (nabiralnik v cerkvi) zbiramo za dva posvojenca na daljavo (po 60.000 SIT);
2. darovi za akcije:
»streha nad glavo« (popravilo hiš v Bosni), »daruj za upanje« (za revne dijake in študente), »svet za Darfur«...;
3. 40 dni brez alkohola,

4. konzerve in juhe v vreèkah za potrebe na Goriškem prinesemo v cerkev ali damo v košaro Karitas v trgovini.
-Èas za ljubezen do Boga:
5.
družinska molitev ob postnem križu (glej Prilogo, ali vsaj en Oèe naš...),
6. kri
žev pot v cerkvi: ob petkih po maši, ob nedeljah ob 9:40,
7. ve
èernice povezane z mašo,
8. veselo darovanje vsakodnevnih kri
žev: »Zate, Jezus!«

ZA ANIN SKLAD
Za družine z veè otroki smo prve dni posta zbrali 38.130 SIT.
SREÈANJA STARŠEV
V         torek 14. marca ob 19:00 starši 4.razreda verouka.
Z DRUŽINAMI PRVOOBHAJANCEV
se pripravljamo na zakrament sprave, odpušèanja in novega zaèetka.
BIRMANCI S STARŠI
so 11. marca v Ogleju in Gradežu odkrivali bogate korenine kršèanstva in se spraševali, kakšne sledi svoje vere bodo oni zapustili prihodnjim rodovom.


ŠEMPAS
KRIŽEV POT
Križev pot molimo vsako nedeljo ob 14:00 v Šempasu in v Ozeljanu. Na 3. postno nedeljo molitev oblikujejo prvoobhajanci.
SREÈANJA S STARŠI
Za 4. razred je sreèanje v ponedeljek 13. marca. Starši otrok 3. razreda pridete v ponedeljek, 20. marca, starši otrok 1. in 2. razreda pa v torek, 21. marca. Sreèanja so ob 19:00.
KARITAS
Sreèanje sodelavk in èlanic Karitas imamo v torek, 14. marca po maši.
DELAVNICE
V         soboto, 18. marca ste otroci in mladi povabljeni v delavnice. Zberemo se ob 13:30 v verouèni uèilnici.
ŽUPNIJSKI GOSPODARSKI SVET
Sreèamo se v sredo, 22. marca ob 19:30.


KARITAS
11. in 18. marca (dve soboti) mladi nabirajo za Karitas hrano in druge potrebšèine pred nakupovalnimi središèi za pomoè potrebnim. Okrožna Karitas se priporoèa in zahvaljuje!

POSTNO SREÈANJE
V torek, 14. marca, bo v predavalnici konkatedrale drugo postno sreèanje. Dr. Bogdan Žorž
bo govoril na temo  MLADI IŠÈEJO REŠITVE TUDI V OKULTNEM.  Prisrèno vabljeni!

KRIŽEV POT NA SVETO GORO Prièetek je pri prvi postaji ob 14:30. Ob 16:00 je v baziliki sveta maša.

POSTNA PREDAVANJA NA GORIŠKEM

Pri Kristusu Odrešenlku v Novi Gorici

14. 3. ob 1930

Dr. Bogdan Žorž

Mladi išèejo rešitve tudi v okultnem.

23. 3. ob 1930

Dr. Marjan Turnšek

Pred izzivi paranormalnih pojavov.

Pri sv. Ivanu v Gorici

22. 3. ob 2030

Marinka Pahole

Znamo biti zakonci tudi starši?

29.3. ob 2030

Doroteja Lešnik Mugnaioni

Novi èasi - staro nasilje.

Mirenski Grad

30.3. ob 2000

Zdenka Zalokar Divjak

Problem vzgoje v sodobnem èasu.

6. 4. ob 2000

 Dr. Angelca Žerovnik

Celostna vzgoja otrok in mladincev.

Grad Dobrovo v Brdih (viteška dvorana)

19. 3. ob 1700

Dr. Ivon Štuhec

Vera in Cerkev v današnji slovenski družbi.