Navigation



Oznanila

25.9.2011

OZNANILA

GLASILO ŽUPNIJ KAPELA KRISTUS ODREŠENIK KROMBERK OSEK SOLKAN ŠEMPAS ŠEMPETER VOGRSKO

26. NAVADNA NEDELJA
25. 9. 2011 // Leto XII // Št. 5

ISKANJE REŠITVE


Ob padcu slovenske vlade smo zopet dobili kost, ki jo bomo nekaj časa vsi glodali in pozabili na druge bolj pomembne stvari. Iskali bomo krivce, preverjali nove možnosti in se vrteli okrog rešitev, ki bi bile najugodnejše »za nas«.
Gotovo je padec vlade posledica neučinkovitosti. Slovenija v tej finančni in gospodarski krizi ni konkurenčna in primerljiva z evropskimi državami hitrejšega razvoja, s katerimi bo se radi primerjali. Politika se je ukvarjala sama s seboj, ustvarjala napetosti, na katere so se državljani odzivali z referendumi, ki so zavračali predlagane zakone enega za drugim. Predlagan družinski zakonik pa je posegel v samo definicijo družine in izzval vseljudski odpor, katerega so zatrli s ustavitvijo zbiranja podpisov za referendum z izgovorom ustavne presoje.
Zaupanje v politiko je v naši državi tako nizko, da mnogi več ne vidijo rešitve, da bi mogel kdorkoli popeljati Slovenijo iz krize.
Vedno bolj prepoznavamo svetovno krizo, v kateri Slovenija ni izjema, kot krizo vrednot. Kdo more tej družbi blagostanja vrniti vrednote, ko pa je ves sistem grajen »na pesku«, podvržen razsuli in samouničenju?
Obdobje tranzicije po propadu komunizma se je soočalo po eni strani s samim seboj. Nismo bili sposobni odtrgati se od bivšega sistema ter preseči globoko razdeljenost, ki jo je povzročila revolucija v našem narodu. Po drugi strani pa smo sanjali o blagostanju, ki ga bomo dosegli čez noč in stopili na »hitri vlak« napredka in razvoja.
Ob vsem tem dogajanju in vsesplošni krizi nihče ne more ostati vzvišen nad drugimi ali se postavljati kot karizmatični voditelj, ki bi popeljal potapljajoče barko v varen pristan.
Tudi Cerkev je s svojim prilagajanjem tranziciji in pohlepu zabredla v kolesje finančnega zloma in ob tem doživela svoje ponižanje. Ob vsej tej krizi mora tudi Cerkev odgovoriti s svojim pristnim poslanstvom oznanjevanja evangelija s klicem po spreobrnjenju. Zato se je Cerkev na Slovenskem odločila, da letošnje pastoralno leto posveti družbenemu nauku Cerkve. V iskreni ponižnosti in odgovornosti želi posredovati današnji družbi družbeni nauk, ki temelji na evangeliju.

Janez Kržišnik

KAPELA


FRANČIŠKOVA NEDELJA

Ker 4. oktobra goduje sv. Frančišek Asiški, je prva oktobrska nedelja v cerkvah, kjer delujemo Frančiškovi bratje, »Frančiškova nedelja«. Vaši darovi na to nedeljo so namenjeni našim redovnim vzgojnim ustanovam. Bog povrni!

CELODNEVNO ČEŠČENJE – 2. oktober
9:00 – 10:00: Posamezniki – vabimo vas, da ostanete po 8. maši ali pridete prej za 10. mašo;
11:00 – 12:00: Samostanska družina;
12:00 – 15:00: Posamezniki – prosim napišite svoje ime na list na oglasni deski zadaj!
15:00 – 16:00: Frančiškova družina;
16:00 – 17:00: Župnijski pastoralni svet;
17:00 – 17:30: Župnijski mešani pevski zbor;
17:30: Sklep češčenja s petimi litanijami in blagoslovom;
18:00: Večerna sveta maša.

SREČANJE BOLNIH IN OSTARELIH
bo na Kostanjevici v soboto 8. oktobra popoldne. Spored bomo objavili prihodnjo nedeljo.

NOVE KLOPI V CERKVI
Župnijski gospodarski svet sporoča, da bodo v začetku oktobra nameščene nove klopi v glavni ladji cerkve. Vsem dosedanjim dobrotnikom smo iskreno hvaležni! Ena klop še čaka na svojega botra, nastali pa so tudi dodatni stroški v višini klopi in pol. Tako Vas prosimo in spodbujamo, da se še »malo potrudimo«, in tako naše načrte uspešno uresničimo. Nabiralnik smo zato postavili na bolj vidno mesto. Bog povrni za vsak Vaš dar!

KRISTUS ODREŠENIK


PRVOOBHAJANCI

Starši se za pogovor z župnikom dogovorite v tem ali prihodnjem tednu. S prvoobhajanci nadaljujemo srečanja vsak petek ob 18:00.

SKUPINA ZA MLAJŠE ŽENSKE
Mlajše ženske vabljene na pogovorna srečanja, ki bodo vsak 2. in 4. četrtek v mesecu ob 19:45 v prostorih župnije Kristusa Odrešenika v Novi Gorici. Druga drugi bomo v oporo na poti kako biti ženska.  Srečanja bodo spodbuda k osebni rasti. Na prvem srečanju, ki bo v četrtek, 29. septembra, si bomo oblikovale načrt za naše skupne večere. Dobrodošle!
041 364 065 (Iva)

KROMBERK

VOGRSKO


KRST
Na Vogrskem prejme danes zakrament svetega krsta deklica Asja Nardin, Vogrsko 147. V soboto pa bo v Lokah krščena Nikolina Kavčič, Loke 16 a. Staršem čestitamo in voščimo dobre vzgoje!

KVATRNA NEDELJA

Današnja miloščina je kot kvatrna namenjena semenišču in potrebam škofije. Bog povrni dobrotnikom!

SLOMŠKOVA NEDELJA
Danes se spominjamo našega svetniškega škofa. Otroke še posebej vabimo k sodelovanju pri SBP (Slomškovem bralnem priznanju).

OTROCI IN MLADI
Prvoobhajanci pridete s starši na priprave v petek ob 18. uri.
Mladinci, vabljeni na srečanje v petek po maši (ob 19:30).

VOGRSKO
Še en teden nas loči od rožnovenske nedelje in vogrinske slovesnosti. Prihodnjo nedeljo bo od 15. ure prilika za spoved, od 15:30 rožni venec, ob 16. uri pa bo škof Metod Pirih najprej blagoslovil obnovitvena dela na cerkvi in v zakristiji v zadnjem letu ter nato daroval slovesno mašo s procesijo po vasi. Kolikor moremo, se potrudimo, da bi še kaj postorili, počistili in pripravili vse potrebno za slovesnost! Že vnaprej hvala vsem dobrotnikom, tudi tistim, ki boste pomagali z darovi ali vsaj z molitvijo.

SOLKAN


VOŠČILA OB PRVEM OBHAJILU
Trinajstim prvoobhajancem, njihovim družinam in vsem, ki doživljamo, kdo je Jezus v sveti hostiji, voščimo uresničenje vseh njegovih zagotovil tistemu, »ki mene uživa«: »ne umre, bo živel vekomaj, ima večno življenje in jaz ga bom obudil poslednji dan, ostane v meni in jaz v njem, bo živel po meni.«
Prevelike reči, da bi srečanje z Jezusom v obhajilu skrčili le na praznike in nekajkrat na leto! Zato: komaj čakamo naslednje nedelje!

POGLABLJANJE V SKRIVNOSTI
Teden po prvem obhajilu prvoobhajanci prihajajo vsak večer k maši, da bo to prava osmina – ena sam praznik, ko bodo vsak dan pri  obhajilu. Pri tem se bodo učili, kaj naj delajo tiste dragocene trenutke po prejemu Jezusa v hostiji. Radi se jim pridružimo.

ŽUPNIJSKI PASTORALNI SVET
V ponedeljek 26. septembra ob 20:00 ima prvo sejo v letošnjem pastoralnem letu.

MESEC ROŽNEGA VENCA

V soboto  začnemo rožnovensko pobožnost: 25 minut pred mašo skupaj molimo rožni venec. Poskušajmo tudi v družini zmoliti vsaj kakšno desetko. Potreb je ogromno v svetu in tudi doma: v narodu in državi. Marija bi nam rada pomagala.

ŠEMPETER


SEJA ŽPS IN ŽGS
V ponedeljek, 26. septembra bo ob 20:00 skupna seja Župnijskega pastoralnega in gospodarskega sveta.
 
SREČANJE STARŠEV
V četrtek, 29. septembra bo ob 20:00 srečanje staršev 5. razreda. V petek, 30. septembra bo ob 20:00 srečanje staršev 6. in 7. razreda.
 
NADOMEŠČANJE DUHOVNIKA
Zaradi bolezni in okrevanja g. Karla Bolčine bo g. Boris Kretič skoraj mesec dni delno nadomeščal pastoralno oskrbo njegovih župnij.

SKUPNA OZNANILA


ŠKOFIJSKO SREČANJE STREŽNIKOV
V soboto, 1. oktobra bo v Budanjah škofijsko srečanje strežnikov. Začetek srečanja ob 9:30. Najprej bomo obhajali sv. mašo, potem pa se bodo strežniki pomerili v kvizu, družabnih igrah in nogometu.

DRUŽINSKI CENTER NA SVETI GORI

Lepo povabljeni na blagoslov Družinskega centra na Sveti Gori, ki bo v nedeljo, 2. oktobra 2011. Ob 16:00 bo v baziliki maša, potem pa blagoslov, ki ga bo imel koprski pomožni škof dr. Jurij Bizjak.

MEDŠKOFIJSKO SREČANJE SODELAVCEV KARITAS
Škofijska karitas Koper – Caritas diocesana Gorizia v soboto, 1. oktobra ob 9:00 organizirata srečanje na Mirenskem Gradu z naslovom »Nosíte bremena drug drugemu in tako boste izpolnili Kristusovo postavo.« (Gal 6,2), MLADI IN PRIHODNOST PROSTOVOLJSTVA.
 
PRILOGA STR. 1

FESTIVAL ŽIVE VERE MLADIH V MADRIDU II.


V petek je bil krona dneva križev pot, ki so ga sooblikovali kipi iz 12 španskih mest. Papež je poudaril: »Kristusovo trpljenje nas priganja, naj si naložimo na svoje rame trpljenje sveta z gotovostjo, da Bog ni nekdo, ki je oddaljen od človeka in njegovih doživetij.« Mlade je spodbudil z besedami: »Dragi mladi, Božja ljubezen do nas naj pomnoži vaše veselje in vas spremlja, da boste ostali blizu odrinjenim. Ne hodite mimo človeškega trpljenja, da bi mu podarili najboljše, kar imate: vašo sposobnost ljubiti in sotrpeti.«

V soboto so množice romarjev napolnile ulice proti letališču Cuatro Vientos, prizorišču molitvenega bdenja in zaključne maše s papežem, ki se je pred prihodom na letališče na lastno željo ustavil na inštitutu sv. Jožefa, centru za duševno in telesno prizadeto mladino, da bi obiskal tudi tiste, ki se ne morejo udeležiti srečanja. Tam je dejal: »Vaša prisotnost nam prinese mehkočutnost v naša pogosto trda srca, ki nato postanejo odprta za odrešenje.«
Ob prihodu na letališče je svetega očeta sprejela navdušena množica mladih. Pripravljenosti mladih na molitev ni zmotila nevihta, ki se je razdivjala med papeževim nagovorom. Veter je odpihnil le del govora, ne pa tudi adoracije pred najsvetejšim, ko je bilo v molitvi povezanih več kot milijon mladih iz petih celin. Papež se je mladim zahvalil za vztrajnost in veselje.

Srečanje se je zaključilo v nedeljo s slavnostno mašo, na kateri je bilo prisotnih več kot milijon in pol mladih. Papež je poudaril povezanost Cerkve s Kristusom: »Kristusa ni mogoče ločevati od Cerkve, kakor ni mogoče ločiti glave od telesa. Cerkev ne živi iz same sebe, ampak iz Gospoda. On je navzoč v njej, ji daje življenje, hrano in moč.« Nato pa: »Postavite Kristusa, Božjega Sina, v središče svojega življenja.« In dodal: »Za Jezusom ne moremo hoditi sami. Kdor popusti skušnjavi, da bi šel 'po svoje' ali živel vero z individualistično miselnostjo, ki prevladuje v družbi, je v nevarnosti, da Jezusa Kristusa ne bo srečal nikoli ali pa bo hodil za lažno podobo o njem.« In zaključil s pozivom: »Ne zadržujte Kristusa samo zase! Posredujte tudi drugim veselje nad vašo vero. Svet potrebuje pričevanja vaše vere, nedvomno potrebuje Boga,« in prosil mlade, naj molijo zanj kakor tudi on iz vsega srca moli za njih. Ob koncu maše je sporočil datum in kraj prihodnjega svetovnega dneva mladih. To bo leta 2013 v Rio de Janeiro v Braziliji.

Svetovni dan mladih je za udeleženca posebno doživetje. Malokdaj imamo možnost živeti krščanstvo v povezanosti z mladimi iz celega sveta. Skupaj s papežem smo utrdili našo vero, upanje in ljubezen, nato pa to ponesli v naše države, mesta in vasi, da bi doprinesli vsak svoj kamenček k izgradnji sveta, trdno stoječega na skali vere v edinosti s Kristusom.


Andrej Perne

PRILOGA – STR. 2

»VIDEL SEM TE, BIL(A) SI  V CERKVI…«


NEDELJSKA MEDITACIJA  


»Videl sem te, da si šel (si šla) v cerkev.
Ne zanima me, kaj notri počneš, čeprav sklepam, da tam moliš.
Prav malo mi je mar, če se postaviš v cerkvi spredaj ali zadaj,
če moliš sede, stoje ali kleče, če skloniš glavo
ali zapreš oči ali pa strmiš v tabernakelj,
se trkaš na prsi, premikaš ustnice, šepetaš svete besede in
tiščiš med prsti jagode rožnega venca...
To so zunanje in razmeroma lahke reči, s katerimi ni težko človeka preslepiti.
Čakam te zunaj!
Na srečanje z mano se pripravi, ko prideš iz cerkve in se vrneš med ljudi.
Tedaj te bom neusmiljeno zasledoval, opazoval in presojal...
Hočem namreč vedeti, ali se ti v cerkvi resnično pogovarjaš z Bogom.
Kdo ve, ali se z njim samo igračkaš?
Prepričati se hočem, ali molitev naredi človeka drugačnega, boljšega...
Če bom spoznal, da si ošaben, pohlepen, sebičen, prepirljiv, zamerljiv, nevoščljiv,
prazen,
bom vedel, da si bil v cerkvi samo tako in si slabo molil(a).
Če bom videl, da se v družini,
v službi, v šoli, v trgovini, v avtobusu... ne znaš z ljudmi pogovarjati,
bom takoj vedel, da se tudi z Bogom ne znaš pogovarjati.
Če kar naprej potrebuješ nekoga, ki te bo hvalil ali tolažil, bom vedel, da v cerkev ne
greš, da bi slavil(a) Boga,
temveč greš le oboževat sebe.
Če bodo pa tvoje oči odprte za stisko bližnjega, če bodo tvoja usta govorila
besede resnice, miru, veselja, zaupanja in tolažbe, če bo tvoja roka dvigala,
če bo tvoje srce razumevajoče, odpuščajoče, ljubeče,
bom vedel, da se v cerkvi res pogovarjaš…
z Bogom!«

PRILOGA – STR. 3

DANAŠNJI OTROCI

IMAJO VEDNO VEČ - TUDI ZDRAVJA – VESELJA IN SREČE PA…


ZAHTEVNI ČASI
Na univerzi v Sydneyu (Avstralija) predava na Pravni fakulteti prof. Patrick Parkinson. V zadnjem času je vzbudil pozornost z izsledki raziskave z naslovom “For Kid's Sake: Repairing the Social Environment for Australian Children and Young People”, v kateri je potrdil pomembna dejstva, kako je z otroki v Avstraliji in drugje po Zahodnem svetu, v katerem smo tudi Slovenci. Avstralija je toliko bolj zanimiva, ker se v teh letih zelo hitro razvija na socialnem področju, izobraževanju in splošnem blagostanju.

MLADI V STISKI IN NEGOTOVOSTI
uporabljajo, zanje neprimerna, pomirjevala in podobna pomagala za svoje duševno ravnovesje. Poročilo priznava zakrbljenost »zaradi naraščajočega slabšanja duševnega zdravja otrok in mladine«. Po drugi strani naraščajo škodljive navade mladih, npr. strahotno zgodnji alkoholizem, udeležba pri kriminalnih dejanjih, spolnih iztirjenostih.
Otroci na razvitem Zahodu se danes počutijo manj srečni in so bolj izpostavljeni, kakor so bili otroci iste starosti okrog leta 1995. Študija govori o ameriški raziskavi, objavljeni leta 2010, v kateri so strokovnjaki primerjali univerzitetne študente leta 1938 s študenti leta 2007. Ugotavljajo, da je bila vsaka generacija duševno manj zdrava. Študenti leta 2007 so, govorimo o duševnem zdravju! kar 5 krat na slabšem z onimi iz leta 1938.  

VZROKI IN RAZLAGE
Poročilo priznava, da je težko ugotoviti, kje so vzroki, ker so povezani s spremenjenimi družinskimi vezmi, brezposelnostjo mladih, s prevelikim naslanjanjem na denar in zaprtostjo v individualizem. Profesor Parkinson dodaja še novejšo izkušnjo mladih, oz. njihovih družin: konfliktnost v sodobnih družinah in razkroj družinskih vezi, oz. odnosov.
Otroci, ki morajo, npr. zaradi razveze pred svojim 16. letom živeti zunaj družine s pravim očetom in mamo, gredo v življenje kakor z nezaceljenimi notranjimi ranami.

NEKATERI RAZISKOVALCI
menijo, da je duševno zdravje otrok dobro, če imajo starše, ki so sposobni živeti v stabilnem zakonu, ker se taki zakonci in starši lažje vključijo v okolje in so tudi ekonomsko uspešnejši. Torej pri sreči otrok, naj ne bi šlo toliko za družinsko strukturo, ampak za osebne lastnosti otrokovih staršev.
Pa smo spet tam. Pri stabilni družini, v kateri sta z otroki dve zreli (stabilni!)  odrasli osebi, oče in mama.

DRUŽINE Z VELIKO KONFLIKTI
V ZDA so 15 let proučevali zakonsko in družinsko izkušnjo 2.000 zakoncev. Ugotovitev: v tistih družinah, v katerih so bili stalni konflikti nekaj običajnega, so tudi večji problemi med starši in otroki. Kar pomeni, da kar zagrešimo zoper srečo v zakonu, prehaja na otroke, v njihovo notranje življenje in izkustvo pomanjkanja sreče.    

OTROCI SAMOHRANILK(CEV)
Glede otrok s samo enim staršem, Parkison ugotavlja, da doživijo otroci samohranilk in samohranilcev  nasplošno več konfliktnosti, kakor drugi otroci.
Študija posreduje tudi  izsledke, kako je z otroki, s katerimi odrasli ravnajo slabo ali jih zanemrjajo…
 
ZENIT, 19.09.2011, povzel John Flynn

PRILOGA – STR. 4

VREDNOTA MATERINSTVA


»Zaščititi enake možnosti moških in žensk, ko gre za pravico do dela, pravilno povezati in uskladiti profesionalno in družinsko življenje ter dati materam in njihovim otrokom potrebno podporo.« Gre za cilje, ki so si jih v komisiji »Pravičnost in mir« Švicarske škofovske konference zastavili v podporo ob ratifikaciji 183. konvencije Mednarodne organizacije za delo o zaščiti materinstva.  V izjavi škofje, ko gre za vprašanje pravičnega plačila za opravljeno delo, še posebej izražajo podporo 35. členu konvencije, na podlagi katerega bi upravičene izostanke z delovnega mesta upoštevali kot delovni čas in jih pravično plačali.
Svetovna zdravstvena organizacija materam priporoča dojenje otroka, dokler ne izpolni šest mesecev starosti. To priporočilo, po statističnih podatkih, sprejema le 14% švicarskih žena. Prav zaradi tega je potrebno preveriti možnosti plačila izostanka od dela zaradi dojenja in pospešiti možnost svetovanja materam.
Po krščanskem gledanju imajo moški in ženske enako dostojanstvo. Še posebej moramo biti pozorni, ko gre za ljudi z roba družbe. Z etično – družbenega stališča so pomembni predpisi o zaščiti zdravja mater in njihovih otrok, v času nosečnosti in potem. Takšna pravna zaščita ne pomaga le pri blagostanju družine, ampak celotne družbe.

ANTITERORISTIČNA POLITIKA ZAHODA


Deset let po terorističnih napadih »11. septembra« se je Nemška škofovska konferenca kritično odzvala na način boja proti terorizmu. Ob skrbi za notranjo državno varnost in mednarodnem boju proti terorizmu je potrebno upoštevati tudi zaščito človekovih pravic in vprašanje pravičnosti nasploh, poudarjajo v dokumentu, ki so ga 5. septembra objavili v Berlinu z naslovom »Terorizem kot etični izziv«.
Z dokumentom se navezujejo na izjavo iz leta 2000 ob koncu Hladne vojne, oziroma na takratno formulacijo »pravičnega miru«. Ponovno izpostavljajo načelo krščanskega nauka o miru, oziroma, da je uporaba sile legitimna le v izjemnih situacijah, kot je primer nevarnost genocida ali hudega kršenja človekovih pravic.
Absolutno prioriteto morajo imeti programi za preventivo: Mednarodna skupnost mora spodbujati dialog med kulturami, razvijati mednarodno pravo in več narediti pri posredovanju za reševanje spopadov. Najprej se je potrebno boriti proti vzrokom terorizma, kar je močna kritika politike zahodnih držav. Delovanje zaporov v Guantanamu in Abu Ghraibu, ki delujeta nezakonito, postavlja pod vprašaj mednarodno pravo in onemogoča prizadevanja za vzpostavitev miru.
Nemški škofje so jasno obsodili ameriško strategijo preventivnih vojn. V odnosu do Islama so opozorili na problem izenačevanja verskega prepričanja muslimanov s fanatičnimi oblikami nasilja. Teroristične napade so obsodili številni muslimani po svetu.

Aleš Rupnik


Opravil je s silami teme   
Lojze reče prijatelju: »Danes sem se spoprijel s silami teme.«
»Kako to misliš?«
»Plačal sem račun za elektriko!«


Leto XII