Oznanila
OZNANILA
GLASILO ŽUPNIJ KAPELA KRISTUS ODREŠENIK KROMBERK OSEK SOLKAN ŠEMPAS ŠEMPETER VOGRSKO
7. VELIKONOČNA NEDELJA
20. 5. 2012 // Leto XII // Št. 36
POSVETI JIH V RESNICI...
Evangeljski odlomek današnje nedelje je vzet iz tako imenovane Jezusove velikoduhovniške molitve, ki jo evangelist Janez postavlja v okolje Jezusove zadnje večerje in s tem poslavljanja od svojih učencev in od sveta. Vsekakor je v tej molitvi, ne glede na to, ali v celoti res spada v tisti čas in prostor, povzeto bistvo Jezusovega odnosa do nebeškega Očeta, do sveta oz. ljudi in tudi bistvo odnosov, ki mora vladati med njegovimi učenci, tudi med nami danes.
Med mnogimi prošnjami nebeškemu Očetu, ki pa so hkrati oz. verjetno najprej naročila njegovim učencem, tudi današnjim, je tudi prošnja, naj nas Bog posveti v resnici – v tisti in takšni resnici, katere pečat nosi tudi njegova beseda, ki je pravzor vsake resnice. S to prošnjo k svojemu Očetu hoče Jezus to Božjo dimenzijo položiti v naše življenje in naše medsebojne odnose.
To preprosto pomeni, da mora biti resnica (in druge vrline ter kreposti, ki iz nje izhajajo) temelj našega krščanskega življenja, tako skupnega, kot osebnega. To pa ne samo zato, ker je pač tako rekel in zapovedal Jezus – evangelist Janez že prej v svojem evangeliju zapiše, zakaj mora biti resnica Jezusovega veselega oznanila temelj našega življenja: Če bomo spoznali resnico, nas bo ta resnica osvobodila...
Že človeški resnici je velikokrat težko pogledati v oči, kaj šele Božji – čeprav je resnica ena. Ko si začne človek domišljati, da obstaja več resnic, med katerimi lahko izbira in potegne iz žepa tisto, ki je najbolj primerna in najbolj koristna, da lahko resnico uporabi za taktiziranje ali jo hoče previdno »dozirati«, stopi na pot Juda Iškarijota, za katerega Janez že v začetku opisa zadnje večerje zapiše, da mu je hudič položil v srce izdajstvo – stvar se je zanj končala z zanko okoli vratu...
Če ne bomo ali ko nismo popolnoma v službi resnice, tudi mi zategujemo zanko okrog vratu naše vere in zvestobe Kristusovemu evangeliju. Žalostno je, če se to dogaja posamezniku, škandal in katastrofa pa je, če se to dogaja v Kristusovi skupnosti. Na sodišču morajo menda priče priseči (v smislu: »Prisegam, da bom govoril resnico, vso resnico in nič drugega, kot resnico...«). Že takšna »sodiščna« pravica bi nas obvarovala, da iz svojega krščanstva in Cerkve ne bi delali karikature – kaj šele Božja, ki nas lahko edina resnično osvobodi.
p. David
KAPELA
PRAZNIK PRVEGA SVETEGA OBHAJILA
Danes Aleks, Anamarija, Elen, Jaka, Katarina, Katrina, Maks, Manca, Matevž, Petra, Tine in Žiga prvič prejemajo Jezusa pod podobo kruha. Čestitamo! Naj bo Jezus odslej v njihovih srcih in v njihovih družinah vedno bolj domač, ne samo občasni gost!
V tednu po prvem svetem obhajilu bodo v znamenje veselja in praznovanja prižigali svečke pred oltarjem pri večerni sveti maši.
ROMANJE NA SVETO GORO
Prihodnjo nedeljo, ki je binkoštna, bomo poromali na Sveto Goro. Prvoobhajanci in njihove družine se bodo še posebej zahvali za ta nebeški dar, vsi pa se bomo priporočili varstvu in priprošnji Svetogorske Matere Božje. Za »peš – romanje« se bomo zbrali pri prvi postaji križevega pota ob 8:00, romarska sveta maša pa bo ob 10:00.
GLASBA Z VRTOV SV. FRANČIŠKA
v torek, 22. maja vas ob 20:00 vabimo na tretji koncert glasbenega niza. Nastopila bo Vokalna skupina bodeča neža.
OBNOVITVENA DELA
Naši prizadevni župljani so pod vodstvom g. Radovana pričeli s pripravljanjem stranskih cerkvenih hodnikov za beljenje. Omet je na mnogih mestih po zidu in stropih močno poškodovan in razpokan, tako da je delo počasno in zahtevno. Po pleskanju bi radi nadomestili stole ob zidovih s klopmi in tudi v Karmelski kapeli postavili nove klopi. Se še bomo priporočali za vašo pomoč, tako denarno, kot pri delu.
KRSTA
13. maja je prejel sv. krst Tine Slokar, sin Tomaža in Barbare Slokar.
Danes, 20. maja, prejema sveti krst Vid Komel, sin Tomaža in Irene Lipičar Komel.
Naj rastejo v milosti pri Bogu in pri ljudeh!
POGREB
17. maja smo se v Stari Gori poslovili od Natalije Mulič (88) iz Nove Gorice. Naj počiva v miru!
KRISTUS ODREŠENIK
UPOKOJENCI IN SVETOPISEMSKA SKUPINA
Srečanje je v sredo, 23. maja ob 17:00.
POROKA
V soboto, 12. maja sta se v Solkanu poročila Katja Zonjič in Erik Velikonja. Čestitamo in voščimo vse najboljše.
NAŠI RAJNI
V Solkanu smo se v ponedeljek, 14. maja poslovili od Ane Brešan roj. Čubej (86), Cankarjeva 17 in v torek, 15. maja od Ivana Lebana (64), Ulica Gradnikove brigade 47. Domačim izrekamo iskreno sožalje.
KROMBERK
VOGRSKO
DRUŽINSKA MAŠA
Danes sodelujejo pri maši v Kromberku otroci 1. in 2. razreda verouka. Hvala vam.
KRST OTROK
Danes prejmeta v Kromberku sveti krst Sara Belingar, Breg 16 in Mark Trepič, iz Solkana, na Vogrskem pa Žan Gregorič, št. 131. Staršem čestitamo!
KATEHISTINJE
Na srečanju v petek po maši bomo načrtovali sklep veroučnega leta in pripravili urnik prihodnjega veroučnega leta.
PRIPRAVA NA KRST
Ob sredah ob 20:00 imamo v Kromberku tečaj priprave staršev na krst otrok. Povejte vsem zainteresiranim!
ŠMARNICE
V maju radi častimo Marijo s šmarnicami, s petjem Marijinih pesmi in molitvijo litanij. Doma nas na Marijo spominja »Marijin oltarček«: sveže rože pred Marijino podobo ali kipom.
RAJNI
V petek, 11. maja je umrl in 14. maja smo se v Lokah poslovili od Silvestra Oberdanka, Loke 1 (61 let). Kot član ŽPS in ŽGS ter kot cerkovnik je bil skozi desetletja desna roka vsakokratnemu duhovniku v Kromberku. Silvo, Bog naj vam poplača z večnimi darovi. Počivajte v miru!
ŽUPNIJSKO ROMANJE
V soboto, 2. junija romamo na Svete gore nad Sotlo in v Olimje. Čim prej se prijavite (ob tem vplačate potnino 20,00 €.
SOLKAN
SEJA ŽPS
V ponedeljek 21. maja je ob 20:00 seja župnijskega pastoralnega sveta, ki jo pospremimo z molitvijo; predloge za življenje župnije povemo članom sveta, da se o njih pogovorimo na seji.
BINKOŠTNA DEVETDNEVNICA
Vsak dan prosimo »Pridi, pridi, Sveti Duh« in prenovi obličje zemlje, tudi nas in našo župnijo. Odkrij nam ogenj Božje besede za novo evangelizacijo.
ROMANJE – IZLET CERKVENEGA ZBORA
bo v Trst, v soboto 26. maja.
SREČANJE STAREJŠIH ŽUPLJANOV
Na binkoštno nedeljo omogočimo tistim, ki ne morejo sami k sveti maši, da skupaj z nami doživijo praznik Svetega Duha Tolažnika. Pripeljemo jih k praznični maši ob 10:00. Po maši se ustavimo še za prijateljsko druženje.
ŠEMPETER
BIRMANCI
V nedeljo, 20. maja 2012 bo v župniji Šempeter pri Gorici prejelo zakrament svete birme 26 birmancev: Bajt Kevin, Batič Andrej, Bavcon Filip, Benigar Ana Marija, Bizjak Tjaša, Deranja Staša, Dernovšček Deni (iz župnije Deskle), Furlan Mark, Hvala Tina, Klančič Ana Kristina, Klančič Lea in Zan, Konič Blaž in Špela, Kragelj Kristina, Kravos Aleksander, Likar Rok, Makovec Aljaž, Medeot Domen in Tanja, Petrovčič Marko (Vera in luč), Pregelj Rebeka, Štrukelj Marjana, Turel Eva, Vidic Nina in Vidmar Nastja. Vsem birmancem iskreno čestitam in želim, da na poti vere vztrajajo.
BIBLIČNA SKUPINA
V ponedeljek, 21. maja bo ob 20:00 srečanje Biblične skupine. Obravnavali bomo temo »Štefanovo pričevanje« (Apd 6,1-8,3).
PRENOVA V DUHU
V torek, 22. maja bo srečanje z mašo ob 19:00.
KATEHISTINJE
V torek, 22. maja bo ob 20:00 srečanje za katehistinje.
PRIPRAVA NA KRST
V sredo, 23. maja bo v Šempetru ob 20:00 tretje skupno srečanje staršev v pripravi na krst njihovih otrok.
ZAKONSKA SKUPINA
V sredo, 23. maja bo ob 20:00 srečanje zakonske skupine na domu.
SKUPNA OZNANILA
SREČANJE DVEH ŠKOFIJ
V nedeljo, 27. maja se na Sveti Gori ob 16:00 srečamo verniki Goriške in Koprske škofije. Biti povezani, solidarni v različnosti je pričevanje prav za naš čas. Naj bo naša udeležba znamenje iskanja sožitja in miru.
KONCERT NA SVETI GORI
V nedeljo, 27. Maja bo na Sveti Gori ob 17:00 koncert slovenskega Mešanega pevskega zbora San Justo iz Argentine, ki je na turneji po Sloveniji, na Občinah pri Trstu in v Železni Kapli na Koroškem.
VERA IN LUČ
V nedeljo, 27. maja bo romanje skupin Vere in luči ob 40. letnici svetovnega gibanja »Vera in luč« v Celje. Odhod avtobusa iz Šempetra bo ob 11:00.
BINKOŠTI NA VITOVLJAH
Vabimo vas, da se v nedeljo, 27. maja udeležite binkoštnega shoda na Vitovljah. Maša bo ob 16:00. Lepo povabljeni.
ORATORIJ 2012
letos poteka pod naslovom: »Grem jaz. Kaj pa ti?« od 16. do 22. julija.
Prijava na elektronski naslov markoobid.esc@gmail.com . do 1. julija 2012.
(oziroma do zapolnitve prostih mest največ 100 otrok).
Oratorij je namenjen otrokom starim od 5 let (rojeni 2007) do 13 let (rojeni 1999).
Otroci, ki so zaključili 8. razred (rojeni 1998) se nam lahko pridružijo kot pomočniki animatorjev. Izjemoma (če nimate elektronske pošte) so prijave možne tudi na telefonsko številko 031 238 702 (Marko), na kateri dobite tudi vse informacije glede oratorija. Številka je na voljo vsak dan razen srede od 19.00 do 21.00 ure. Podrobnejše informacije dobite ob prijavi.
BINKOŠTNA DEVETDNEVNICA Pridi, Sveti Duh, napolni srca svojih vernih in vžgi v njih ogenj svoje ljubezni. Pošlji svojega Duha in prerojeni bomo. In prenovil boš obličje zemlje. Molimo. Bog, naš Oče, Sveti Duh nas razsvetljuje in uči. Naj nam pomaga, da bomo v življenju spoznali, kaj je prav, in se vedno veselili njegove tolažbe. Po Kristusu, našem Gospodu. Amen. |
PRILOGA STR. 1
DRUGO ZBOROVANJE ŠKOFIJ SEVEROVZHODNE ITALIJE (4)
OGLEJ OD 13. DO 15. APRILA 2012
POSLUŠANJE IN POGOVARJANJE
sta bili besedi, ki so ju na Oglejskem zborovanju sredi aprila največkrat izrekli in iz njuju naredili geslo za življenje in sobivanje v prihodnosti.
Krščanska občestva in župnije so postala šibkejša in v svojem okolju manj pomembna. V čemer so zborovalci opazili dvojno nevarnost. Prvo, da bi se kristjani odpovedali oznanjevanju in se v javnosti ne bi oglašali, ker ne bi imeli svojega stališča o vprašanjih sodobnega življenja in drugič, da bi se v javnosti spopadali z drugače mislečimi.
Predlog zborovanja je, naj kristjani utrdimo svojo identiteto ne za spopad, pač pa za pogovor, srečanje, soočenje.
S SIMPATIJO
Ljudje presojamo svoje okolje različno. Večkrat pretiravamo z lahkoverno naivnostjo, drugič s kritičnostjo, tretjič ne vidimo prihodnosti... Zborovalci so sklenili, da bodo gledali na okolje z večjo simpatijo kot doslej.
S simpatijo do ozemlja in ljudi, ki na njem prebivajo, kakor nas opozarja Sveto pismo, ko pravi, veselite se z veselimi, jokajte z jokajočimi... Včasih je vernim to težko, ker doslej nismo bili vajeni, da se nam nekdo v javnosti posmehuje ali nas zaničuje.
SOLIDARNI
Ne gre le za čas gospodarske krize, ki ji zaenkrat še ne vidimo konca, pač pa za način krščanskega življenja. V krajih severovzhodne Italije, kakor na Slovenskem, je dokaj živa dobrodelnost tudi na materialnem področju. Kristjani in nekristjani smo pripravljeni pomagati. Na Oglejskem zborovanju so rekli: ubogim moramo pomagati, ne zaradi tega, ker so kristjani, pač pa zato, ker smo mi kristjani.
Poročevalec iz Ogleja je nekje zapisal: »Pravijo, da kadar so Italijani pred nekim tržkim vprašanjem, ustvarijo komisijo namesto rešitve. Oglejsko zborovanje ni bilo komisija.«
Prim. Settimana Bologna, 22.04.2012, Gašper Rudolf
PRILOGA STR. 2
»TAKO SEM ODKRIL GROB SVETEGA APOSTOLA FILIPA.« (3)
ARHEOLOŠKA SENZACIJA
ISKANJE
V prvih letih izkopavanj z namenom priti do groba apostola Filipa so italijanski arheologi odkrili marsikaj pomembnega, do apostolovega groba pa niso prišli. Nato so proučili vrsto satelitskih posnetkov in topografskih podatkov in spoznali, da je bila postavljena osmerokotna cerkev, ki so jo najprej odkrili in raziskali, v obsežnejše urejeno romarsko središče. Odkrili so pot namenjeno romarskim procesijam iz mesta Hierapolis v cerkev, Martyrion. Martyrion je grška beseda, ki pomeni cerkev v bizantinskem slogu, zgrajeno nad grobom mučenca(ke) ali nad krajem, kjer je bil mučenec(ka) umorjen(a). Od tu dalje je bilo treba samo najti pravo smer k Filipovemu Martyrionu.
Hierapolis, grško-rimsko gledališče
SLEDENJE
Na začetku vzpona k Martyrionu na vrhu griča, so prišli do osmerokotnega prostora, ki so jim ga nakazali satelistski posnetki. Tam so odkrili nekakšne toplice, v katerih so se romarji po dolgi in naporni poti umivali iz higijenskih razlogov in spoštovanja. Arheologom se je postopno razkril ves grič urejen za romanje z vmesnimi postanki.
Pred dvema letoma (2010) so začeli z odkopavanjem velikih kupov nagrmadenega kamenja. Na dan so prihajali pomembni kosi tega in onega.
Npr. kamnit prečnik z napisom Teodozij. Mislili so, da gre za cesarja Teodozija, potem pa se je razkril cerkven prostor ob oltarju. Ko so vse skupaj očistili, so obstrmeli. Našli so veliko cerkev s tremi ladjami, sijajno, z marmonatimi kapiteli in drugo opremo, zgrajeno in urejeno v 5. stoletju. Toda v tej cerkvi je bilo nekaj, kar je arheologom vzelo sapo.
Čakal jih je rimski grob, značilen za 1. stoletje po Kristusu.
Na začetku vzpona k Martyrionu na vrhu griča, so prišli do osmerokotnega prostora, ki so jim ga nakazali satelistski posnetki. Tam so odkrili nekakšne toplice, v katerih so se romarji po dolgi in naporni poti umivali iz higijenskih razlogov in spoštovanja. Arheologom se je postopno razkril ves grič urejen za romanje z vmesnimi postanki.
Pred dvema letoma (2010) so začeli z odkopavanjem velikih kupov nagrmadenega kamenja. Na dan so prihajali pomembni kosi tega in onega.
Npr. kamnit prečnik z napisom Teodozij. Mislili so, da gre za cesarja Teodozija, potem pa se je razkril cerkven prostor ob oltarju. Ko so vse skupaj očistili, so obstrmeli. Našli so veliko cerkev s tremi ladjami, sijajno, z marmonatimi kapiteli in drugo opremo, zgrajeno in urejeno v 5. stoletju. Toda v tej cerkvi je bilo nekaj, kar je arheologom vzelo sapo.
Čakal jih je rimski grob, značilen za 1. stoletje po Kristusu.
Krščanski simbol ob grobu sv. Filipa
NAJDENJE
Grob je bil torej iz 1. stoletja. »Govoril« je, da je tam zato, ker je izredno pomemben. Preverili so in ugotovili, da je v središču cerkve. Torej je bila cerkev, ki je bila zgrajena v 5. stoletju, postavljena natančno »okrog« in »nad« izredno pomembnim grobom iz prvega stoletja. Takoj so pomislili, da je ta grob tisti, v katerega so, po njegovi smrti, položili telo apostola in mučenca svetega Filipa.
Vprašanje, ali so prišli do pravega apostolovega groba, je ostalo odprto.
Profesor D'Andria in njegovi navdušeni sodelavci so se odločili, da to vprašanje razčistijo v naslednji sezoni izkopavanj, se pravi lani, leta 2011.
Zenit, 30.04.2012, povzel Gašper Rudolf
PRILOGA STR. 3
IZ ŠMARNIC OB 500 LETNICI PRIKAZANJ V STRUNJANU (3)
V Od daleč smo prišli
k nebeški Materi,
ubogi romarji
potrebni pomoči.
V 6. stoletju so Istro zasedli Bizantinci in za njimi Franki. Do 13. stoletja so v Istri gospodovali oglejski patriarhi, za njimi Beneška republika, habsburška Avstrija, po prvi svetovni vojni Italija in po drugi vojni komunistična Jugoslavija. Nihče od teh ni skrbel za slovenski jezik. Fašisti so si med prvo in drugo vojno zadali nalogo, da ga bodo izkoreninili.
Strunjanski zaliv
V svojih rokah so imeli denar in oblast, ki so ju večali s tem, da so izkoriščali male ljudi. Slovenci, so živeli na podeželju in se preživljali z delom svojih rok. Italijanska gospoda jih je imela za manj vredne, njihov jezik pa jim je bil trn v peti in zato prepovedan. Mnogi so si močno prizadevali, da bi slovensko govorico izkoreninili in na ta način italijanizirali celotno območje Slovenskega primorja.
Naši predniki so ostali zvesti Bogu in čaščenju Matere Božje, tako so ostajali zvesti tudi svojemu jeziku. Čeprav je bil ta v cerkvi in na uradih prepovedan, je živel po domovih in na družabnih vaških srečanjih. Ljudje so molili in prepevali v maternem jeziku. To se je dogajalo še pred nekaj desetletji.
Letos obhajamo 500-letnico Marijinega prikazanja v Strunjanu. Pred sto leti, ko so obhajali 400-letnico prikazanja, je nastal zapis: »Na žalost pa vas moram spomniti, da je bilo to praznovanje omadeževano zaradi tega, ker so romarji, ne da bi duhovščina za to prej vedela, sodelovali v liturgičnih obredih s petjem v prepovedanem jeziku.«
Ta prepovedani jezik je bila slovenščina. Istra je spadala pod Avstrijo, ki je podpirala Italijane na škodo Slovencev. Vendar pa ta zapis lepo pove, da so naši predniki že od nekdaj častili Boga v svojem jeziku.
Trpljenje naših mater in očetov zaradi zvestobe svojemu jeziku je stvar preteklosti. Danes v cerkvah slovenskega dela Istre odmevata slovenska pesem in molitev. Tudi v mestih. Zato lahko upravičeno vzkliknemo z Marijo: »Iz roda v rod skazuje svoje usmiljenje vsem, ki mu zvesto služijo. Dvignil je svojo močno roko, razkropil je vse, ki so napuhnjenih misli. Mogočne je vrgel s prestola in povišal je nizke. Lačne je napolnil z dobrotami in bogate je odpustil prazne.« (Lk 1,50–53)
Tisti, ki so se zanašali na svojo moč in bogastvo, so ju izgubili. Jezik in kultura zatiranih sta obstala.
Aco Jerant
Založba: Brat Frančišek, Ljubljana 2012
PRILOGA STR. 4
VEROUK V ŠOLI - DOBER PROJEKT
Verouk v šoli v Avstriji je »uspešen projekt«, je mnenje veroučitelja v Grazu Weirerja na »4. Seggauerskih razgovorih« na temo: »Versko izobraževanje v družbi, ki se spreminja«.
Mnenje je utemeljil s številkami: od več kot 900.000 učencev je 73 % katoličanov, 92,5 % jih obiskuje verouk. Med versko neopredeljenimi učenci jih sedem od desetih obiskuje verski pouk, več kot 90 % katoliški verouk.»Kateri drugi cerkveni projekt dosega takšno število?«, je bilo izhodiščno vprašanje in »Kaj na tem področju naredimo?«.
Klub tem podatkom (veliko je staršev, ki so se oddaljili od Cerkve, pa vseeno želijo, da so njihovi otroci poučeni v krščanskem nauku) Weirer vidi dvojnost takšne oblike verouka. Za vsebino in imenovanje veroučiteljev so odgovorne uradno priznane verske skupnosti. Za izvedbo in pravno podlago pa šolske oblasti. Status verouka kot »obveznega predmeta z možnostjo izbire« šolskemu verouku daje poseben status in se nekateri zanj odločajo, ker pri tem predmetu lahko dobijo dobre ocene.
PROSTOVOLJSTVO V EVROPI
Ob predstavitvi poročila z evropskega srečanja o prostovoljstvu je kardinal Robert Sarah, predsednik Papeškega sveta Cor Unum povedal, da je v Evropi 140 milijonov prostovoljcev, ki delujejo na različnih, predvsem socialnih področjih. Večinoma so kristjani, med njimi največ katoličanov. S svojo strokovno usposobljenostjo, še bolj pa zaradi potreb drugih,so svoj čas in sposobnosti namenili služenju predvsem v karitativnih in socialnih ustanovah, ne samo v domovini, ampak po vsem svetu. Ob tem ne smemo razmišljati le o njihovi dobri volji in pripadnosti, ampak tudi o njihovi vzgoji in duhovni rasti.
SVETIŠČE IZ ČASA KRALJA DAVIDA
V Izraelu so odkrili ostanke zunanjega dela svetišča iz časa kralja Davida. Arheologi Hebrejske univerze v Jeruzalemu so ob najnovejših izkopavanjih na kraju Khirbet Qeiyafa v dolini Elah, 30 km jugozahodno od Jeruzalema, odkrili ostanke arhitekture, bogoslužnih predmetov in keramike, ki po svetopisemskem opisu ustrezajo času kralja Davida (okrog leta 1000 pred Kristusom).
Arheološka najdišča po besedah odgovornega arheologa Garfinkela, v novi luči pojasnjujejo obliko bogoslužne prakse v kraljestvu kralja Davida. Tri svetišča so prva odkritja te vrste iz zgodnjega časa kraljev. Po ocenah znanstvenikov gre za odkritja iz časa pred postavitvijo templja kralja Salomona in so prav zato velikega pomena za arheološka in za zgodovinska ter verska raziskovanja.
Garfinkel poudarja, da najdišča potrjujejo zgodovinskost svetopisemske tradicije. To je prvo odkritje utrjenega mesta iz tega časa na območju Judeje. Niti arheološka najdišča v Jeruzalemu niso tako jasna, kot so ta na kraju Khirbet Qeiyafa.
Aleš Rupnik
Mama, Tine in »pravičnost«
Tine: »Mama, mama, na naši njivi se spet pase sosedova koza!«
Mama: »In kaj čakaš? Takoj jo pomolzi!«