Navigation



Oznanila

13.5.2012

OZNANILA

GLASILO ŽUPNIJ KAPELA KRISTUS ODREŠENIK KROMBERK OSEK SOLKAN ŠEMPAS ŠEMPETER VOGRSKO

6. VELIKONOČNA NEDELJA
13. 5. 2012 // Leto XII // Št. 35

TURIZEM SMO LJUDJE


»Turizem smo ljudje,« je bilo geslo leta, ki je bilo posvečeno turizmu. Zapomnil pa sem si ga predvsem po gesti veroukarja, s katerim sva med vzponom čez Komarčo srečala skupino nemških planincev. Grega jim je zelo spontano ponudil rozine, kar jih je presenetilo. Njim in meni je bilo njegovo dejanje všeč, pa sem ga pohvalil. Odgovoril mi je: »Turizem smo ljudje!«

V cerkvenem letu imamo kar nekaj »tematskih nedelj«, med temi je tudi današnja, nedelja turizma. Za gospodarstvenike je turizem predvsem gospodarska dejavnost, saj si od njega obetajo finančne koristi. To je razumljivo, vendar je turizem mnogo več kot le denar. Človek presega samega sebe, zato je odprt za lepote, ki si jih želi ogledati in občudovati. Lahko samo že zaradi lepote stvarstva slavi Boga Stvarnika ali pa je navdušen nad človekovimi stvaritvami. Teh in onih pri nas ni malo. Poleg tega lahko turistom s ponosom pokažemo številne pomembne ustanove, npr.: Slovensko akademijo znanosti in umetnosti, Univerzo, NUK, mnoge gledališke hiše, galerije, akademije itd. Vsak kraj se lahko s čim ponaša, vsi pa vsaj zaenkrat z še neokrnjeno naravo.

Turist pa bo lahko občudoval še marsikaj drugega: številne cerkve z umetninami, orglami, oltarnimi prti, okrašenimi oltarji, mnoge vaške kapelice, križe in druga verska znamenja, ki razodevajo kulturo in vero naših prednikov ter so značilnost naše prelepe dežele. Ravno tako mu bo oko počivalo na pokošenih travnikih, posejanih njivah, vrtovih, na negovanih vinogradih, na balkonskih rožah ... Ne, ni nas treba biti sram tega, kar imamo! Veseli, da jim imamo kaj pokazati in ponuditi, bomo turiste sprejemali spoštljivo. Do njih bomo vedno olikani in tako bomo poleg naravnih lepot kazali tudi našo srčno kulturo.

Naj nam bo nedelja turizma spodbuda in vabilo, da uredimo svoje okolje in odpravimo vse, kar bi moglo motiti turiste. Verni ljudje bomo posebej poskrbeli za urejenost cerkva in lepoto bogoslužja. Vedno naj nas vodi Jezusova zapoved iz današnjega evangelija. »To je moja zapoved, da se ljubite med seboj, kakor sem vas jaz ljubil« (Jn 15,12).

P. Zdravko Jakop

KAPELA

 
PRVO SVETO OBHAJILO
Prihodnjo nedeljo bo dvanajst naših veroučencev tretjega razreda prvič prejelo Jezusa pod podobo kruha. Njih in njihove družine podprimo z molitvijo, da ga bodo vedno radi sprejemali in ga čutili kot prijatelja, ki jih uči in vodi, jim odpušča grehe in jim v obhajilu daje moč za vsakdanje življenje po evangeliju.
 
2. KONCERT GLASBE Z VRTOV SVETEGA FRANČIŠKA
bo v sredo, 16. maja ob 20. uri v samostanski dvorani. Nastopil bo priznani pianist Alessandro Villalva.
 
ROMANJE NA SVETO GORO
Naše župnijsko romanje na Sveto Goro, ki je hkrati tudi zahvalno za družine prvoobhajancev, bo na binkoštno nedeljo, 27. maja. Označite koledar!
 
POČITNIŠKO – DUHOVNI TEDEN

za mlade iz naše župnije bo letos od 1. do 7. julija v Strunjanu. Namenjen je Frančiškovim otrokom, otroškemu in dekliškemu zboru, ministrantom in mladini. Prijavnice bodo otroci dobili po skupinah v katerih sodelujejo.

NAŠI RAJNI
8. maja smo se v Zaloščah poslovili od pokojne Zore Budihna (88), ki je zadnja desetletja živela v Novi Gorici. Naj počiva v miru!

KRISTUS ODREŠENIK


PRVOOBHAJANCI – STARŠI
Srečanje je v nedeljo, 13. maja ob 10:00.

KARITAS
Srečanje je v ponedeljek, 14. maja po večerni maši.

STREŽNIKI
Srečamo se v soboto, 19. maja ob 10:00

KRST
6. maja je bil krščen Tine Cigoj, sin Otona in Marjetke, Ulica Ivana Regenta 46. Voščimo Božjega blagoslova.

POROKA
V soboto, 5. maja sta se poročila Neja Brezavšček in Dean Lango. Čestitamo in voščimo vse najboljše.

KROMBERK

VOGRSKO


PRVO OBHAJILO
V Kromberku danes med mašo ob 10:30 enajst otrok prvič prejme Jezusa v sveti hostiji, torej pod podobo kruha. Staršem čestitamo, Lani, Niki, Luku, Nataliji, Klemenu, Neji, Lei, Aljažu, Žanu, Pii in Martinu pa voščimo rasti v ljubezni do Jezusa. Posebej vas vabimo, da v maju radi prihajate k šmarnicam in s tem pokažete vašo hvaležnost in ljubezen do Jezusa in Marije. Iskrena hvala tudi vsem, ki ste pomagali pripraviti lep današnji evharistični praznik.

KATEHISTINJE
Pred sklepom veroučnega leta in ob načrtovanju novega se srečamo jutri zvečer ob 19:45.

DRUŽINSKA MAŠA
Prihodnjo nedeljo še posebej sodelujejo pri maši v Kromberku otroci 1. in 2. razreda verouka. Med mašo bo tudi krst dveh otrok.

ŠMARNICE
Meseca maja radi častimo Marijo s šmarnicami, ko pojemo Marijine pesmi, molimo litanije in poslušamo šmarnično branje. Doma imamo »Marijin oltarček«: pred Marijino podobo ali kip postavimo sveže rože.

RAJNA
V sredo, 9. maja smo se v Stari Gori poslovili od Silve Volk, Ajševica 28 (77 let). Naj počiva v miru!

SOLKAN


GOSPODOV ALI NAŠ DAN?
S starši in prvoobhajanci poskušamo odkriti, da je nedelja dar posebne Božje ljubezni človeku, dan, ko naj bi doživljali, da smo presežni, ustvarjeni za kaj več kot samo za skrb za golo preživetje, dan, ko naj bi doživljali »tisti več« osmega dne. Ali smo drugi župljani to že odkrili? – Nadomestno srečanje je v torek 15. maja ob 20:00.

SREČANJA STARŠEV
V sredo 16. maja ali v četrtek 17. maja je ob 20:00 srečanje staršev birmancev.

GOSPODOV VNEBOHOD
Je v četrtek 17. maja. Sveti maši sta ob 10:00 in 19:00.

DEVETDNEVNICA V ČAST SVETEMU DUHU
Od 18. maja do binkošti. »Pridi, pridi , Sveti Duh«, v naše družine, v našo državo, v ta naš svet!

NAŠI RAJNI
30. aprila je odšel v Očetov dom 92-letni Alfred Slokar, Pionirska 24, in 7. maja 58-letni Vinko Ličen, Pod vinogradi 22. Naj bosta v polnosti deležna Božjega miru in luči, domači pa potrebne tolažbe!

ŠEMPETER


PRVO SV. OBHAJILO
V nedeljo, 13. maja je prejelo prvo sv. obhajilo 11 otrok: Cejan Sandi, Furlan Hana, Lisjak Sara, Marussi Neža, Podlogar Eva, Pregelj Jan in Žan, Skočaj Lea, Turk Rene, Zovatto Alex in Žgur Žan. Vsem prvoobhajancem iskreno čestitam.

ŠMARNICE
Vsak večer vabljeni k sv. maši in šmarnični pobožnosti.

PRIPRAVA NA SV. BIRMO
V petek smo začeli z devetdnevnico. Vsak večer so birmanci in njihovi domači vabljeni k sv. maši. V sredo bo ob 16:00 delavna akcija. V četrtek bo po maši generalka za praznovanje. V petek bo ob 17:00 spoved za birmance in njihove domače. V nedeljo, 20. maja bo ob 10:30 slovesnost sv. birme.

ŽUPNIJSKA KARITAS
V ponedeljek, 14. maja bo ob 20:00 srečanje Župnijske Karitas.

STARŠI BIRMANCEV
V torek, 15. maja bo ob 20:00 srečanje za starše birmancev.

PRENOVA V DUHU
V torek, 15. maja bo v Šempetru srečanje po maši ob 19:00.

PRIPRAVA NA KRST

V sredo, 16. maja bo v Šempetru ob 20:00 drugo skupno srečanje staršev v pripravi na krst njihovih otrok.

BIRME V DEKANIJI
V soboto, 19. maja bo sv. birma ob 16:00 v Biljah, v nedeljo, 20. maja ob 9:00 v Bukovici, ob 10:30 v Šempetru in ob 15:00 v Renčah.

SKUPNA OZNANILA


FESTIVAL CERKVENIH PEVSKIH ZBOROV
V nedeljo, 13. maja ob 16:00 v cerkvi Matere Božje Tolažnice žalostnih v Logu pri Vipavi. Lepo povabljeni.

PRIPRAVA NA KRST
Tečaj priprave staršev na krst otrok je ob sredah (prvič v sredo, 16. maja) ob 20:00 v Kromberku v učilnici za župniščem. Povejte zainteresiranim!

ŠKOFIJSKA GIMNAZIJA VIPAVA
24. maja 2012 ob 19:30, bo v avditoriju Škofijske gimnazije Vipava sedmi Naš večer. Tokratni gost bo Samo Vovk, 23-letni študent arhitekture, ki nam bo predstavil - z besedo in zvokom - svojo ljubezen do glasbe, predvsem petje v tehniki a – capella in druge načine vokalnega izražanja. Predstavitev ima naslov: Glas kot instrument. Večer bodo s svojim nastopom zaključili gostje: vokalna skupina A-Kamela.
Prijazno vabljeni!

ORATORIJ 2012
letos poteka pod naslovom: »Grem jaz. Kaj pa ti?« od 16. do 22. julija.
Prijava na elektronski naslov markoobid.esc@gmail.com . do 1. julija 2012.
(oziroma do zapolnitve prostih mest največ 100 otrok).
Oratorij je namenjen otrokom starim od 5 let (rojeni 2007) do 13 let (rojeni 1999).
Otroci, ki so zaključili 8. razred (rojeni 1998) se nam lahko pridružijo kot pomočniki animatorjev. Izjemoma (če nimate elektronske pošte) so prijave možne tudi na telefonsko številko 031 238 702 (Marko), na kateri dobite tudi vse informacije glede oratorija. Številka je na voljo vsak dan razen srede od 19.00 do 21.00 ure. Podrobnejše informacije dobite ob prijavi.


PRILOGA STR. 1

DRUGO ZBOROVANJE ŠKOFIJ SEVEROVZHODNE ITALIJE (3)

OGLEJ OD 13. DO 15. APRILA 2012


NAJVEČJI IZZIV35_2012_1.jpg
ugotovljen za Cerkev in ne le zanjo, v Severovzhodnih škofijah Italije, velja pa to za vso  Italijo in brez strahu, da bi se motili, lahko zapišemo, za vso Evropo, vključno s Slovenijo! je generacija, ki prav v tem času vstopa v javno življenje ter sooblikuje njegovo ozračje in splošno razpoloženje. Govorimo o generaciji, rojeni po času okrog padca Berlinskega zida, v Sloveniji o generaciji rojeni okrog časa naše samostojnosti in po njem.
Vsaka generacija zaznamuje svoj čas, vendar ta, o kateri govorimo, predstavlja kakovosten prehod v drugačen čas.  


ZA KAJ GRE?
Gre za generacijo, za katero so duhovna vprašanja pomembna in zato močno povprašuje po odgovorih na duhovna vprašanja. Pri tem pa se izkaže šibkost župnij. Župnije opravljajo v dobri meri povezovalno vlogo med ljudmi, tudi med generacijami, v težavah pa so, ko se je potrebno odzvati na duhovna iskanja, vključno s prazninami, vstopajoče generacije. Po raziskavi, ki so jo letos objavili v Italiji, so opazili, da je generacija, rojena v omenjenem času tudi zato, v bistvu brez potrebe, oddaljena od vernosti…

KRŠČANSKA OBČESTVA, RECIMO »ŽUPNIJSKA« NE ZMOREJO…
33_2012_1.jpgRazlikujemo med religijo in religioznostjo na eni strani ter vero in vernostjo na drugi.
Religija - religioznost pomeni pozitiven odnos do svetega, karkoli ima ali proglasi nekdo za »sveto«; vera-vernost pa pomeni pozitiven odnos do Boga, za kristjane do osebnega Boga, ki ga je oznanil Jezus Kristus.  
V krščanstvu gre torej za prenos vere, ali bolje: za uvajanje v vero. Krščanska občestva so v tem času in ob tej generaciji nasplošno sposobna prenašati neko splošno religioznost, veliko manj pa jim uspeva  prenos vere, kljub vsem dobrim namenom. Ko želijo posredovati vero ali bolje, uvajati v vero, krščanska občestva po župnijah običajno niso uspešna.
Razlogov je veliko. Raziskujejo jih in o njih še in še razpravljajo strokovnjaki  teologije, duhovnega življenja, sociologije, psihologije, pedagogike, zgodovinarji itn.

Prim. Settimana, Bologna, 22.04.2012.
Gašper Rudolf

PRILOGA STR. 2

»TAKO SEM ODKRIL GROB  SVETEGA APOSTOLA FILIPA.« (2)

ARHEOLOŠKA SENZACIJA

IZROČILO O APOSTOLU SV. FILIPU
V prejšnjih Oznanilih smo povedali, kaj piše o apostolu Filipu sv. Janez in se ustavili pred starokrščanskimi izročili, ki so potovala od ust do ušes iz roda v rod mimo Svetega pisma.
Iz izročila vemo o apostolu Filipu, da so se po prihodu Svetega Duha apostoli razpršili, da bi oznanili evangelij »vsemu« svetu.  
Iz izročila in spisov cerkvenih očetov prvih stoletij, ki jih je natančno proučil prof. D'Andria, pa izvemo, da je sv. Filip opravljal svoje poslanstvo na Bližnjem vzhodu in zadnja leta svojega življenja v Frigiji, ali bolj natančno, v mestu Hierapolis. Frigija (s Hierapolisom) je bila pokrajina na ozemlju današnje Turčije, leta 133 pred Kristusom so te kraje osvojili Rimljani.

MED PISNIMI IZROČILI JE DOKUMENT IZ LETA 190 PO KRISTUSU
pravzaprav pismo, ki ga je napisal Polikrat, škof v Efezu, papežu Viktorju I.
V njem papeža spominja na pomembne osebnosti onih krajev. Med njimi navaja apostola Filipa in Janeza. O Filipu pravi: »Bil je eden izmed dvanajstih apostolov in je umrl v Hierapolisu, kakor njegovi hčerki, ki sta se postarali v devištvu… njegova tretja hčerka pa je pokopana v Efezu.«
Strokovnjaki imajo Polikartovo pismo v veliki časti, saj je bilo napisano 100 let po Filipovi smrti. Po njem izvemo, da je imel Filip tri hčerke ter sta mu dve pomagali pri njegovem poslanstvu.
Evzebij iz Cezareje (+ po letu 337) pa v svoji zgodovini pripoveduje, da je Papija, ki je bil škof v Hierapolisu, poznal Filipovi hčerki, ki da sta mu pripovedovali pomembne posameznosti iz apostolovega življenja.

SMRT SV. FILIPA
Najstarejši dokumenti pripovedujejo, da je sv. Filip umrl v Hierapolisu leta 80 po Kr. Umrl je mučeniške smrti tako, da so ga križali z glavo navzdol kakor pred njim svetega Petra v Rimu. V grob so ga položili v Hiarapolisu. Ko so po stoletjih odkrili pokopališče tega mesta, so naleteli na napis, ki nakazuje, da je bila tam nekdaj tudi  cerkev posvečena sv. Filipu.
35_2012_2.jpg
 
Profesor D'Andria

Ne vemo, kdaj so prepeljali telesne ostanke sv. Filipa v Bizanc z namenom, da ga zavarujejo pred skrunitvijo ob nasilnih vdorih barbarskih plemen.
V 6. stoletju, pod papežem Pelagijem I., so Filipovo truplo prepeljali v Rim in ga položili v grob skupaj z apostolom Jakobom v cerkvi, zgrajeni njima na čast (in dvanajsterim apostolom).
Danes ta cerkev slovi kot »Bazilika svetih apostolov« na Trgu (Piazza) svetih apostolov v zgodovinskem središču Rima, okoglih 300 m proč od znamenite Fontane Trevi.

Zenit, 30.04.2012, povzel Gašper Rudolf


PRILOGA STR. 3

IZ ŠMARNIC OB 500 LETNICI PRIKAZANJ V STRUNJANU (2)


Od daleč smo prišli
k nebeški Materi,
ubogi romarji
potrebni pomoči.
35_2012_3.jpg

Tako se glasi romarska pesem, ki jo prepevajo romarji v cerkvi Marijinega prikazanja v Strunjanu. Ali ste se kdaj vprašali, koliko let Slovenci častimo Božjo
Mater Marijo? Odgovor je preprost: stoletja. Ko je prišlo v naše kraje krščanstvo, je z njim prišlo tudi čaščenje Božje Matere. Res je, da v Svetem pismu Marija ni pogosto omenjena, vendar je tudi tistih nekaj stavkov dovolj, da nam je zgled preproste in močne vere. Čeprav ni vsega razumela, je bilo njeno zaupanje v Boga dovolj močno, da je bila pripravljena sprejeti nalogo Božjega materinstva.
Naši predniki so se v teh krajih naselili v 6. stoletju.
V poročilu iz 6. stoletja je zapisano, da so verovali v enega boga, stvaritelja bliska, za katerega so verjeli, da je edini gospodar vesoljstva. Poleg tega so verovali v rečna božanstva in vile. Verovali pa so tudi v posmrtno življenje. Že dve stoletji po svojem prihodu v nove kraje so sprejeli krščansko vero.
Marija, preprosto dekle iz Nazareta, je nagovorila številne ljudi iz vrst slovenskega
naroda, da so njej v čast postavili veliko cerkva. Prepoznavno znamenje naše domovine je, da je skoraj nemogoče pogledati v katero koli smer in ob tem ne opaziti vsaj ene cerkve, ki z vrha hriba vsem ljudem naokrog oznanja, da tod živijo verni ljudje.
Cerkve, ki kraljujejo na številnih hribih, sporočajo, da v teh krajih živijo dobri, plemeniti in zaupanja vredni ljudje. Pisatelj Charles Nodier, ki je bil med Napoleonovo zasedbo v naših krajih, je leta 1813 zapisal: »Bilo je to ljudstvo brez morilcev, brez tatov, brez slabih ljudi … Bil je narod, ki smo ga morali skoraj učiti rabiti ključavnico ali zapahe … sploh najboljša družba dobrih ljudi, ki jih je Bog poslal na zemljo; med njimi bi želel umreti.«
Slovenci smo častilci Matere Božje. Pred leti smo se ponovno izročili v njeno varstvo. To dokazujejo tudi romarji, ki vsako leto obiščejo njena svetišča.
Marija je naša pomočnica in naša priprošnjica. Marijina zaupljiva vera je vedno naš kažipot. Sporoča nam, da je vse minljivo v resnici nepomembno. Kar šteje, je večni načrt, ki ga ima nebeški Oče z nami in za nas. Ni nas ustvaril, da bi se pehali za zemeljskimi dobrinami in se zaradi njih komurkoli klanjali.
Aco Jerant
Fotografija: br. Miran Špelič
Založba: Brat Frančišek, Ljubljana 2012


PRILOGA STR. 4

BLAŽENI GIUSEPPE TONIOLO


BOŽJI GOSPODARSTVENIK
V nedeljo, 29. aprila je bil za blaženega razglašen Giuseppe Toniolo, imenovan tudi: »Božji gospodarstvenik«. Je podoba človeka, ki je opozoril na »dostojanstvo človekove osebe in solidarnosti«. Gospodarstvenik, sociolog in družinski oče, vzgojitelj mladih, laik in pričevalec, ki je besedo evangelija vnesel na področje politike in kulture. Odgovoril je na vse klice, ki mu jih je namenil Gospod, v prepričanju, da svet potrebuje svetnike. Prav ta svetost oblikuje bolj človeški način življenja.

DRUŽINA
Družina je bila prvi kraj njegovega poslanstva. Običajna družina, ki je bila vključena v življenje župnije in okolja in živela v duhu evangelija. Vsako jutro so brali iz Svetega pisma. Zvečer so dan skupaj zaključili z večerno molitvijo.

V DRUŽBI IN POLITIKI
Giuseppe Toniolo je bil univerzitetni profesor v Padovi, Modeni in Pisi, vzgojitelj in prijatelj svojih študentov, ki jim je želel posredovati krščanske vrednote v prepričanju, da je za dobro države nujna navzočnost katoličanov v družbi in politiki.

PROBLEM VZGOJE
Opažal je problem vzgoje, ravnodušno in sovražno razpoloženje do osnovnih verskih in moralnih načel, ki je vladalo v šolskih ustanovah. Videl je nujno potrebo po temeljiti krščansko – kulturni vzgoji, ki bo pripravila nove generacije za soočenje s sodobnimi izzivi.

ZGLED LAIKA
Je zgled laika, ki si je prizadeval za enotnost krščanskega (katoliškega) okolja, odličen organizator Socialnih tednov, animator, koordinator kulturnih, družbenih in političnih programov. Bil je pobudnik za ustanavljanje javnih katoliških ustanov, med njimi je tudi Univerza Presvetega Srca.

NAČRT NOVE EVANGELIZACIJE
Številni predlogi in pobude, kot so osrednje mesto osebe v svetu dela, nepogrešljivi etični temelj gospodarstva, vloga evangelija pri oblikovanju družbe in predvsem prizadevanje za mir so dobili potrditev in se pozneje razvili v socialnem nauku Cerkve. Novi blaženi nas vabi, da se tudi mi dejavno vključimo v načrt nove evangelizacije, katere sestavni del je socialni nauk Cerkve.

NAJBOLJ BRANE VERSKE KNJIGE V MOSKVI


V Rusiji opažajo velik uspeh v prodaji verskih knjig. Med najbolj prodajanimi je: »Sveti brez časti oltarja«. Avtor je pravoslavni arhimandrit Tihon, poznan tudi kot Putinov »duhovni oče«. Na več kot 600 straneh pripoveduje o preprostih življenjih »duhovnih« ljudi, ki jih je spoznal in občuduje njihovo življenje.
Druga knjiga, ki je v skupni 20. najbolj prodajanih knjig, je delo  katoliškega duhovnika Eduarda Satova in novinarke Olge Bakusinskaje: »Let neke žuželke«. Knjiga je pogovor o komunikaciji preko elektronske pošte, o različnih občutljivih temah, kot so spoved, duhovniški celibat, razveza zakona…

Aleš Rupnik


Kratko in jedrnato  
Učiteljica krega Bogdana:  »Bogdan, tvoj spis z naslovom Naša mačka ima le dve povedi: 'Naša mačka je črna. Včeraj je dobila tri mladiče.' Se ti ne zdi to premalo?«  
»Res je. Lani jih je imela osem.«


Leto XII