Navigation



Oznanila

15.1.2012

OZNANILA

GLASILO ŽUPNIJ KAPELA KRISTUS ODREŠENIK KROMBERK OSEK SOLKAN ŠEMPAS ŠEMPETER VOGRSKO

2. Nedelja med letom
15. 1. 2012 // Leto XII // Št. 20

CERKEV Z VELIKO ZAČETNICO


Če vprašamo o Cerkvi nekoga, ki je o njej obveščen samo iz sredstev javnega obveščanja, bo verjetno njegov odgovor poln krilatic – ne nujno in vedno napačnih. V bistvu bo govoril o enem od naslednjih področij: hierarhija, polemična vprašanja, norme. V medijih se še zdaleč ne pojavi celostnost tega, kar papež in škofje načrtujejo, ampak le tisto, kar lahko mediji uporabijo za privlačen naslov. Najbolj uporabna so polemična vprašanja: odnos do posameznih zakonov, na primer tisti v zvezi z versko vzgojo v šolah, pa izjave glede vprašanj, ki imajo življenjsko in čustveno težo, kot so splav, evtanazija ali načrtovanje rojstev, pa kočljivi posli, kot je sum o neenakosti ekonomskega poslovanja v odnosu do te ali one škofije ali spolni škandali, povzročeni s strani duhovnikov in neprimerno obravnavani s strani predpostavljenih. Vse to sproža nemir, mnenja in zanimanje …
Predvidevamo, da gre v kakšnem od teh primerov za nenaklonjenost Cerkvi in za zlobo. A isto dinamiko zasledimo tudi na drugih področjih javnega življenja. Ni nujno vse sad boja proti Cerkvi. Včasih gre preprosto za združitev senzacionalizma, potrebe pritegniti pozornost, nagnjenja k posploševanju in poenostavljanju ter pomanjkanja resne izobrazbe, torej nevednosti mnogih, ki ta vprašanja analizirajo.
Tako se dogaja vedno, ko so žarometi usmerjeni in osvetljujejo samo določeno točko: tedaj ostaja zakrito in v temi vse ostalo, kar ni zajeto v snop luči. In bolj ko je žaromet svetleč in močan, bolj temno ostaja vse, česar ne osvetljuje. Cerkev ima svoje zasluge in svoje zmote, svoje vrednote in grehe, svoje dosežke in svoje napake. V tej luči lahko osvetlimo še druge razsežnosti Cerkve, ki jo kažejo v njenem bogastvu, raznovrstnosti in celoti. Šele tedaj vidimo tudi Cerkev, ki se ne pojavlja v sredstvih javnega obveščanja in ne polni časopisnih naslovov, je pa polna življenja, obrazov, imen in zgodb, ki govorijo o konkretnem, resničnem in utelešenem evangeliju. Ne govori o mitrah in normah in se ne napaja s polemikami, ki bi ugajale in prijale.
Zanimivo je ugotavljati, kako mi sami kar naprej govorimo le o cerkveni hierarhiji, kot da bi bilo to edino ali prvobitno, na čemer naj bi stala ali padla naša stvarnost vere. V bistvu pa označujejo in temeljno določajo Cerkev štiri razsežnosti: skupnost, služenje, praznovanje in pričevanje (koinonia, diakonia, liturgia in martyria).

Cvetko Valič

KAPELA


MOLITVENA OSMINA ZA EDINOST

se prične v sredo. Pri večernih mašah bomo o edinosti kristjanov premišljevali in zanjo molili.
 
SREČANJE FSR
Člani Frančiškovega svetnega reda in prijatelji duhovnosti sv. Frančiška Asiškega se bomo srečali na rednem mesečnem srečanju ta četrtek. Vabljeni!
 
MALA BOŽIČNICA
za župnije novogoriškega okrožja bo prihodnjo nedeljo, 22. januarja ob 16:00 pri nas, na Kostanjevici. Nastopili bodo otroški in mladinski pevski zbori. Vabljeni!
 
NOCOJŠNJI KONCERT
Nocoj bosta po večerni sv. maši, ob 19:00, z božičnim program v naši cerkvi nastopila Mešani pevski zbor Gorjansko in Vokalni Ansambel Musica iz Maribora. Vabljeni!

KRISTUS ODREŠENIK


KARITAS
Srečamo se v ponedeljek, 16. januarja po večerni maši.

UPOKOJENCI IN SVETOPISEMSKA SKUPINA
Srečanje je v sredo, 18. januarja ob 17:00.

MISIJONSKA TOMBOLA
Misijonarju Pedru Opeki smo posredovali vaš dar 1.600,00 €. Organizatorjem in udeležencem Bog povrni!
Dar lahko nakažete tudi na TRR Misijonskega središča v Ljubljani: SI56 2420 0900 4370 443; SWIFT:KREKSI22; referenca: 279636; namen: OPEKA PETER
Zahvaljujemo se tudi za dar 400,00 €, ki ste ga misijonarju Pedru Opeki namenili ob slovesu od pokojnega Dragotina Bratkoviča.

ADVENTNA AKCIJA

Dar za otroke v misijonih lahko oddate pri verouku ali v zakristiji.

IZ STATISTIKE ZA LETO 2011
Svetih obhajil je bilo podeljenih 34.800 (prejšnje leto 34.630).
Krstov iz župnije smo imeli 24 in od drugod 2, skupno 26. Med temi je bilo krščenih 5 odraslih katehumenov.  
Doma smo obhajali 3 poroke, 1 je bila drugje.
Pogrebov je bilo 17 (11 moških in 6 žensk).

ROMANJE
Na oglasni deski in na mizi za verski tisk so vabila in programi romanja pred prvim majem v Berlin in Dresden.

NAŠI RAJNI
V petek, 6. januarja smo se poslovili od Gizele Oseli (81), Kidričeva 16. Naj počiva v miru.

KROMBERK

VOGRSKO


BOŽIČNI KONCERT
V župnijski cerkvi v Kromberku bo tradicionalen koncert danes (15. januarja) ob 18:00. Lepo vabljeni, da prisluhnemo pevcem iz Vrtojbe, Batuj in iz Grgarja!

SVETI ANTON puščavnik
V torek, 17. januarja, ga bomo počastili kot sozavetnika cerkve v Lokah, z mašo ob 19:00.

JASLICE
Po stari navadi ohranjamo jaslice v cerkvi in še pojemo božične pesmi do svečnice.

OTROCI ZA OTROKE
Hvala za vaše adventne prihranke za lačne otroke. Če ste pozabili, jih prinesete k verouku.

VERSKI TISK
Še preostale naročnike prosimo, da čim prej poravnate naročnino za 2012. Hvala!

OBISK DRUŽIN
Nadaljujem z obiskom in blagoslovom družin od Lok proti Škabrijelu... Hvala za sprejem, pogovor in molitev!

VERSKA STATISTIKA
V letu 2011 je v Kromberku prejelo zakrament krsta sedem otrok (4 fantki in 3 deklice), 3 pari so se cerkveno poročili in 7 župljanov (3 moški in 4 ženske) smo pospremili k večnemu počitku. Na Vogrskem pa smo podelili 12 krstov (10 fantkov in 2 deklici), 4 pari so se poročili in 9 župljanov smo cerkveno pokopali (3 moške in 6 žensk).

SOLKAN


SKUPAJ S STARŠI IN PRVOOBHAJANCI
Nismo vedno v prijateljstvu – pri obhajilu – z Jezusom v bratu, v sebi, med nami. Ne rečemo vedno DA, OČE. Toda imamo možnost, da začnemo znova, da vedno na novo stopamo na pot sprave. Kako bi se otroci tega naučili, če ne bi imeli zgleda v župniji?! – Nadomestno srečanje je v torek 10. januarja po maši ob 18:00.

NAŠA VERA V ŠTEVILKAH
V letu 2011 je bilo v Solkanu 10 krstov, 3 poroke, 16 cerkvenih pogrebov; 13 otrok je bilo pri prvem obhajilu, 27 pri birmi.

KRST
Na praznik Jezusovega krsta 8. januarja je bil krščen Rok Komic. Tata Robert in mama Tatjana mu bosta gotovo podarila, kar »ima Cerkev najžlahtnejšega: možnost, da svoj pogled obrne v Boga in se sreča s Kristusom.« Prisrčna voščila!

ŠEMPETER


ŽUPNIJSKA KARITAS
V ponedeljek, 17. januarja bo ob 18:45 mesečno srečanje Župnijske karitas.
 
KOMISIJE ŽUPNIJSKEGA PASTORALNEGA SVETA
V sredo, 18. januarja bo ob 20:00 srečanje oznanjevalne komisije ŽPS, v četrtek, 19. januarja ob 20:00 srečanje bogoslužne komisije ŽPS in v petek, 20. januarja ob 20:00 srečanje dobrodelne komisije ŽPS. Kot izhodišče za pogovor predlagam vsebino gradiva »Naše poslanstvo 45« za december in januar (str. 25-35). Na srečanju bomo pripravili predloge za skupno sejo ŽPS. 

SKUPNA OZNANILA


MOLITVENA OSMINA
za edinost kristjanov bo potekala od srede, 18. do 25. januarja 2012 pod naslovom »Vsi bomo spremenjeni v moči zmage našega Gospoda Jezusa Kristusa« (Kor 15, 51 – 58). Povabljeni, da se molitvi pridružimo.

MALA BOŽIČNICA

za župnije novogoriškega okrožja bo v nedeljo, 22. januarja ob 16:00 na Kostanjevici. Nastopili bodo otroški in mladinski pevski zbori. Vabljeni!

PRIPRAVA NA ZAKON
V ponedeljek 23. januarja ob 19:00 v prostorih župnije Kristusa Odrešenika prične prvi letošnji tečaj priprave na zakon. Vnaprejšnje prijave niso potrebne.


PRILOGA STR. 1

IZ PAPEŽEVE NOVOLETNE POSLANICE ZA 45. SVETOVNI DAN MIRU (3)


VZGOJA MLADIH ZA PRAVIČNOST IN MIR


OD NIKOGAR IN OD NIČESAR ODVISNI?
Človek, ki meni, da ni odvisen od nikogar in ničesar, da lahko počne, kar hoče, prihaja v nasprotje z resnico in izgubi svobodo. Nasprotno, človek je bitje odnosov in 20_2012_1.jpgživi v odnosu z drugimi, zlasti z Bogom. Pristna svoboda ni nikoli dosežena v oddaljevanju od Boga. Svoboda je dragocena, vendar občutljiva vrednota; lahko se napačno razume in napačno uporablja.
»Posebno zahrbtno oviro za vzgojno delo predstavlja danes v naši družbi splošna navzočnost tistega relativizma, ki ne priznava ničesar dokončnega in sprejema kot vrhovno merilo lastni jaz in njegovo voljo, pod videzom svobode pa postaja za vse zapor, kajti, ko človeka zapira v svet njegovega »jaza«, ločuje ljudi med seboj. Znotraj takega relativističnega obnebja ni mogoča resnična vzgoja; brez luči resnice je človek prej ali slej prepuščen dvomu glede življenja samega in razmerij, ki ga sestavljajo, prav tako glede vrednosti njegovih naporov, da bi skupaj z drugimi zgradil skupne dobrine«.
 
RESNICA?
Pri uveljavitvi svobode mora človek preseči relativistično obnebje in spoznati resnico o samem sebi in resnico, kaj je dobro in kaj zlo.
V notranjosti svoje vesti človek odkriva zakon, 20_2012_2.jpgki ga ni sam postavil, ampak ga mora poslušati. Ta glas ga kliče, da ljubi in dela dobro in se izogiblje slabega, da sprejema odgovornost za dobro opravljeno delo in storjeno zlo. Zato je raba svobode najtesneje povezana z naravnim moralnim zakonom, ki ima univerzalni značaj, izraža namreč dostojanstvo vsake človeške osebe, utemeljuje njene osnovne pravice in dolžnosti in je, končno, temelj sožitja v pravičnosti in miru med ljudmi.

POT K PRAVIČNOSTI IN MIRU
Resnična svoboda je torej osrednjega pomena za uveljavitev pravičnosti in miru, ki zahtevata spoštovanje sebe in drugega, čeprav sta kdaj naše bivanje in življenje daleč od tega. Iz teh ravnanj izhajajo prvine, brez katerih pravičnost in mir ostaneta le besedi brez vsebine. Te prvine so: medsebojno spoštovanje, sposobnost dialoga, zmožnost odpuščanja, ki ga je tako težko nakloniti, medsebojna ljubezen, sočutje do nemočnih, pripravljenost na osebno odpoved.



PRILOGA STR. 2

DRUŽINSKI ZAKONIK - OKROG REFERENDUMA (1)


VPRAŠANJE ČASA JE,
kdaj bomo povabljeni na referendum o Družinskem zakoniku, s katerim si je Pahorjeva vlada naložila nalogo, ki ji ni bila kos, za kar sta bila najmanj dva razloga. Tri leta je imela na razpolago, da bi se informirala, razgledala, demokratizirala okrog družinskega vprašanja in se poučila, toda nič od tega. Revolucionar pač potrebuje spopad. Že ob nastopu vlade so, pred tremi leti, vladni veljaki in veljakinje trdili, da je nujno potrebno »redifinirati« družino, kar pomeni družino nanovo opredeliti. Kmalu se je pokazalo, da gre predvsem za to, da volilke in volilci, se pravi politika! določijo po poslancih, katere in kakšne starše potrebujejo otroci. Drugi razlog je brezdušno in vzvišeno izsiljevanje ter trmasto vztrajanje na ideoloških pred-demokratičnih stališčih levega trojčka, ki si je naložil nalogo, da čim bolj sesuje skupnost normalne družine, ki ima že tako veliko problemov in s strani države manj podpore kot drugačne družinske zveze.


309. člen
Ta zakonik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začne eno leto po njegovi uveljavitvi. Datum: 16. junij 2011. Državni zbor - dr. Pavel Gantar, predsednik

KO JE BIL ZAKONIK V PARLAMENTU IZGLASOVAN,
20_2012_3.jpgsmo ugotavljali, da ga je »trojček« bednega spomina!, s svojimi večinskimi glasovi v parlamentu, ne da bi poiskal splošno družbeno soglasje, kratkomalo  izsilil. Tedaj pa je veliko volilk in volilcev stopilo demokratično, odkrito in pogumno na noge z vprašanjem: »Kdo vas pooblašča, da redifinirate družino tako, da otrokom jemljete naravno pravico do očeta in mame? Ker, ne glede na to, kako se določena družina sestavlja, ima vsak otrok pravico do očeta in mame. Tudi oni, katerih starša ne živita skupaj, kakor otroci, ki živijo samo z mamo ali očetom! Na volitvah vam nismo dali pooblastila, da se poigravate z otroki. Otrok ni pravica ali igrača odraslih!« Nastal je spopad.
Civilna družba, kristjani, mnoge znanstvene in strokovne ustanove, posamezni strokovnjaki za družinska vprašanja, verske skupnosti na Slovenskem, etično pokončni ljudje, ki versko niso opredeljeni, smo se odzvali, poslušali vladne žalitve in poniževanja in peljali zadevo skozi Ustavno sodišče.
 
NISO RAZUMELI
Po objavljeni odločbi Ustavnega sodišča so predlagatelji Družinskega zakonika in z njimi ne malo »liberalnih« novinarjev pokazali v javnih nastopih in pisanjih, da ne razumejo demokratičnega soočenja, predvsem pa da so nam doslej vladali podpovprečni profesionalci polni vzvišenosti, ovite v besede, ki naj bi bile strokovne če že ne znanstvene. Med njimi je celo, z dozo ideološkega sovraženja, odhajajoči minister, redni prof. dr. Ivan Svetlik s Fakultete za družbene vede v Ljubljani, prorektor za študentske zadeve in kakovost univerze itd. itd.

Gašper Rudolf


PRILOGA STR. 3

SREČANJE OB JASLICAH

TAKO JE FRANČIŠEK V GRECCIU ZAČEL TRADICIJO JASLIC
je bil naslov že petega čezmejnega srečanja ob jaslicah. 20_2012_4.jpg
Srečanje, ki vsako leto poveže brate in sestre Frančiškovega svetnega reda Koprske škofije, Furlanije in Goriške nadškofije, je letos potekalo na italijanski strani, v Goriški kapucinski cerkvi, 8. januarja. Namen srečanja je dvojen: povezovanje dveh sosednjih narodov in skupno praznovanje ter podoživljanje Jezusovega rojstva, ki je odrešenik vseh ljudi. Tako je želja, da bi te odrešene odnose najbolj živeli ob mejah, kjer se bolj kot drugod srečujemo z razlikami dveh narodov.
Letošnje srečanje je želelo opozoriti, da je z oporo na tradicijo postavljanja jaslic, ki jo je začel v Grecciu sv. Frančišek, mogoče črpati moč za vsakdane življenje. Ta moč je evharistija v kateri se v resnici Božji Sin rodi na svet pri vsaki sveti maši. Srečanje je letos pripravilo bratstvo FSR iz Gorice, sodelovali pa so mladi iz goriške stolnice z uprizoritvijo muisicala Preprosto Frančišek, otroški pevski zbor od sv. Ivana ter Frančiškova mladina in otroci iz Vipavskega Križa in Nove Gorice – Kapela.
 
PET DELOV
Srečanje je bilo sestavljeno iz petih delov. Najprej nam je bil dogodek približan tako, kakor ga je tudi sv.20_2012_5.jpg Frančišek prebiral v evangeliju. Evangeljske besede so v Frančišku odzvanjale drugače, odkar je obiskal svete kraje in hodil po poteh, kjer je hodil njegov Odrešenik, zato smo v drugem delu s pomočjo Frančiškovih življenjepiscev želeli podoživeti Frančiškovo izkustvo Božiča. Sledilo je zrenje božične skrivnosti v jaslicah in zrenje Jezusa med nami v evharistiji. Tako smo dopustili preoblikovati svojo življenjsko izkušnjo s Frančiškovo izkušnjo odrešenja, ki jo je želel posredovati vsem kristjanom s tem ko je postavil prve jaslice v Grecciu. V prošnjah zase in za potrebe vseh smo prosili božjega blagoslova za ljudi obeh držav.  


Srečanja sta se udeležila škofa Koprske in Gorške škofije, dr. Jurij Bizjak in msgr. Dino de Antoni. Oba sta zbrane tudi nagovorila v obeh jezikih. Srečanje smo nadaljevali s prijetnim druženjem.

br. Tomaž Pinter, OFM


PRILOGA STR. 4

PREHRAMBENA KRIZA V AFRIKI


Glede humanitarne pomoči mora v letu 2012 imeti Afrika prednost, saj se odpira še ena kriza oskrbe s prehrano v deželah južno od Sahare, predvsem Afriškega Roga. Na to opozarja več humanitarnih organizacij, ki delujejo na tem območju, med njimi Oxfam, ena od najpomembnejših mednarodnih zvez za humanitarno pomoč in razvojne načrte. Sibilla Filippi, odgovorna za Afriko je o krizi povedala, da so vzroki najprej naravni, ker je bilo lani malo dežja. Vendar je vzrok tudi rast cen hrane, ki otežuje ne samo pridobivanje hrane, ampak tudi odnos do hrane same. Gre za države, kjer ljudje živijo v skrajni revščini in je zbiranje hrane velik problem«.
Ob »cunamiju lakote« predvidevajo, da bo v prihodnje 11 milijonov ljudi v nevarnosti, da ostanejo brez hrane. »Kar lahko naredimo je, da takoj pomagamo.« Dobra novica je, da so katastrofo zaznali pravočasno in še lahko preprečijo najhujše.

ORATORIJI V NAKUPOVALNIH CENTRIH


Torinski nadškof Cesare Nosiglia je na tiskovni konferenci predstavil dokument, ki so ga poslali župnijam in drugim ustanovam v Torinu in se ob tem provokativno vprašal, zakaj ne bi odprli oratorije, kraje zbiranja, tudi znotraj trgovskih centrov, kot znamenje Cerkve: »Ki je razumela svoje misijonsko poslanstvo, ki se vključuje v konkretne življenjske stvarnosti in posledično gre naproti mladim, tam kjer so«.
»Mladi na srečanjih pogosto rečejo, da je Cerkev preveč oddaljena. Zanje ni toliko pomembno, kaj jim govorim, ampak predvsem, da se z njimi srečujem. Mogoče bi morali odpirati naše oratorije tudi v nakupovalnih središčih, iti tja, kjer so mladi, ne da čakamo, da bodo oni prišli k nam.«
»Problem mladih ni samo vprašanje zaposlovanja. Njihovi problemi imajo različne vzroke, od kulture nihilizma in potrošništva, od odsotnosti vlog mater in očetov do pomanjkanja verske razsežnosti. Pomembno je, da vse te niti povežemo, mladim pokažemo, da jim zaupamo, čeprav jih moramo opozarjati tudi na njihovo odgovornost«.
Nadškof meni, da je potrebno oblikovati Cerkev, ki bo manj »samozadostna« in bolj odprta za potrebe in vprašanja sodobnega sveta.

SVETOPISEMSKA APLIKACIJA


Katoliški prevod Svetega pisma je dostopen tudi preko aplikacij iPod in iPhone. Vsebuje celotno besedilo Svetega pisma Stare in Nove zaveze. Pripravljajo tudi posebno optimizirano verzija za iPod. S pomočjo enostavne navigacije je besedila v knjigah, poglavjih in vrsticah zelo lahko poiskati. Izdalo jih je Katoliško svetopisemsko društvo v Stuttgartu.
Med drugim vključujejo različne možnosti iskanja besedila. Bralec lahko poišče in dodaja komentarje posameznim vrsticam. Prav tako lahko odlomke preko SMS-a ali e-pošte pošlje drugim.

Aleš Rupnik


Zaupen pogovor
Po novem letu se prijatelja spet zadržujeta pri točilnem pultu. Janez zavzdihne: »Kar naprej se bojim moje žene, ta čas je zelo huda. Ali tudi ti?«
»Ne, jaz se bojim samo svoje!«


Leto XII