Navigation



Oznanila

27.2.2011

OZNANILA

GLASILO ŽUPNIJ KAPELA KRISTUS ODREŠENIK KROMBERK OSEK SOLKAN ŠEMPAS ŠEMPETER VOGRSKO

8. nedelja med letom
27. 2. 2011 // Leto XI // Št. 24

UVODNIK

»TO JE MOJA DRŽAVA« (Gadafi)


ZASKRBLJENI TURISTI
V teh dneh upravičeno zaskrbljeni spremljamo dogajanje v državah arabskega sveta (Tunizija, Egipt, Libija…), če ne pozabimo na stalne napetosti na Bližnjem vzhodu in drugje po svetu. Diplomati in novinarji nam sicer posredujejo svojo, verjetno neko delno, tudi spremenjeno informacijo, ki želi dogajanje, predvsem pa posledice ublažiti. Tako se naši turisti še vedno mirno sprehajajo po »eksotičnih destinacijah«, saj jih lahko po zagotovilih turističnih agencij in Ministrstva za zunanje zadeve kadarkoli varno zapustijo.

ZAKAJ NA ULICE?
Kaj pa ljudje, ki tam živijo? Mogoče so se naveličali dvoličnosti, predvsem pa revščine, medtem, ko mnogi v privilegijih živijo drugačno, boljše, razkošno življenje. Uprli so se in šli na ulice. In nanje so streljali, celo iz letal! Kdo je potem: »Moja država«, če nis(m)o ljudje, je nafta, plin, turizem…

TRI VPRAŠANJA
Prvo vprašanje za našo realnost: Kaj imata (razen kamel) skupnega Borut Pahor in Moamer Gadafi? Da si s svojimi privrženci lastita državo!
Drugo vprašanje: Kam s kamelami ob rdečem semaforju? Evropska unija nam jih zaradi veterinarskih pogojev ne dovoli sprejeti. Ljudje pa kljub sindikatom ne zmorejo na ulice.
Tretje vprašanje, oz. dejstvo pa je: Pot (tudi medijske) diskreditacije vodi v likvidacijo, kar je staro udbovsko načelo in smo tega že navajeni. Naslednji korak je »apatija«: saj me ne zanima, bodo že, ne grem na volitve, referendum, ker… Žal se pot tu ne konča in počasi, zavestno vstopamo v čas, ko bo zavladala »anarhija«, svet, kjer spregovorijo skrajnosti, fundamentalizem, tudi za ceno ubijanja. To se je zgodilo v Tuniziji, Egiptu in Libiji…, kdaj v Sloveniji?

NI TVOJE!
Naša govorica postane nevarna, ko si začnemo stvari lastiti, govorica, ko župnik reče: »Moja župnija«, v družini, ko nekdo reče: »Pri nas je pa tako, mi imamo tako…«, ali celo: »Jaz sem tako rekel...« in dela po svoje, predvsem pa izkušnja, da tisto, kar je bilo prej moje, po polomu nihče ne ve več, čigavo je, ker ni osebne odgovornosti.
Zato, dragi (Gadafi), ta država (Libija) ni tvoja…

Aleš Rupnik

KAPELA

MOLIMO PRED NAJSVETEJŠIM
v četrtek, 2. marca ob 18:00 za nove duhovne poklice. K molitvi in prejemu zakramentov vabljeni na prvi petek in prvo  soboto, ko še posebej molimo k Mariji za svetost duhovnikov.

PRVOOBHAJANCI S STARŠI

nadaljujejo z dodatnimi srečanji v pripravi na prvo sv. obhajilo. Dobimo se v soboto 5. 3. ob 9:30 uri.

HVALA,
čeprav malo pozno pa vendar, za zbrane darove 185,50 € v lanskoletni adventni akciji Otroci za otroke; prispelo je 13 pisem in v akciji je sodelovalo 20 otrok.

ZNAMKE ZA MISIJONE
Slovenci že 90 let zbiramo znamke za pomoč misijonarjem. Vse pošiljamo na Misijonski odsek v Rojan pri Trstu. Lani smo zbrali 2.611 € s prodajo znamk za Pedra Opeko, nabralo pa se je 159 kg znamk, ki so enake, ali jih je preveč v obtoku; te so šle za zdravila za gobavce v Burkini Faso.
Pridružimo se tudi mi. Na Kapeli bo v cerkvi pri strani nabiralnik, kamor lahko oddate znamke. Te naj bodo rabljene, izrezane s kuverte, kartice… tako, da pustite rob, da se ne poškodujejo.

POSLOVILI SMO SE
od rajne Verene Winkler (79), Lokovec 79; pogrebni obred je bil na pokopališču v Stari Gori 1. februarja; prav tako smo 19. februarja k večnemu počitku položili Darinko Simsič (88), Vipavska cesta 141 in 22. februarja Franja Telbana (53), Erjavčeva 23; oba sta tudi pokopana v Stari Gori. Naj jim Gospodar življenja nakloni večni mir in večna luč naj jim sveti.

KRISTUS ODREŠENIK


VEROUK
Ta teden nadaljujemo z veroukom po ustaljenem urniku.

BIRMANCI
S starši birmancev se srečamo v nedeljo, 6. marca, po maši ob 9:00. Dogovorili se bomo glede poteka programa po skupinah, čiščenja cerkve in drugih prostorov ter osebnega pogovora z birmanci.

ROMANJA
Na oglasni deski so vabila in programi romanj: v marcu v Lurd, pred prvim majem na Sicilijo. Prijavite se do 28. februarja.

KROMBERK IN VOGRSKO

BIRMANSKI KANDIDATI
Skrbno pripravljeni pridite na preverjanje pripravljenosti, kot je dogovorjeno. Po domovih obdelajte gradivo priprave na zakrament zrelosti in odgovornosti.

OTROCI
Nadaljujemo z rednim veroukom, h kateremu pridite z veseljem in pripravljeni. Vzemimo skrbno katehezo, kot tudi obisk svete maše in vsakodnevno molitev!

BLAGOSLOV DRUŽIN
Nadaljujem z obiskom družin v Kromberku, kjer se kaj pogovorimo, molimo in smo deležni blagoslova.

PRVI PETEK IN PRVA SOBOTA
Ta sveta dneva nas vabita k prejemu zakramentov in češčenju Jezusovega in Marijinega srca.

PASTIRSKO PISMO
Postno premišljevanje naših škofov poslušamo danes in prihodnjo nedeljo. V pismu z naslovom »Drug drugega bremena nosite!« nam škofje v letu dobrodelnosti spregovorijo o dejavni ljubezni do bližnjega v vsakdanjem življenju.

SOLKAN

PO ZIMSKIH POČITNICAH
K verouku pridemo z novo, spočito zavzetostjo. In tudi z odločnostjo uresničevati naučeno: z dobrodelnostjo v življenju, z veselim sodelovanjem pri nedeljskem bogoslužju.
 
SVETOPISEMSKA SKUPINA
se sreča v sredo ob 19:00.
 
ČETRTEK ZA DUHOVNE POKLICE
Četrtek pred prvim petkom ne pozabimo moliti za nove duhovne poklice. Vabljeni tudi k češčenju Najsvetejšega po maši v ta namen.
 
PRVI PETEK IN SOBOTA
V petek pride pred mašo ob 18:00 pater s Svete Gore za spovedovanje.
 

ŠEMPETER

BIBLIČNA SKUPINA
V ponedeljek, 28. 2. bo ob 20:00 srečanje biblične skupine. Obravnavali bomo Jobovo knjigo od 12. do 20. poglavja.
 
KATEHISTINJE
V torek, 1. 3. bo ob 20:00 srečanje za katehistinje. Skupaj bomo načrtovali postni čas za veroučence.
 
STARŠI BIRMANCEV
V sredo, 2. 3. bo ob 20:00 srečanje staršev bodočih birmancev. Tema srečanja bo, kako preživeti letošnji postni čas v pripravi na birmo.
 
ŠOLA ZA ZAKON
V petek, 4. 3. bo ob 20:00 srečanje skupine Šola za zakon.
 
STREŽNIKI
V soboto, 5. 3. bo ob 10:00 srečanje za strežnike.
 
1. PETEK IN 1. SOBOTA
V petek in soboto bo ura molitve pred Najsvetejšim eno uro pred mašo (17:00-18:00). Uro molitve vodita 5. in 6. roža ŽRV. Med tem bo priložnost za spoved. Po maši bomo zaključili češčenje z litanijami, posvetitvijo in z blagoslovom z Najsvetejšim.
 

SKUPNA OZNANILA


KMALU BO NOV KATEHUMENAT
13. marca ob 17:00 v prostorih konkatedrale začne s srečanji nova skupina odraslih, ki želijo postati kristjani. Do takrat se srečujejo z domačim duhovnikom v svojih župnijah. Lahko še koga povabimo?

PUSTNA SOBOTNA ISKRICA
Radio Ognjišče in Misijonsko središče Slovenije tudi letos organizirata Pustno Sobotno iskrico.
Cilj letošnjega pustnega plesa z dobrim namenom bosta afriški deželi Burundi in Ruanda. Upamo, da nam bo, prek slovenskih misijonark, uspelo obnoviti Center za podhranjene v Rwisabi v Burundiju in omogočiti nadaljevanje šolanja dvajsetim dijakom v kraju Butare v Ruandi.
Pustna sobotna iskrica bo v soboto, 5. marca, ob 12.00 v Športni dvorani Zavoda sv. Stanislava v Šentvidu nad Ljubljano.
Za zabavo, glasbo in ples bodo letos skrbeli: Sten Vilar, Stična Band in radijski sodelavci.
Ohranili bomo lepo tradicijo: ob pomoči pokroviteljev – darovalcev, boste lahko prišli do slastnih krofov, pijače in podobnih pustnih presenečenj. Prav vsak cent zbranega bo odšel v Afriko, ki bo na uspeh upala vse od devete ure naprej, ko bomo, prek radijskih valov, začeli zbiranje sredstev.
Vabljeni k darovanju in na pustni ples 5. marca ob 12. uri! Najlepše maske bodo lepo nagrajene. Letos bomo iskali najlepšo družinsko masko in jo, v sodelovanju s turistično agencijo Quo vadis, poslali na čudovit izlet v Cinque Terre. Za tri dni! Mamice, očetje, otroci, akcija! Več pa v naslednjih dneh. Na radijskih valovih in spletu!


PRILOGA – STR. 1

OB FINANČNEM PRETRESU MARIBORSKE ŠKOFIJE (4)


POZNAVALCI IN RAZOČARANI LJUDJE SO SE ČUDILI
od kod in kako se je zlila z vodilnimi in odgovornimi v mariborski škofiji druščina, v kateri se je znašlo toliko vprašljivih, če ne zavoženih prisklednikov, tako glede njihovih strokovnih in delovnih sposobnosti, kakor glede njihovega osebnega in skupinskega odnosa do tuje lastnine, predvsem pa do resnice.
Kakšen mučen vtis je bil, ko smo na TV gledali in se naposlušali njihovega izmikajočega dolgovezenja, ki je mejilo na otročjost in je žaljivo podcenjevalo javnost, posebno vernike. Kar nekaj so govoričili, več prikrivali, postavljali v kot italijanskega novinarja, ki je odprl predal in hodili brezbrižno mimo problema, ki so jih o njem povpraševali.

VERNIKI LAHKO SAMO UPAMO,
da način, kako je odgovorna skupina komunicirala z javnostjo v zadnjem mesecu, ni način komuniciranja, ki ga je prevzela Cerkev, do svojih vernikov in do »onih zunaj« ali na njenem pragu.
Velik del duhovnikov in vernikov je zgrožen ob izkušnji, da so se pri nas razpredle brezčutne, malopridne in vplivne elite, ne le v državnem vrhu ampak tudi znotraj Cerkve, in se grebejo okrog financ, gmotnih dobrin ali katere druge vplivne pozicije, skratka prerivajo se okrog tistih in za tisto, kar jih dela na zunaj močne, čeprav so v resnici krhki in trhli. Predvsem pa neodgovorni!
Vprašujejo se tudi, ali bo zmogla slovenska Cerkev v sedanji zasedbi, urediti ter posodobiti razdrobljenost in nepreglednost vlog in nalog znotraj sebe z namenom, da bo jasneje izrazila svoje pastoralno poslanstvo.
Da začne s prenovo, recimo, pri samem vrhu Medškofijskega organigrama, ki ga je predstavila, po mnenju mnogih improvizirano, v sinodalnem Sklepnem dokumentu na strani 220. Tam so začrtani, upamo da samo na papirju, odnosi med škofi. Če so res taki, kot so zarisani, so dvoumni, oddaljeni od božjega ljudstva in neproduktivni.

»NE MORETE SLUŽITI BOGU IN MAMONU!«
Mamon - denar - je v evangeliju simbol za vse malike, kadar zavlada človeku ali vplivni skupini. Kdo je konkurent Bogu? Satan? Noben človek se brez razloga ne odloči, da bi služil Satanu. Kdor to stori, dela to zato, ker verjame, da bo iz tega iztržil kakšno posvetno-dosmrtno korist. Kdo je dejanski proti-Bog, nam to nedeljo pove Jezus z izjavo: »Ne morete služiti Bogu in mamonu« 
Kadar postane človekov smisel denar, Mamon z veliko začetnico!, se mu zgodi proti-Bog. Človek, skupina ljudi, elita zaide s takim odnosom do denarja, mamona,  v alternativni svet, v katerem so vera, upanje in ljubezen usmerjene ne več v Boga, ampak v denar.
Tedaj se zgodi  preobrat vrednot. Njihov propad.
Alternativni svet pravi: »Tisti, ki ima denar, doseže vse, kar želi«. In na določenem področju se zdi, da je tako. 
Čeprav začasno in največkrat bolj navidezno kot srečno.

Gašper Rudolf
konec


PRILOGA – STR. 2

SLOVENSKA ŠKOFOVSKA KONFERENCA OB DOLŽNIŠKI KRIZI GOSPODARSKIH DRUŽB, POVEZANIH Z MARIBORSKO NADŠKOFIJO

POVZETEK
Dolžniška kriza gospodarskih družb, povezanih z mariborsko nadškofijo, je razkrila številne nepravilnosti pri poslovanju. Gospodarska uprava je prevzemala prevelika tveganja s sredstvi, ki so bila last Cerkve in njenih vernikov, pri tem pa je tudi presegala svoja pooblastila. Odpovedal je nadzor.                                                                         
… Bo vse potrebno pošteno razčistiti, ugotoviti naravo in težo teh nepravilnosti in odgovornost vseh vpletenih ter jih sankcionirati. Škofje podpiramo novega mariborskega nadškofa metropolita Turnška pri njegovem prizadevanju za pošteno razjasnitev nastalega položaja, za ugotovitev odgovornosti, za jasno in bistveno drugačno usmeritev v gospodarjenju s cerkvenim premoženjem in za personalne spremembe, ki jih bo ta proces zahteval. Verjamemo, da bo to izpeljal do konca.
Prav tako ga podpiramo v njegovem prizadevanju, da bi tudi mali delničarji ne ostali brez svojih deležev. Škofje se pridružujemo opravičilu in obžalovanju…
Ta izkušnja nas zavezuje, da bomo v prihodnje gospodarjenje s premoženjem v Cerkvi zaupali strokovnjakom, predvsem pa bomo zagotovili še bolj skrben, reden in učinkovit nadzor.
Dogajanje poskušamo razumeti kot Božji poziv, da vse delovanje Cerkve na Slovenskem opiramo predvsem na velikodušnost in prostovoljstvo naših duhovnikov in vernikov. Tako je bilo v minulih desetletjih in bo ostalo še naprej, kar pa ne izključuje pametnega in zlasti odgovornega gospodarjenja s premoženjem, ki nam je zaupano, pač pa nam nalaga dolžnost, da na novo upravičimo pričakovanje, da bo Cerkev dober gospodar in da bo prednostna namembnost materialnih sredstev za pospeševanje pastoralnih dejavnosti Cerkve v celoti spoštovana in dovolj jasno razvidna.
Zavedamo se nevarnosti, da bi mnogi z odzivom na dogodke postali malodušni ali se oddaljili od Cerkve. Četudi je razkritje teh nepravilnosti v javnem mnenju naletelo na odmev, ki ga je bilo pričakovati, gospodarske dejavnosti še zdaleč niso v ospredju naših prizadevanj, našega dela. Gospodarska dejavnost posamezne škofije in Cerkve nasploh je njen majhen del, z njim se neposredno ukvarja malo ljudi, a ob zlomu pade senca na vse. Vendar nimamo pravice prezreti dejstva, da večina naših duhovnikov in vernikov po župnijah gospodari varčno, zgledno in pošteno ter z zelo skromnimi sredstvi izpolnjuje pastoralne in druge naloge. Kot smo že večkrat poudarili, Cerkev na Slovenskem ni bogata v gmotnem smislu, bogata pa je z velikodušnimi in požrtvovalnimi duhovniki in verniki, ki imajo Cerkev za svojo. Zato se ne moremo strinjati s posploševanji, kakor da je vse cerkveno gospodarjenje v Sloveniji enako sporno. Res je utrpel škodo ugled Cerkve kot dobrega in odgovornega gospodarja. Ta ugled si bo mariborska nadškofija skušala povrniti s temeljito ugotovitvijo krivde odgovornih in njihovim sankcioniranjem ter z verodostojnim ravnanjem v prihodnosti. V ostalem delu Cerkve na Slovenskem bomo zato še bolj budni in bomo skrbeli, da se kaj takega ne bi zgodilo tudi drugod…


PRILOGA – STR. 3

IZ PAPEŽEVE POSLANICE ZA SVETOVNI DAN MIRU 2011 (6)

SVOBODA VERE - POT DO MIRU


DIALOG
Dialog med pripadniki različnih verstev je sredstvo za sodelovanje vseh verskih skupnosti za skupno dobro. Cerkev ničesar, kar je v raznih verstvih resnično in sveto, ne zameta. »Z iskrenim spoštovanjem gleda na te načine delovanja in življenja, na ta pravila in nauke, ki se sicer v marsičem razlikujejo od tega, kar sama veruje in uči, vendar so neredko žarek resnice, ki razsvetljuje vse ljudi.« 
Cerkev »oznanja in je dolžna nenehno oznanjati Kristusa, ki je 'pot, resnica in življenje' v katerem najdejo ljudje polnost verskega življenja in v katerem je Bog vse s seboj spravil«. To pa ne izključuje dialoga in skupnega iskanja resnice v različnih življenjskih okoliščinah, kajti kakor pravi pogosto navedena beseda sv. Tomaža Akvinskega, »vsaka resnica, naj jo izreče kdor koli, je od Svetega Duha«.
Leta 2011 se bomo spominjali 25-obletnice Svetovnega dneva molitve za mir, ki ga je Božji služabnik Janez Pavel II. sklical v Assisiju leta 1986. Tedaj so voditelji vélikih svetovnih verstev pokazali, kako je vera dejavnik edinosti in miru, ne pa razdora in sporov.

POLITIKA IN DIPLOMACIJA
morata razmišljati o moralnem in duhovnem izročilu, ki ga prinašajo vélika verstva sveta za spoznanje in potrditev resnice, vsesplošnih načel in vrednot, ki jih ni moč zanikati, ne da bi s tem zanikati dostojanstvo človeške osebe. Kaj torej v praksi pomeni pospeševanje moralne resnice na področju politike in diplomacije? Pomeni najprej delati odgovorno na podlagi celovitega spoznanja dejstev; dalje pomeni preoblikovati politične ideologije, ki vodijo k spodrivanju resnice in človeškega dostojanstva ter želijo uveljaviti lažne vrednote s pretvezo miru, razvoja in človekovih pravic… kakor so potrdili narodi sveta v Listini Organizacije združenih narodov leta 1945, ki predstavlja vsesplošne moralne vrednote in načela v skladu z normami, ustanovami in sistemi sožitja na narodni in mednarodni ravni.

ONKRAJ SOVRAŠTVA IN PREDSODKOV
Kljub vsem prizadevanjem držav, ustanov in naporom nevladnih organizacij ter vseh ljudi dobre volje, ki se vsak dan žrtvujejo za obrambo temeljnih pravic in svoboščin, se tudi danes soočamo s preganjanji, diskriminacijami, nasiljem in nestrpnostjo do vere. To se dogaja z zastraševanjem in kršitvijo pravic, temeljnih svoboščin in življenjskih dobrin, vse do odvzema osebne svobode in samega življenja.
Poleg tega so pretanjene oblike sovraštva do vere, ki se v deželah zahodnega sveta ob različnih priložnostih kažejo v zavračanju zgodovine in verskih simbolov, v katerih se zrcalita istovetnost in kultura večine državljanov. Te oblike pogosto netijo sovraštvo in predsodke in so v nasprotju z jasnim in uravnovešenim pluralizmom in laičnostjo ustanov, tudi če ne pomislimo, da so novi rodovi v nevarnosti, da ne bodo prišli v stik z dragocenim duhovnim izročilom svojih dežel. 


Benedikt XVI.
Sledi nadaljevanje in sklep

PRILOGA – STR. 4

PROGRAM BEATIFIKACIJE JANEZA PAVLA II.

Obred beatifikacije papeža Janeza Pavla II. (1978 – 2005) bo 1. maja ob 10:00 na Trgu sv. Petra vodil papež Benedikt XVI. Na predvečer bo v organizaciji rimske škofije na nekdanjem hipodoromu »Circo Massimo« molitveno bedenje. V ponedeljek, 2. maja pa bo ob 10:30 na Trgu Sv. Petra zahvalna maša. Po maši bo sarkofag novega blaženega prenesen v baziliko sv. Petra v kapelo sv. Sebastijana. Več o programu lahko poiščete na spletni strani: www.karol-wojtyla.org .
Tudi ta dogodek želijo nekateri zlorabiti, ko po internetu že prodajajo vstopnice za beatifkacijo. V izjavi vatikanska Prefektura posebej opozarja, da za beatifikacijo papeža Janeza Pavla II. ni vstopnic. Dostop na trg in okoliške ulice bo brezplačen.

MLADI IN CERKVENA POROKA

Madžarski Državni urad za statistiko je objavil rezultate raziskave, po katerih je razvidno, da mladi visoko ocenjujejo pomen zakonske zveze, kar 80% vprašanih je odgovorilo, da je zanje zakon uresničenje »najboljšega načina življenja«, 70% jih meni, da brez otrok »ni srečnega življenja«. Temu nasprotujejo podatki, da je zaradi zmanjšanja rojstev v letu 2010 število prebivalcev upadlo. Za samsko življenje je glasovalo 30% vprašanih, kar je 10% več, kot leta 2006. Eden od razlogov je verjetno podatek, da je na Madžarskem vsak drugi zakon razvezan. Podatki o demografski situaciji, kot pravi socialna psihologinja Maria Kopp, so zaskrbljujoči. Poleg zmanjšanja števila novorojenih v času enega leta, je zmanjšano tudi število sklenjenih zakonov, kar za 4,7%. Število novorojenih otrok je v upadanju tudi zaradi težkega usklajevanja poslovnega in družinskega življenja. V smislu fleksibilnega in skrajšanega delovnega časa je Madžarska na dnu v Evropi. Samo 10% otrok ima možnost za sprejem v jasli. Sociologinja je kot zgled glede pozitivnega števila rojstev navedla Francijo, kjer so otroci »najboljša naložba za celoviti razvoj družbe.«

NAHRBTNIK ZA SVETOVNI DAN MLADIH

Prvi nahrbtnik Svetovnega dneva mladih je papežu Benediktu XVI. daroval madridski gostitelj, kardinal Rouco Varela. Nahrbtnik v državnih rumeni in rdeči barvi, bo prejel vsak udeleženec srečanja v Madridu. Vsebuje izkaznico udeleženca, rožni venec, tiskane vodiče romanja, mesta in dogodkov, izvod novega Katekizma za mlade »Youcat«, zastavico in kapo. Na srečanju v Madridu od 16. do 21. avgusta pričakujejo milijon mladih iz vsega sveta.

PODPIŠITE EVROPSKO PETICIJO!

Evropska komisija je v več kot tri milijone izvodih pripravila agendo – koledar za učence Evropske unije, ki navaja razne praznike: muslimanske, hinduistične, sikhistične, židovske, itn., z izjemo krščanskih praznikov, ki jih knjižica ne vsebuje.
Peticijo lahko podpišete na: www.europadiary.fr . S podpisom Peticije zahtevate, da v koledar, ki ga bodo po šolah delili v šolskem letu 2011 – 2012, vnesejo tudi krščanske praznike.

Aleš Rupnik

Neveden sosed
Janezek je za rojstni dan dobil boben. Cel počitniški teden je bobnal, nato pa kar naenkrat prenehal. Oče ga vpraša: »Zakaj pa ne bobnaš več?« »Sosed se ne spozna na glasbila. Prosil me je, naj boben razrežem in mu pokažem, kaj je notri.«



Leto XI