Navigation



Oznanila

13.6.2010

OZNANILA

GLASILO ŽUPNIJ KAPELA KRISTUS ODREŠENIK KROMBERK OSEK SOLKAN ŠEMPAS ŠEMPETER VOGRSKO

11. NAVADNA NEDELJA
13. 6. 2010 // Leto X // Št. 38

UVODNIK

IZ PISMA PAPEŽA BENEDIKTA XVI. PAPEŠKEMU ODPOSLANCU  NA PRVEM SLOVENSKEM EVHARISTIČNEM KONGRESU

Papež Benedikt XVI. je za papeškega legata na prvem slovenskem evharističnem kongresu v Celju imenoval kardinala Tarcisia Bertoneja. 
 
POVZETEK PISMA:
 
... Nam je znano, da bo narodni evharistični kongres Slovenije v mestu Celju, in sicer 13. junija. Ko smo prebrali o tem dogodku, sodimo, da bodo verniki množično prišli na slovesnost, da bodo skrivnost Kristusovega telesa in krvi, kot se to spodobi, bolj pobožno častili, ji izkazovali najvišje spoštovanje in znova in znova premišljevali, da je »sveta Evharistija Božji dar za življenje sveta«.
Želimo, da bi se to javno slovesno izražanje pobožnosti utrdilo, da bi se vera okrepila, da bi se ljudje današnjega časa vedno bolj in bolj prisrčno in polno veselili zveličavnih milosti božjega Odrešenika in tako od tega najsvetejšega Zakramenta prejemali obilo duhovnih sadov. Ta sveta gostija namreč veliko pripomore k učinkovitejši verski dejavnosti in vliva pogum za izvrševanje herojskih del.
Da bi se torej to slavje jasneje in vidneje izvršilo, se Naše misli in oči, ustrezno zelo primerni in upravičeni prošnji Slovenske škofovske konference, ustavijo na tebi, prečastiti Naš brat, ki se nam zdiš najbolj primeren in najbolj odličen, da sprejmeš to službo in jo z vso pozornostjo izvršiš. Ko ti torej izražamo bratsko naklonjenost, te postavimo in imenujemo za našega legata na slovesnosti slovenskega narodnega evharističnega kongresa.
Poskrbel boš, da preneseš naše besede in spodbude za bolj goreče čaščenje Evharistije, hkrati pa sporočiš vsem udeležencem Našo dobrohotno naklonjenost. Veliko časa je že preteklo, odkar je tam potekal podoben evharistični kongres. Medtem se je v teh krajih na mnoge ljudi zgrnilo veliko trpljenje. Ko pa bodo sedaj verniki okrepčani z nebeško hrano, trdno pričakujemo in želimo, da bodo doživeli srečnejšo dobo in dosegli duhovni razcvet in blaginjo. Vse to potrjujemo z Našim apostolskim blagoslovom. In da ta blagoslov, tako hočemo, kot pooblaščenec širokosrčno podeliš vsem udeležencem, saj oznanja in bo oznanjal vso pomoč in podporo iz nebes.
Iz Vatikanske palače, dne 3. maja 2010.

papež Benedikt XVI.

KAPELA

HVALA
Še enkrat hvala vsem sodelavcem v pastorali, staršem in drugim, ki ste kakorkoli pomagali skozi celo pastoralno leto pri verouku, najrazličnejših slovesnostih, delavnicah in skupinah.

8. ŽUPNIJSKI PIKNIK
se bo tudi letos odvijal na res lepem prostoru ob reki Soči v Prelesju pri Plavah. Prihodnjo nedeljo, 20. junija ob 11. uri se dobimo pri sv. maši in nato sledi piknik kosilo in druženje vse tja do večernih ur. Že kar tradicionalno srečanje naj nas vse poveže v eno veliko družino bratov in sester, ki se zna skupaj veseliti in radovati. HVALA že uigrani ekipi, ki je pripravila minulo nedeljo srečelov in bo izvedla pikniško dogajanje. Izkupiček od prodaje srečk in tombolskih kart pa bo šel za načrtovano ogrevanje naše cerkve.

ROMANJE NA BREZJE
bolnih in invalidov bo v soboto, 19. junija. Še so prosta mesta. Pohitite z vpisom v naši zakristiji.

KRST
Sveta mučenka Larisa iz 4. stoletja je sprejela v varstvo Laro Velikonja, hči Mitje Velikonja in Manuele Kovšca iz Predmeje, župnija Otlica. Iskrene čestitke in želje družini in botroma.
 

KRISTUS ODREŠENIK

VEROUČENCI - ZAHVALNO BOGOSLUŽJE 
Danes ob 11:00 se zahvaljujemo za veroučno in šolsko leto; si voščimo, da počitnice ne bi bile prazne pa tudi: »NASVIDENJE!: PRI MAŠI NA NEDELJE, PRI VEROUKU V SEPTEMBRU TER PAZIMO NASE IN NA DRUGE!«

ŽUPNIJSKI DAN 2010
Prejšnjo nedeljo smo obhajali 4. Župnijski dan. Vsi, ki smo se ga udeležili, smo izražali veselje, da se spet neposredneje srečamo. Ne moremo, da se ne bi ponovno zahvalili vsem družinam in posameznikom , ki ste poskrbeli za pogoje dogodka in njegov potek. Gostje, domači in oni ki niso iz župnije, so občudovali organizacijsko usklajenost delovne skupine (v katero smo za naprej vabljeni še drugi!). Nekateri so se med tednom vrnili na prizorišče tudi zato, da so fotografirali okrasitev prezbiterija… in še bi morali naštevati… 
Bog lonaj!

KOT ŽUPNIK GAŠPER
in zapisovalec  teh vrstic se presenečen zahvaljujem vsem, ki ste pripravili presenetljiv dar izbora nedeljskih misli, izrečenih v naši cerkvi in ob tem za ljubeznivo pozornost ožjim sorodnikom in meni ob skorajšnji 80. letnici. O »čebelicah« okrog tega večletnega, v molku in veliki žrtvi iznajdljivo izpeljanega načrta pa res nimam besed. Bog vas blagoslovi! Gašper

POČITNIŠKI PROGRAMI
Glede programa na Vojskem mora g. Marko, ki poleti odhaja iz Idrije k drugim nalogam v Vipavi, najti ustrezen čas. Tako da danes še ne moremo posredovati termina. Smo na zvezi!
Za julijski del oratorija ne vpisujemo več, ker je poln. Odprto je vpisovanje za 2. termin v avgustu.

KROMBERK IN VOGRSKO 

OTROCI
Z zahvalnimi mašami in delitvijo spričeval smo sklenili veroučno leto 2009/2010. Vsem (otrokom in staršem) voščimo vesele in sproščene počitnice, med katerimi pa ne pozabite na molitev, na mašo in na primerno obnašanje in dostojno oblačenje! Prejeli ste tudi urnik verouka za prihodnje leto (je tudi na oglasni deski).

ORATORIJ
Za otroke bo teden skupnega petja, igranja, pogovora in ustvarjanja pri konkatedrali in na Mirenskem Gradu od 5. do 10. julija ter pri konkatedrali in v Šempetru od 23. do 28. avgusta. Prijavite se čimprej!

STREŽNIKI
Vabimo vas na počitniško bivanje v Lokovcu od 30. junija do 3. julija. Prijavite se!

MLADINCI (tudi končan 9. razred)
Vabimo vas na teden duhovnosti v Stržišče od 11. do 18. julija. Ostale možnosti si oglejte na oglasni deski ali v verskem tisku!

ŠEMPAS – OSEK

ŽUPNIJSKI PASTORALNI SVET
V Šempasu se srečamo v ponedeljek, 14. junija in v Oseku v torek, 15. junija ob 20:00.

VEROUK
Veroučno leto zaključujemo z mašo v nedeljo. Ob podelitvi spričeval bodo otroci prejeli spomin na obisk šmarnične pobožnosti, bralci Slomškovega bralnega priznanja pa pohvale in zlate nalepke za sodelovanje. 

ŠEMPETER

SREČANJE ZA STAREJŠE
V nedeljo, 6. junija popoldne smo imeli v naši cerkvi srečanje za starejše in bolne župljane. Med mašo je prejelo zakrament bolniškega maziljenja preko 80 ljudi. Po maši je bilo na župnijskem dvorišču družabno srečanje, ki so ga pripravile članice Župnijske karitas. Starejšemu cerkvenemu zboru, sodelavkam Karitas in vsem, ki ste se srečanja udeležili, se iskreno zahvaljujem.
 
POGREBA
V torek, 8. junija smo se poslovili v Šempetru od Ivana Hvala, Feiglova 24 in v Stari Gori od Vojkota Lapanje, V mlinu 4. Naj počivata v miru! Vsem domačim izražam iskreno sožalje.
 
MAŠE DOMA OB EVHARISTIČNEM KONGRESU
Za vse, ki ne boste mogli na Slovenski evharistični kongres v Celje, bo nedeljska sv. maša v župniji že v soboto zvečer ob 19:00 in v nedeljo ob 10:00 in 20:00. Prenos dogajanja iz Celja bo na Radiu Ognjišče in Televiziji Slovenija I. program.
 
ZAHVALNA MAŠA
V nedeljo, 20. junija bo ob 10:00 zahvalna maša za vse veroučence ob sklepu šolskega leta. Vabim vas, da ob tej priliki že vrnete veroučna spričevala.

SKUPNA OZNANILA

SOLIDARNOSTNI SKLAD
Prihodnjo nedeljo bo v vseh župnijah naše škofije nabirka (miloščina) za pomoč revnejšim duhovnikom in kot prispevek za socialno zavarovanje duhovnikov. Bog vam stokratno povrni!

ROMANJE BOLNIH IN INVALIDOV
na Brezje v soboto, 19. junija. Avtobus še ni poln. Pokliči 330-77- 52.
 
PRILOGA – STR. 1 

ZAKULISJE NASTAJANJA NOVEGA DRUŽINSKEGA ZAKONIKA


ČUDNO  - PREČUDNO!
V Zavodu KUL.si smo konec aprila na Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve (MDDSZ) poslali zahtevek po informacijah javnega značaja o pripravi predloga Družinskega zakonika. Na večino vprašanj nam ministrstvo ni znalo odgovoriti! 

Od ministrstva smo želeli predvsem izvedeti, kdo natanko je sodeloval pri nastajanju predloga Družinskega zakonika, koliko časa in denarja je bilo v to vloženega iz davkoplačevalskega denarja in kdo je sestavljal strokovne komisije za pripravo predloga. Odgovor ministrstva, je vseboval odločbo o dostopu do zahtevanih informacij javnega značaja in deset dokumentov, povezanih z nastajanjem predloga Družinskega zakonika. Vendar je bilo vse to le delen odgovor na tri izmed naših petnajstih vprašanj! Dokumenti, ki bi odgovarjali na ostala naša vprašanja, očitno ne obstajajo. 

KAJ SMO IZVEDELI?

Da se je priprava nove družinske zakonodaje začela leta 1997. Takrat je MDDSZ objavilo javni razpis za najcenejšo izdelavo nove družinske zakonodaje. Izbran je bil Inštitut za primerjalno pravo pri Pravni fakulteti v Ljubljani s prof. dr. Karlom Zupančičem na čelu. Ta ekipa je svoj osnutek objavila v Uradnem listu leta 2005. Za svoje delo je prejela okrog 8 milijonov slovenskih tolarjev (preračunano okrog 33 tisoč evrov). 
Njihov osnutek ni vseboval izenačitve istospolnih skupnosti z zakonsko zvezo, prav tako pa tudi ne možnosti posvojitev v istospolne skupnosti. 

Leta 2006 pa se je zgodba ustavila. Od takrat naprej namreč MDDSZ ni plačalo več nobenega računa za pripravo Družinskega zakonika. To je z vidika davkoplačevalcev sicer dobro, ne pa tudi s strani strokovnosti predloga. Zapisano je le, da sta bili za pripravo predloga v sedanjem vladnem mandatu odgovorni uslužbenki Direktorata za družino na MDDSZ  mag. Ana Vodičar in Ljubica Šalinger. Kar  pomeni, da v neposredni pripravi zadnjih štirih let ni sodeloval noben zunanji strokovnjak. Kljub temu pa je ravno to čas, v katerem je v predlogu nastala radikalna sprememba zakonske zveze in posvojitev otrok v istospolne skupnosti. Glede na to, da ne obstaja  nikakršen zapisnik o tem dejanju, obstajata dve možnosti: da sta se za to v neformalnem dogovoru z ostalimi člani ministrstva odločili zgoraj imenovani uslužbenki ministrstva sami ali pa, bolj verjetno, je pritisk za takšno odločitev prišel od ljudi, ki ne želijo biti imenovani…
Zanimivo je pregledati tudi, na katera naša vprašanja ministrstvo ni moglo odgovoriti, ker s temi podatki "ne razpolaga v materializirani obliki oziroma v obliki dokumentov", kot je zapisalo. Med ugotovitvami je naslednje:
Ne obstaja nikakršen dokument o kakršnem koli strokovnem posvetu, ki bi ga na temo priprave Družinskega zakonika organiziralo MDDSZ. Ministrstvo očitno ni ustanovilo nobene strokovne komisije niti za pripravo Družinskega zakonika, kaj šele za strokovno tehtanje pripomb, prispelih v času javne razprave, saj ni niti dokumenta o imenovanju njenih članov…
Iz poročila Zavoda Kul.si

PRILOGA STR. 2 

FILIP TERČELJ (7)

KONEC VOJNE IN NOVI PRITISKI
Po Terčeljevem razočaranju, ker so ga po koncu vojne vtaknili v zapor, je podrobneje seznanil domače z neveselimi razmerami: 
»Kam pojdem, še ne vem. Sedaj iščem kakega kota, ki ga je pa v Ljubljani težko dobiti. (…) Zaenkrat se bom za par mesecev preselil na Studence (tu je bil Terčelj kurat, op.), ker potrebujem še injekcij. Če bo medtem prošnja za dopust ugodno rešena, nameravam dvoje: Mogoče, da grem na Štajersko v Slov. Gradec k zdravniku dr. Simonitiju, kjer ostanem par mesecev v bolnici. Če se pa kaj izpremeni in če dobim dovoljenje, pridem do Novega leta domov. (...). na vseh koncih so nerodnosti in zapreke, pa upam, da bodo minile. (...) Če se bo zvedrilo, se v kratkem vidimo. Naveličal sem se Ljubljane in teh ljudi. Saj so med njimi dobri – in veliko jih je – so pa tudi šeme, prav godni za norišnico...)«
 
Terčelj je iskal pomoč pri pisatelju Bevku, za katerega je upal, da ga bo razumel in mu pomagal:
 
»Poslal sem prosvetnemu oddelenju, odseku za srednješolsko nastavitev v Trstu prošnjo, da me namesti v Ajdovščino, ali kak drugi kraj na Primorsko, kot profesorja. 
 
To ponudbo mi je narekovala narodna dolžnost in pravica. Sem namreč eden izmed slovenskih duhovnikov, ki je največ pretrpel od fašistov na Goriškem. Ne bom ponavljal trpljenja v goriških in koprskih ječah, kakor tudi ne konfinacije v Campobassu. Vsi ti dogodki, kakor tudi moje delovanje, so Ti znani. Smatram za pravično, da mi po petnajstih letih omogočite vrnitev in zaposlitev v krajih, iz katerih me je pognal fašizem. 
 
Trenutno čakam na službo v Ljubljani. Rad bi se pa otresel Kranjske in prišel med naše ljudstvo, da bi sedaj, ko gre za biti in ne-biti, pomagal pri Vašem delu po svojih skromnih močeh. Nič ne sitnarim, ker sem vajen biti `v Zakojci`, vendar želim, da mi omogočiš povratek na delo na Goriškem, mogoče ravno na domu, kjer bi lahko okreval. « 
 
Žal Terčelja tudi Bevk ni razumel ali morda ni smel razumeti. Ponovno se je ponovil primer, ki ga je Terčelj poznal že po prihodu iz fašističnega izgnanstva: zanj ni bilo mesta, ne v šoli ne v prosveti in tudi ne v rednem duhovniškem delovanju. 
 
Nekaj duhovnikov pa se je vendarle zavzelo zanj. Tako ga je duhovnik Franc Krašna v novembru leta 1945 povabil, da mu je dušnopastirsko občasno pomagal na župnijah Davča in Sorica. 
 
V teh krajih so revolucionarji par dni pred Božičem izselili nekaj kmetov, ker so bili njihovi priimki nemškega izvora. Župnik Krašna je oznanil v cerkvi, da bo šel takoj po praznikih v Ljubljano in posredoval pri prijateljih, da se bodo izseljeni  ljudje vrnili domov.  
 
povzel Gašper Rudolf

PRILOGA STR. 3 

08.06.2010

IZJAVA KOMISIJE PRAVIČNOST IN MIR PRI SŠK PO REFERENDUMU  O ARBITRAŽNEM SPORAZUMU

Komisija Pravičnost in mir pri SŠK se je v svoji izjavi pred referendumom o arbitražnem sporazumu izrekla za tri cilje:
· za ohranitev prijateljstva in dobrososedskih odnosov s Hrvaško,
· za pravično mejo, kajti trajno prijateljstvo je mogoče zgraditi samo na pravičnosti,
· za udeležbo na referendumu.
Potem ko je politika prepustila odločanje vsem državljanom, je bilo treba iti množično na volišča in glasovati odgovorno in preudarno. V ta namen smo pozvali tudi javna glasila k čim bolj argumentiranemu, politično nepristranskemu in objektivnemu oblikovanju mnenja ljudi. Prva dva cilja še nista dosežena. Določitev pravične meje je še pred nami, vendar ta naloga ni več samo v naših rokah. Glede tretjega cilja smo lahko samo delno zadovoljni. Vladi RS želimo, da upraviči zaupanje, ki ga je terjala in tudi dobila od državljanov, da bo po tej poti Sloveniji zagotovila pravično mejo in zavarovala njene vitalne interese.

msgr. dr. Anton Stres,
ljubljanski nadškof metropolit
predsednik Komisije Pravičnost in mir pri SŠK

AKCIJA: »KULIJI«

Civilna iniciativa prosi za pomoč pri izdelavi promocijskih pisal
 
Kemični svinčnik je majhno simbolično darilo, ki je vedno uporabno in ga vsakdo lahko spravi v žep. Kot tak je tudi primerno promocijsko sredstvo. V Civilni iniciativi za družino in pravice otrok smo se zato odločili za izdelavo kemičnih svinčnikov z napisom »Hvaležen/a sem za mamo in očeta«, da bi tudi na ta način predstavljali prizadevanja za družino in pravice otrok. 
 
Civilna iniciativa razen prostovoljnih darov nima drugih virov. Zato se obrača s prošnjo tudi na vse bralce e-novic 24KUL.si in raznih Oznanil po župnijah, da po svojih močeh pomagate pri nakupu in dotisku kulijev (kemičnih svinčnikov). Še posebej bi bila dobrodošla tudi ugodna ponudba s strani katerega izmed podjetij, ki se ukvarjajo s prodajo promocijskih daril. 
 
Prepričani smo, da bodo kemični svinčniki na svoj preprost način ponesli sporočilo o pravici otrok do očeta in matere po vsej Sloveniji.
 
Za dodatne informacije lahko pišete na elektronski naslov: za.druzino.in.pravice.otrok@gmail.com , donirate pa lahko s pomočjo plačilnega obrazca BN 02 in naslednjih podatkov:
 
Namen: Donacija »KULIJI«
Zavod za družino in kulturo življenja - KUL.si, Tržaška 85, 1000 Ljubljana
ŠT. RAČUNA: SI56 2420 3901 0509 135
SKLIC: 00 0000000
  
Za vsako vašo pomoč se vam že vnaprej najlepše zahvaljujemo.
 
Vodstvo Civilne iniciative za družino in pravice otrok
 
PRILOGA STR. 4

BLAŽENI JERZY POPIEŁUSZKO


Nadškof Amato je v nedeljo v Varšavi za blaženega razglasil Jerzya Popiełuszka, kaplana Solidarnosti, ki ga je poljska komunistična Služba državne varnosti ubila oktobra leta 1984. »Pozdravljam Cerkev na Poljskem, ki se veseli beatifikacije duhovnika Jerzya Popiełuszka. Njegov zgled in priprošnja naj povečajo pripadnost duhovnikov in laikov Cerkvi,« je v pozdravu pri opoldanski molitvi na Cipru rekel papež Benedikt XVI. 
Na trgu Pilsudski, kraju mnogih zgodovinskih verskih shodov, se je pri slovesni maši zbralo več kot 150.000 ljudi. Med navzočimi je bila tudi mati novega blaženega Marijana, ki se ji je varšavski nadškof Nycz na začetku slavja osebno zahvalil, da je Poljski podarila: »sina, duhovnika in mučenca«. »Izrojena doktrina sovraštva in uničevanja, ki se je v vaši domovini vzpostavila v času komunističnega terorja ni zmagala, ampak je propadla. To je zasluga ljudi, kot je Jerzy Popiełuszko, ki je z orožjem resnice, pravičnosti in ljubezni iskal svobodo vesti, kot državljan in duhovnik«, so besede nadškofa Amata. 
Lika blaženega Jerzya Popiełuszka nam govori o povezanost med ljudmi, spoštovanju človekovega dostojanstva vsake osebe in svobodi vesti. Tragična izkušnja prejšnjega stoletja je: režimi in ideologije prihajajo kakor nevihta, ki za seboj zapusti duhovne in fizične razvaline. 
Beatifikacija Jerzya Popiełuszka je krona leta duhovništva. Njegov duhovniški program: »Premagati zlo z dobrim«, je pomembno sporočilo miru, sožitja in ljubezni za vse, da bi v današnjem svetu znali ustvarjati civilizacijo ljubezni.

RUSIJA: ZMANJŠATI ŠTEVILO SPLAVOV


Ruska pravoslavna Cerkev od države, ki se bori s hitrim padanjem števila prebivalstva, zahteva strožja merila glede pravice do splava. Analitiki pravijo, da bi zmanjšanje števila splavov (Rusija je med prvimi v svetu), lahko bil ključ do rešitve, če se hoče država izogniti demografski katastrofi. 
Lani je bilo po podatkih Ministrstva za zdravje v Rusiji registriranih milijon, dvesto tisoč splavov ter milijon, sedemsto tisoč rojstev. V dvajsetih letih po padcu Sovjetske Zveze, v kateri so z nagradami in finančno podporo spodbujali rojstva, število prebivalstva neprestano pada, od leta 1992 za 12 milijonov. »V sovjetskem obdobju smo se navadili, da je splav postal samoumevni del naše pravne stvarnosti, ki ga ni mogoče spremeniti«, je povedal Vsevolod Chaplin, voditelj oddelka za zunanje zadeve Moskovskega patriarhata. »Danes vidimo, da je to mogoče«. 
Sovjetska Zveza je bila prva država na svetu, ki je pravico do splava uzakonila leta 1920. Stalin je, da bi spodbudil nataliteto, ta zakon ukinil leta 1936. Po njegovi smrti so pravico do splava ponovno uzakonili (1954).

Aleš Rupnik 

O kemični reakciji 
»Kaj se zgodi z železom, ki je dalj časa izpostavljeno vlagi?« vpraša učitelj kemije. 
»Zarjavi.« 
»Pravilno! In kaj se zgodi z zlatom?« 
»Ukradejo ga!« 


Leto X