Navigation



Oznanila

28.2.2010

OZNANILA

GLASILO ŽUPNIJ KAPELA KRISTUS ODREŠENIK KROMBERK OSEK SOLKAN ŠEMPAS ŠEMPETER VOGRSKO

2. POSTNA
28. 2. 2010 // Leto X // Št. 25

UVODNIK

ČLOVEK – V SMERI ŽIVALI ALI BOGA?

 Kako se nekateri na vse načine naprezajo, da bi dokazali, da je človek konec koncev le najvišje razvita žival! Iz osnovne šole mi je še v spominu, kako so nas pri uri biologije prepričevali o veliki človekovi podobnosti z opicami: med drugim gredo dlake na naših rokah v isto smer kot pri opičjih prednjih tacah…
Naj si človek še tako prizadeva dokazovati, da spada v živalsko vrsto, pa živali to odločno zanikajo. Najbolj zgovoren primer za to je dogodek, ki se je zgodil ne dolgo od tega v naši prestolnici. Ko se je človek s kar visoko izobrazbo preveč družil z živalmi, one tega kratko malo niso prenesle in so ga, ker ni hotel drugače, nasilno izločile iz svoje vrste.
Da  se zna človek obnašati zelo živalsko in da gre včasih tudi še naprej (pravzaprav nazaj) od živali – ko ne zna kot živali varovati življenja svoje vrste, ko se prenajeda in prenapija preko mere…-, vemo iz vsakodnevnega življenja. In tudi čutimo posledice svojega živalskega in podživalskega obnašanja. Vendar se nam marsikaj zdi še kar normalno. Da je s človekom, ki ne zna biti človek, nekaj narobe, so nam morale povedati živali. Za njihovo govorico so sprejemljivi tudi tisti, ki v marsičem zagovarjajo kot normalna nekatera nenormalna človekova vedenja.  Postavili so se celo v bran živali: saj označujejo človekovo ravnanje do njih kot nasilno!
In kaj je postni čas drugega kot klic Boga človeku, naj vendar spregleda, kdo je, naj spozna svoje dostojanstvo, naj ravna kot človek: sam s seboj, z vsakim človekom in tudi s stvarstvom.
Je pa postni čas, posebno z svojo drugo nedeljo, Božji klic še k višjemu cilju. Jezus se je spremenil in tako čudovito zasijal na gori, da bi nam pokazal smer, kam naj težimo, kaj je Božji načrt nad človekom. Zato kar pogumno v tej smeri: z mnogimi dejanji ljubezni, z odpovedjo živalskemu v nas in z molitvijo, v kateri tudi mi zaslišimo ljubeče in opogumljajoče Očetove besede: »Ti si moj sin, moj izvoljenec!«
                              
                  Vinko Paljk


KAPELA

SLOMŠKOVA DELAVNICA
Bralci knjig Slomškovega bralnega priznanja vabljeni na delavnico, ki bo v soboto,  6. marca ob 10. uri v veroučni učilnici.

ŽUPNIJSKA KARITAS PROSI

da ji pomagate s svojimi denarnimi darovi, s katerimi bo lahko ustregla prenekateri prošnji naših družin in posameznikov. Svoj dar oddajte na 3. in 4. postno nedeljo. Bog plačaj.

MOLITEV PRED NAJSVETEJŠIM
v četrtek, 4. marca ob 18:00 za nove duhovne poklice. Žetev je res velika in delavcev malo, zato pridite, da skupaj molimo in prosimo.

KRIŽEV POT
v petek, 5. marca ob 19. uri vodijo in pri njem sodelujejo otroci in starši predšolskega, 1. in 6. razreda s katehistinjami.

KRISTUS ODREŠENIK

VEROUK
Ta teden nadaljujemo z veroukom po ustaljenem urniku.

BIRMANCI
Birmanske skupine so zaključile letošnji program po domovih.
V torek 2. marca se birmanci zberejo z g. Markom po razredih v dveh skupinah v 3. učilnici: 7. razred ob 16:00; 8. razred ob 18:00 po razredih. Kdor ne more priti ob uri, določeni za njegov razred, se vključi v drugega.  

SREČANJA S STARŠI
S prihodnjo nedeljo začnemo 3. krog srečanj s starši: v nedeljo se srečamo s starši predšolskih otrok in 1. razreda; čez 14 dni s starši 2. in 3. razreda; 21. marca pa s starši 4. razreda. Naslednje skupine se zvrstijo v aprilu in maju. Vsako srečanje ponovimo naslednji torek takoj po maši.

»MAMASEM« - MAMICE
Mame (na porodniškem dopustu skupaj z dojenčki) ste lepo vabljene na srečanje skupine MAMASEM, ki bodo pri nas vsak 1. in 3. četrtek v mesecu dopoldne.

POSTNA SREČANJA V NOVOGORIŠKEM OKROŽJU
V sredo 3. marca - Jože Možina: Cerkev, kristjani in politika.

KRIŽEV POT
Križev pot je na postne petke ob 18:30. Pridružimo se!

POSTNA SOLIDARNOST
Za Anin sklad: »DAJ LAČNEMU JESTI!«  smo darovali € 1.187,94. Bog plačaj!

KROMBERK IN VOGRSKO


KVATRNA NEDELJA

Današnja miloščina je za semenišče in potrebe škofije. Bog vam povrni!

IZBIRA ČLANOV ŽPS IN ŽGS
Volilna komisija bo v Kromberku jutri ob 19:30 ugotovila izide izbire (volitev) novih ali potrditve starih članov Župnijskega pastoralnega in gospodarskega sveta. Na Vogrskem bomo podobno ugotavljali na sestanku ŽPS in ŽGS v sredo po maši. Šele potem bomo od vsakega pridobili soglasje za sodelovanje v novem ŽPS ali ŽGS.

DELAVNICA
V soboto, 6. marca pridite otroci s starši k ustvarjalni delavnici kot pripravi na materinski dan (21. marca).

POST
Vstopili smo v sveti postni čas. Post, zdržek od mesnih jedi, odpoved in dobra dela nas vabijo k spreobrnjenju.

KRIŽEV POT
V postu molimo spokorno opravilo križevega pota vsako sredo in petek ob oznanjeni uri, nato sledi sveta maša.

SOLKAN

POST 2010
Molitev:
    -  Križev pot je v cerkvi ob petkih po maši in ob nedeljah ob 9:45.
    -  Češčenje Jezusa v sveti hostiji je ob četrtkih po mašo.
    -  Večernice molimo med tednom pri maši.
      -  V pripravi na slov. evharistični kongres poskušamo priti k maši tudi med tednom.
Dela ljubezni:
    -  Svoje postne prihranke zbiramo, v cerkvi in pri verouku, za dva posvojenca na daljavo iz Banje Luke.
    -   Obiščemo vsaj enega bolnika, samega ali starejšega, doma ali v domu (poživimo »akcijo«: obisk Jezusa v Jožkotu).
 
PRVOOBHAJANCI
Skupaj s starši se srečamo 7. 3. pri nedeljski maši ob 10:00 in po maši
 
STARŠI OB KRSTU OTROKA
Srečanja so od 25. 2. ob 19:00 v Solkanu.

ŠEMPAS – OSEK

VEROUK
Veroučenci sodelujejo v postni akciji Karitas »posvojitev na daljavo«.
 
BIRMANCI
S starši birmancev iz Oseka se srečamo v ponedeljek, 1. marca; v Šempasu pa se s starši birmancev 8. razreda srečamo v torek, 2. marca. Srečanja so v veroučni učilnici v Šempasu ob 19:00. 

PRVOOOBHAJANCI

Srečanje in prvo obhajanje zakramenta sprave imamo v četrtek, 4. marca ob 17:00.
 
PRVI PETEK
Na prvi petek dopoldne obiščem bolne na domu, pol ure pred mašo ste povabljeni k molitvi pred Najsvetejšim. Opravili boste lahko spoved.
G. Bogdan bo bolne obiskal v Oseku v petek in v Vitovljah v soboto dopoldne.

SLOMŠKOVO BRALNO PRIZNANJE

K pogovoru o prebranih knjigah in delavnici ste vabljeni v soboto, 6. marca ob 13:30.

KRIŽEV POT
Na 3. postno nedeljo molitev oblikujejo prvoobhajanci v Oseku in Šempasu, takoj po maši.

ŠEMPETER

SREČANJA
V ponedeljek, 1. 3. ob 20:00 bo srečanje za katehistinje, v torek, 2. 3. ob 20:00 za biblično skupino, v soboto, 6. 3. ob 15:00 za prvoobhajance in njihove starše.
 
1. PETEK IN 1. SOBOTA
V petek in soboto bosta uri molitve pred Najsvetejšim eno uro pred mašo (ob 17:00), ki jo bodo oblikovali člani 1. in 2. rože ŽRV. Med tem bo priložnost za spoved. Med mašo bo nagovor, po maši pa zaključek češčenja z blagoslovom z Najsvetejšim.

SKUPNA OZNANILA

ZAHVALA
Hvala frančiškanski in župnijski skupnosti na Kapeli za gostoljubnost in pomoč ob pripravi molitve Križevega pota župnij z obeh strani meje v petek, 19. februarja.

UVAJANJE ODRASLIH V KRŠČANSTVO
Letošnji katehumeni so od vpisa imena ali izbire na 1. postno nedeljo »izbrani katehumeni«. Nova skupina katehumenov se zbira v prostorih konkatedrale v Novi Gorici ob nedeljah ob 17:00. Za obe skupini molimo, da bi se pustili pritegniti neizmerni Božji ljubezni.

POSTNA PREDAVANJA
-    1. 3. ponedeljek ob 20:00 – DOBROVO: g. Marijan Veternik, Eksorcizem in evharistija – boj med vraževerjem in molitvijo.
-    2. 3. torek ob 19:30 – GRGAR: s. Mateja Kraševec, msf in p. Marjan Čuk, ofm, »V odnosih živimo, se gibljemo in smo!«
-    2. 3. - torek ob 20:30 – GORICA: Dr. Helena Jeriček Klanšček, Se stres spoprijema z nami ali mi z njim?
-    3. 3. - sreda ob 19:30 – konkatedrala Kristus Odrešenik: g. Jože Možina: Cerkev, kristjani in politika.
-    6. 3. - sobota ob 20:30 – GORICA: Dr. Christian Gostečnik ofm, Družina pred novimi izzivi

»MAMASEM« - MAMICE
Mame (na porodniškem dopustu skupaj z dojenčki) ste lepo vabljene na srečanje skupine MAMASEM, ki bodo vsak 1. in 3. četrtek v mesecu v prostorih cerkve Kristusa Odrešenika. Druga drugi bomo sopotnice na poti biti ženska, žena in mati. Začnemo ta četrtek, 4. marca, ob 10:00. Info.: tel. 040/346-336 (Irena).

SREČANJE ZA ANIMATORJE

Pred vrati je marec, kmalu bo vse začelo rasti, cveteti in dišati. Tudi Oratorij 2010 bo kmalu tu! Zato... »PAZI, ČAS!« Ponovno se vidimo na srečanju za animatorje v petek, 5. marca ob 18:00 v konkatedrali. Pridimo v čim večjem številu, da bo pokalo od dobre volje in idej! Navduši še koga. Vsak je dobrodošel!

SREČANJE ŠOLE ZA ZAKON
bo v soboto, 6. 3. ob 20:15 v Šempetru pri Gorici. V skupini se zbirajo mladi pari, ki se želijo kvalitetno pripraviti na krščanski zakon. Zbirajo se vsako prvo in tretjo soboto v mesecu. Vabljeni.
 
PRILOGA – STR. 1

OGLEJ OD ATILE DO LANGOBARDOV (4)


Za nazadnje nakazano kratko bizantinsko obdobje v Ogleju (540 oz. 552 – 568) ohranjeni viri kažejo na ponoven dvig pomena Ogleja kot cerkvenega in verskega središča. Vzrok temu je zapleten spor in nato shizma (krivoverstvo) “Treh poglavij”, ki smo ju pred časom že obravnavali.
Tedanji oglejski škof Macedonij (539-557) se je skupaj z milanskim metropolitom Dacijem postavil na čelo odpora v severni Italiji proti ediktu “Treh poglavij”, s katerim je Justinijan samovoljno posegal v odločitve IV. ekumenskega koncila v Kalcedonu (451) in omahljivemu papežu Vigiliju, ki je zdaj sodeloval z Justinijanom, zdaj pa mu nasprotoval. Macedonijev naslednjik Pavlin (557-569) je ob izvolitvi dokončno prelomil s papežem in Carigradom ter stopil na stran krivovercev, hkrati pa je bil oklican za patriarha. Obenem pa si je z milanskimi metropoliti delil prvenstvo v shizmatičnem gibanju. Shizmatiki so imeli dovolj moči, da v letih 558-559 proti njim bizantinska oblast v osebah Narzesa (vrhovni bizantinski oblastnik v Italiji), Janeza (oblastnik v Ogleju) in njegovega brata Valerijana ni mogla storiti ničesar. Še več Janeza so celo izobčili iz svoje Cerkve.
K “neučinkovitosti” bizantinskih oblasti je verjetno prispevala tudi prisotnost Frankov v delih severne Italije, ki so jih zasedli med gotsko vojno. Franki namreč tedaj še niso imeli razčiščenih pojmov o “Treh poglavjih”, zato je grozila nevarnost, da bi se jim pridružila shizmatična severna Italija, kar bi porušilo bizantinsko zasedbo v Italiji. Oglej je verjetno bil tudi eno od izhodišč bizantinskih pohodov, s katerimi so do leta 562/563 izrinili Franke iz severne Italije.
Že kmalu za tem je mesto doletela nesreča, ki je pomenila konec rimsko-poznoantične faze Ogleja. Leta 568 je v Italijo iz Panonije vdrl Alboin s svojimi Langobardi. Vse kaže, da je tedaj bizantinska posadka zanemarila svoje dolžnosti in tako ali tako shizmatično mesto prepustila napadalcu, pred katerim se je patriarh Pavlin s cerkvenimi zakladi umaknil v utrjeni Gradež. Nekatera znamenja pa kažejo, da mesto niti po tem dogodku ni povsem opustelo. Arheološke najdbe iz neposredne bližine kažejo na obstoj langobardske rodovne skupine – fare, ki bi lahko nadzorovala pot od langobardskega Ogleja proti bizantinskemu Gradežu. Po zmagi pravoverja v Gradežu leta 607 so shizmatiki “Treh poglavij” prav v Ogleju ustoličili svojega shizmatičnega patriarha. Tudi potem ko je leta 628 iz Gradeža k Langobardom pobegnil patriarh Fortunat, ki je s pučem poizkusil ponovno vpeljati shizmo, ne on in ne njegovi naslednjiki niso bivali v Ogleju čeprav bi lahko. Raje so do srede 8. stol. bivali v Krminu, kjer so bili na varnem pred bizantinskimi napadi. Nato so se preselili v Čedad in od tam v Videm.
(Konec)

Miloš Fon

PRILOGA STR. 2

IZ DRUGEGA DELA PSTIRSKEGA PISMA SLOVENSKIH ŠKOFOV ZA LETOŠNJI POST

O NEDELJI IN NEDELJSKI MAŠI
Pokojni papež Janez Pavel II. nas spodbuja: »Nedeljska evharistija je privilegiran kraj, na katerem se občestvo neprestano oznanja in goji. Prav z udeležbo pri evharistiji postane Gospodov dan tudi dan Cerkve, ki more na ta način učinkovito izpolnjevati svojo vlogo kot zakrament edinosti.«
Cerkev se najbolj uresničuje prav pri nedeljski sveti maši, ko je zbrano živo jedro župnijskega občestva. Ko kot občestvo obhajate evharistijo, vas evharistija gradi kot Cerkev. Zato je vsako nedeljsko obhajanje svete maše »mali evharistični kongres«.

VESELJE, DA SMO KRISTJANI
Če sta Gospodov dan in sveta maša skupaj tako velik duhovni zaklad za občestvo župnije, Cerkve in za ves svet, potem je nedeljsko mašo premalo imenovati »nedeljska dolžnost«. Ali zakonca, ki se iskreno ljubita, doživljata svoje skupno življenje kot dolžnost? Nikakor! Ljubezni se ne dá zapovedati ne izsiliti, še manj kupiti. Tako je tudi nedeljska maša za kristjana mnogo več kot dolžnost, je pravica. In še več, je najdragocenejši dar ponavzočene Božje ljubezni, ki se je razodela na viden način v življenju, trpljenju, smrti in vstajenju Jezusa Kristusa. In prav to potrjujete pri maši, ko v moči svoje vere na mašnikov vzklik »Skrivnost vere!« odgovorite: »Tvojo smrt oznanjamo, Gospod, in tvoje vstajenje slavimo, dokler ne prideš v slavi.«
Biti zakramentalno navzoč pri njegovi smrti »za nas« – je čast in ne dolžnost. Biti pri odprtem praznem grobu kot znamenju vstajenja – to je prej sreča kakor obveznost. Biti gost pri zadnji večerji – to je prej radost kakor prisila. Vse to je milost ljubečega srečanja med nami in Bogom, ki pod podobo kruha in vina sestopi k nam.
Zato vas, drago Božje ljudstvo, vabimo, da v pripravi na evharistični kongres poživite svoje obhajanje maše in se je udeležujete tudi med tednom. Vzemite si za nalogo nove evangelizacije, da boste po družinah, med znanci in prijatelji spodbujali drug drugega. Tudi oddaljenih, ki so morda že izgubili občutek za nedeljsko mašo, ne obsojajte, marveč jih s prijaznim vabilom opogumite. Ko bodo spet doživeli srečanje z živim Bogom, vam bodo hvaležni.

LETOŠNJI POST IN EVHARISTIČNI KONGRES V JUNIJU
Dragi bratje in sestre, škofje vam želimo duhovno bogat postni čas, v katerem naj se poglobi in zori vaša evharistična vera in raste veselje nad Jezusovo bližino. V nedeljskih bogoslužjih, ko boste zbrani s svojimi duhovniki v edinosti z nami, pa črpajte potrebno »hrano« in »pijačo« za rast svojega župnijskega občestva. V tem občestvu ste živi udje Kristusovega skrivnostnega telesa, ki je sredi sveta ubogih in bogatih »znamenje in orodje« edinosti človeškega rodu med seboj in z Bogom.
Ko vas pozdravljamo v Gospodu, se že veselimo srečanja z vami na evharističnem kongresu v Celju in vam podeljujemo apostolski blagoslov.

PRILOGA STR. 3

DRUGI POSTNI TEDEN PRI NAS DOMA


VZOREC DOMAČEGA SLAVJA

druga_postna_nedelja.pngPred slavjem se premislimo svoj dan, v družini se o njem tudi pogovorimo..
- Pred obredom se zberemo v tišini.
- Tata ali mama v tišini prižge prvo in drugo svečo.
- Se pokrižamo.
- Če se zberemo zvečer,  molimo najprej večerno molitev.
- Tata ali mama nas spomni na sklepe, ki smo jih naredili v začetku posta.
- V tišini premislimo, kako uresničujemo postne sklepe.
- Sledi kratka misel, pripravljena za vsak dan v tednu (glej spodaj!).
- Po njej vsak zmoli zdravamarijo, ki ji doda vzklik: » ... ki je za nas bičan bil.«
- Sklenemo z vzklikom: Tata ali mama: »MOLIMO TE, KRISTUS, IN TE HVALIMO!« Ostali odgovorimo: »KER SI S SVOJIM KRIŽEM SVET ODREŠIL!«

Ponedeljek
»Prva zapoved je: Poslušaj, Izrael, Gospod, naš Bog, je edini Gospod. Ljubi Gospoda svojega Boga, iz vsega srca, iz vse duše, z vsem mišljenjem in z vso močjo. Druga pa je tale: Ljubi svojega bližnjega kakor samega sebe. Večja od teh ni nobena druga zapoved.«
(Mr 12, 29-31)

Torek
Neki učitelj je vprašal svoje učence: »Kje prebiva Bog?« Pa so se mu smejali: »Bog je vendar povsod.« Pa je rekel: »Ne, Bog je samo tam, kamor ga pustimo vstopiti.«

Sreda
Kdor ne misli na druge, bo nekega dne spoznal, da tudi drugi ne mislijo nanj.

Četrtek
Nekaterim, ki so zaupali vase, da so pravični in so zaničevali druge je Jezus povedal: »Dva človeka sta šla v tempelj molit, eden je bil farizej in drugi cestninar. Farizej se je postavil in  molil: 'Bog zahvaljujem se ti, da nisem kakor drugi ljudje…' Cestninar pa je stal daleč proč… se je tolkel po prsih in govoril: 'Bog, bodi milostljiv meni grešniku!'« (gl. Lk 18, 9 -14)

Petek
Veliko stori, kdor stori malo, a stori to, kar mora storiti. Ničesar ne stori tisti, ki naredi veliko, a ne naredi tega, kar bi moral narediti.

Sobota
Naredimo pogumen sklep: da bomo ljudi povezovali, namesto, da bi jih ločevali – da bomo iz svojih besed odstranili vse, kar drugega prizadene.

Nedelja – 3. postna

Iz  evangelija tretje postne nedelje:
Jezus je rekel: »Nekdo je imel v svojem vinogradu zasajeno smokvo. Prišel je iskat sadežev na njej, pa jih ni našel. Rekel je svojemu vinogradniku: »Poglej, tri leta je že, kar hodim iskat sadežev na tej smokvi, pa jih ne najdem. Posekaj jo, čemu izčrpava zemljo?« Ta pa mu je odgovoril: »Gospod, pusti jo še letos…«
(Lk 13)

PRILOGA STR. 4

DELITI DOBRINE


Solidarnostne nabirke za dežele v razvoju, molitvene zveze, srečanja za družine, dobrodelne akcije: so le nekatere od številnih pobud, ki so jih v francoskih škofijah pripravili v letošnjem postu. V skupnem projektu: »Solidarnost na zemlji« želijo izpostaviti vsebino posta, ki naj bo »čas delitve dobrin«. Projekt traja od 17. februarja do 30. marca in povezuje celo vrsto iniciativ, med katerimi izstopa: »Spremeni svoj planet«, ki bo potekala v Parizu in v njej sodeluje več kot 40 organizacij in ustanov, ki delajo na področju razvoja in solidarnosti. Posebej je pomembno srečanje Katoliškega komiteja za prehrano in razvoj, ki 20. marca pripravlja srečanje več kot 30.000 otrok in mladih na pariških trgih v več kot 325. prireditvah za podporo deželam podsaharske Afrike. V »Skupinah Notre – Dame« bodo vikend na cvetno nedeljo preživeli v razmisleku, kako obhajati Veliki teden v družini.

NOTRANJA OBNOVA


»Obrnite se k meni z vsem svojim srcem« so besede preroka Joela, s katerimi so naslovili liturgično – pastoralni pripomoček Italijanske škofovske konference za letošnji postni in velikonočni čas. Priročnik je dostopen na spletni strani: www.chiesacattolica.it/liturgia in vsebuje svetopisemska in bogoslužna besedila (oznanjati), razlaga simbole, kot so pepel, voda, ogenj… (praznovati) ter preko pričevanj poglablja vprašanja naše solidarnosti (pričevati). Pripravili so predloge za Lectio Divina (branje in premišljevanje Svetega pisma) in molitev Križevega pota. »Priročnik nam pomaga, da lažje razumemo bistvene poudarke, še posebej ko se želimo notranje – duhovno prenoviti. Post je posebna priložnost, da znova najdemo svojo osebnost (identiteto).«

SV. ANTON PADOVANSKI


Več kot 200.000 romarjev je od 15. do 20. februarja obiskalo Kapelo relikvij padovanske bazilike, kjer so odprli krsto s telesom sv. Antona Padovanskega, ki so jo v soboto, 20. februarja zvečer položili v obnovljeno Kapelo svetnikovega groba (Cappella dell'Arca). Ob tej priložnosti je papež v pismu izrazil upanje, da bo ta »dogodek ponovno osvetlil lik tega priljubljenega svetnika, ki vsa stoletja nagovarja in vse vabi k obnovitvi ljubezni do Kristusa in do bratov, kakor tudi k prizadevanju za pravičnost in mir«. Največ romarjev je prišlo v soboto (60.000).
Obnova kapele je trajala od 12. aprila 2008 do 4. decembra 2009. Krsto s telesom so zadnjič odprli leta 1981, ob 750. obletnici svetnikove smrti. Takrat je od 6. januarja do 1. marca Svetnikovo telo videlo okrog 650.000 vernikov. Verjetno bo telo sv. Antona spet mogoče videti leta 2031, ob 800. obletnici smrti. Do takrat bodo romarji kot doslej obiskovali svetnikov grob v baziliki, na levi strani ob glavnem oltarju.

Aleš Rupnik

Avtošolarka na črpalki
»Ugasnite motor, prosim,« reče črpalkar na bencinskem servisu voznici avtošolarki.
»Saj sem ga! To, kar slišite, pa ni motor, ampak šklepetanje z zobmi mojega prestrašenega inštruktorja!«

 

Leto X